آیت الله العظمی نوری همدانی:

مهمترین وظیفه حوزه حفظ ارزش های اسلامی است

امام خمینی رحمةالله علیه با پایه‌گذاری حکومت اسلامی برمدار ولایت مطلقه فقیه، حوزه علمیه را مبدل به پایگاه اسلامی کردند، اولین وظیفه حوزه‌های علمیه ما حفظ ارزش‌های اسلام است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره‌ای اساتید، حضرت آیت‌الله حسین نوری همدانی، در سخنرانی در محل سالن اجتماعات مدرسه فیضه قم به مناسبت جشن انقلاب در بزرگداشت شهید آیت‌الله مهدی شاه‌آبادی اظهار کردند: امام خمینی رحمةالله علیه همان کوهی است که جهان اسلام در تاریکی محض تاریخ به آن تکیه کرد.

 

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به این‌که امام خمینی رحمةالله علیه با انقلاب خود تحولات بزرگی را ایجاد کردند، گفتند: اولین تحولی که امام خمینی ایجاد کردند تحول در نگرش به اسلام بود.

 

ایشان افزودند: نگرش به اسلام در آن زمان تاریک تاریخ، نگاهی فردی بود هرچند آن‌ را هم داشتند از بشریت می‌گرفتند.

 

مرجع تقلید جهان اسلام بابیان این‌که امام خمینی رحمةالله علیه در چنین فضایی با سردادن وا اسلاما و ای علمای قم به داد اسلام برسید، عنوان کردند: دومین تحولی که امام خمینی در دنیا ایجاد کرد تغییر در معادلات سیاسی دنیا بود و این چیزی بود که جهان استکبار را به لرزه افکنده بود.

 

ایشان افزودند: تشکیل حکومت اسلامی آن‌هم بعد از ده قرن یک مسأله‌ای بود که به تعبیر خود حضرت امام خمینی شیطان بزرگ را به واکنش خوانده بود.

 

حضرت آیت‌الله نوری همدانی بابیان این‌که از زمان معاویه به بعد ما حکومتی اسلامی را بر روی کره خاکی تجربه نکردیم، ابراز کردند: از زمانی که در ولایت تشکیک شد حوادثی همچون شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها و قیام امام حسین علیه السلام نیز نشان از اهمیت ولایت توأم با حکومت در معارف اسلام ناب است.

 

ایشان ادامه دادند: امام خمینی با قیام شجاعانه خود برای اولین بار در چند قرن گذشته اولین حکومت اسلامی توأم با ولایت مطلقه فقیه را به وجود آوردند که این نشان از فتح و پیروزی ایشان است.

 

استاد درس خارج حوزه علمیه قم بابیان این‌که سومین تأثیر و تحول امام خمینی رحمةالله علیه تأثیرگذاری انقلابشان در کل دنیا بود، گفتند: در روزگاری که مثلث کفر که از نظام‌های سرمایه‌داری و کمونیسم و صهیونیسم در جهان بود آمده بود امام خمینی انقلابی را طراحی کرد که تأثیر آن این مثلث کفر را در هم شکست.

 

ایشان همچنین با اشاره به جنبش وال‌استریت افزودند: در حال حاضر قدرت‌های دنیا نگران آن هستند که این جنبش با الهام از جمهوری اسلامی ایران تبدیل به یک جنبش جهانی شود.

 

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که چهارمین تحول امام خمینیدر عرصه حوزه‌های علمیه بوده است، گفت: امام خمینی با این قیام خود حوزه‌های علمیه و روحانیون را که تا قبل از انقلاب تأثیر چندانی بر مسائل اجتماعی نداشتند را به پیشانی جامعه اسلامی بدل کرد.

 

ایشان با اشاره به طرح نوین فقه حکومتی ادامه دادند: امروز حوزه‌های علمیه قم و سراسر کشور در حل‌و فصل مسائل اسلامی جامعه وارد پژوهش‌های جدی و مهمی شده‌اند که اگر انقلاب اسلامی نبود اصلا معلوم نبود حوزه به چنین رویکردی مواجه شود.

 

حضرت آیت‌الله نوری همدانی بابیان این‌که امام خمینی رحمةالله علیه با پایه‌گذاری حکومت اسلامی برمدار ولایت مطلقه فقیه، حوزه علمیه را مبدل به پایگاه اسلامی کرد، گفت: اولین وظیفه حوزه‌های علمیه ما حفظ ارزش‌های اسلام است./20/11/20

 

ش, 11/18/1393 - 23:35

دیدگاه جدیدی بگذارید