آیت الله العظمی سبحانی:

اگر سنتی خلاف عقل و فطرت باشد دین آن را امضا نمی کند

یکی از فعالیت های اصلی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم برخورد و مبارزه با برخی از خرافات جاهلی بود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، این مرجع تقلید عصر یکشنبه در ادامه سلسله مباحث تفسیر سوره احزاب در مدرسه علمیه حجتیه قم  اظهارداشتند: یکی از فعالیت های اصلی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم برخورد و مبارزه با برخی از خرافات جاهلی بود.

 

ایشان افزودند: عید نوروز یکی از اعیاد است که مذهبی نیست، ولی ملی است و با عقل مخالفتی ندارد، پس اشکالی ندارد؛ ولی سیزده بدر، یک عید خرافی است به خاطر نحسی سیزده این سنت درست نیست.

 

معظم له بیان کردند: اگر سنتی خلاف عقل و فطرت باشد دین آن را امضا نمی کند. در زمان جاهلیت سنت های جاهلی بود، مثلا اگر کسی به زن خود می گفت که «ظَهر» تو مثل ظهر(پشت) مادر من است این زن برای او حرام می شود؛ این مساله بسیار خرافی است که اسلام با آن مبارزه می کند؛ خداوند در اینجا به صراحت بیان کردند که همسران تو مادران تو نیستند در حقیقت یک سنت جاهلی بود که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم با آن مبارزه کردند؛ خداوند فرمود که خداوند فرزند خوانده های شما را فرزند شما قرار نداده است.

 

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: حلیمه دخترانی داشت که به صحرا می برد، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم گفت من را هم به همراه این دختران به صحرا بفرست. حلیمه هنوز موحد نبود این فرزند را آراست به گردنش یک مهره یمنی انداخت و در تاریخ آمده است که تو را از شر دشمنان دور کنم، ولی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم گفت من حافظ و نگهبان دارم و این سنگ نمی تواند حافظ و نگهبان من باشد؛ پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از همان دوران کودکی با خرافات مبارزه می کند.

 

ایشان گفتند: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم از سوی حضرت خدیجه  سلام الله علیها به شام می رود و در آنجا آن فرد به لات و عزی قسم خورد و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرموند، این دو مورد خشم و غضب من هستند پس نباید به آنها در مقابل من قسم بخوری.

 

معظم له خاطرنشان کردند: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در سال هشتم هجرت فرزندی به نام ابراهیم علیه السلام داشت که بر اساس مشیت حق تعالی رحلت کرد و پس از اینکه پیامبر از مرگ او آگاه شد اشک از گوشه چشمان او جاری شد؛ یکی از اصحاب گفت، شما ما را از گریه کردن بر مرده ها منع می کنی چرا بر فرزندت گریه می کنی؟ پیامبر گفتند که من نگفتم بر امواتتان گریه نکنید، زیرا این مساله یک امر طبیعی است.

 

ایشان افزودند: در همان زمان جنازه ابراهیم در مسجد بود و منتظر نماز بودند که خورشید گرفت؛ اعراب گفتند که گرفتن خورشید به خاطر مصیبت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است؛ اگر ایشان یک مصلح بشری بود می گفتند که بله درست می گویید، ولی پیامبر هدفی والا داشتند و گفتند نه این مساله ربطی به مرگ فرزند من ندارد.

 

حضرت آیت الله سبحانی اظهارکردند: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در این آیه با دو سنت خرافی عهد جاهلی از جمله (ظَهر زن) و مادر و هم فرزند خواندن واقعی فرزند خوانده مبارزه می کند و خداوند نیز این احکام را به صورت روشن بیان می کند.

 

این مرجع تقلید بیان کردند: در این آیه بیان شده است که خداوند در درون هیچ کس، دو نفر ننهانده است که این مساله به نظر توضیح واضحات به نظر می آید؛ این بحث مرتبط با دو آیه قبلی است؛ زیرا در آن آیه بیان شده است که «اتق الله» یعنی ای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، باید از خدا بترسی نه از غیر خدا؛ بعد هم بیان می کند که باید از امر وحی پیروی کنی؛ در دو آیه قبلی پیامبر اکرم  صلی الله علیه و آله و سلم از چهار امر منع شدند؛ در اینجا خداوند بیان می کند که این خانه دل شما یا خانه خداست و یا خانه شیطان؛ نمی شود که در دل دو گرایش را داشته باشی./20/12/20

 

د, 04/01/1394 - 02:48

دیدگاه جدیدی بگذارید