آیت الله العظمی نوری همدانی:

مسؤولان فرهنگی جایگاه اصلی مساجد را احیا کنند

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به این که مساجد در صدر اسلام پایگاه امور حکومتی، فرهنگی، قضائی، علمی و اجتماعی بود، گفتند: متأسفانه با توطئه دشمنان امروز مساجد به محلی تبدیل شده که صرفا در آن نماز می خوانند؛ مسؤولان فرهنگی باید برای احیای این جایگاه تلاش کنند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید ظهر امروز در دیدار مدیران تخصصی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با تأکید بر این که مسجد در فرهنگ اسلامی جایگاه بسیار مهمی دارد، اظهار داشتند: در صدر اسلام بسیاری از کارهای حکومتی و اجتماعی در مساجد ساماندهی می شد.

 

ایشان افزودند: امور قضایی، جهادی، مقدرات فرهنگی و آموزش های مختلفی در مساجد دنبال می شد؛ پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم پس از ورود به مدینه نخستین کارشان ساخت مساجد بود و خود حضرت مانند یک کارگر معمولی برای ساخت مسجد کمک کرد.

 

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با ابراز تأسف از این که با توطئه و نفوذ مستکبران و استعمارگران در کشورهای اسلامی بسیاری از امور ما هویت اصلی خود را از دست داد، خاطرنشان کردند: به مرور زمان مسجد به مکانی تبدیل شد که صرفا در آن نماز می خوانیم.

 

این مرجع تقلید یکی از وظایف مهم مدیران فرهنگی مساجد را تلاش برای بازگرداندن مسجد به جایگاه اصلی اش دانستند و گفتند: شما باید در مساجد همان فرهنگی که در صدر اسلام حاکم بود را احیا کنید؛ کار شما بسیار مهم و حساس است و اگر کسی از عهده آن بر نمی آید باید کنار برود و عرصه را برای دیگران باز گذارد.

 

حضرت آیت الله نوری همدانی امام جماعت و جمعه را یکی از ارکان مهم مساجد عنوان کردند و ابراز داشتند: فردی که در این عرصه وارد می شود باید به لحاظ علمی و معلومات سیاسی در سطحی باشد که بتواند مردم را راهنمایی کند و نقش بیدارگرانه داشته باشد.

 

ایشان صمیمیت امام جماعت با مأمومین را بسیار مهم و تأثیرگذار دانستند و گفتند: هر اندازه امام جماعت بتواند با مردم برخورد گرم، کریمانه و متواضعانه داشته باشد به همان میزان مؤثرتر است.

 

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ادامه دادند: آیت الله شهید مدنی چند سالی در یکی از مساجد همدان نماز می خواند؛ تعامل و ارتباط ایشان با مأمومین به حدی بود که همه آنها و خانواده هایشان را می شناخت و در جریان امور زندگی آنها بود؛ من تعجب می کردم که ایشان چه حافطه خوبی داشتند و چقدر به امور مأمومین اهتمام داشتند./20/11/20

 

ي, 02/27/1394 - 21:17

دیدگاه جدیدی بگذارید