استاد موسوی:

حفظ وحدت به معنای کتمان حقیقت ماجرای شهادت حضرت زهرا نیست

این اصل مسلمی است که از طریق فریقین مطرح شده است و کتب زیادی از کتاب های اهل تسنن و تاریخ نویسان شیعی به این حقیقت تلخ تاریخ یعنی شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها بر اثر آزار و اذیت اذعان کرده اند. آن چه که مسلم است و تاریخ به ما نشان می دهد و قابل کتمان نیست آزار و اذیتی است که بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم متوجه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام شد از جمله این موارد می توان به غصب فدک و غصب ولایت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام یعنی ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام اشاره کرد.

 

استاد سید طه موسوی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها را به پیشگاه مقدس فرزند خلفش حضرت بقیة الله الاعظم روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداه و همچنین همه شیعیان و محبین خاندان عصمت و طهارت تسلیت عرض می کنیم و امیدوارم از برکات حضور حضرت زهرا سلام الله علیها همه ما بهره مند شویم.

 

وی افزود: مسلما شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها نقطه عطف تاریخ بشری است یعنی در جایی از تاریخ رخ داده است که تلاقی بین همه مطالبی که در تاریخ بشر اتفاق افتاده است که سرآمد این اتفاقات بعثت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در آن زمان است و تبلور این بعثت در شریعت مقدس نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است که بعد از رحلت ایشان این فاجعه بزرگ در تاریخ رخ می دهد.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: این اصل مسلمی است که از طریق فریقین مطرح شده است و کتب زیادی از کتاب های اهل تسنن و تاریخ نویسان شیعی به این حقیقت تلخ تاریخ یعنی شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها بر اثر آزار و اذیت اذعان کرده اند. آن چه که مسلم است و تاریخ به ما نشان می دهد و قابل کتمان نیست آزار و اذیتی است که بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم متوجه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام شد از جمله این موارد می توان به غصب فدک و غصب ولایت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام یعنی ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام اشاره کرد.

 

وی اضافه کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها در دفاع از حریم علوی و ولایت از هیچ کوششی فروگذار نکردند و در تاریخ این طور نقل شده است که امیرالمومنین علیه السلام حضرت زهرا سلام الله علیها را که در حزن پدر شبانه روز گریه و ناله می کرد سوار بر مرکب می کردند و به درب خانه انصار و مهاجرین می بردند و خود حضرت زهرا سلام الله علیها با آنها صحبت می کردند و ایشان به آنها می فرمودند که مگر شما نبودید که در غدیر خم که یکی دو ماه قبل از رحلت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و اله و سلم اتفاق افتاد با علی علیه السلام بیعت کردید مگر ندیدید که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم دست امیرالمومنین علیه لاسلام را بالا گرفتند و ایشان را به عنوان ولی مومنین معرفی کردند.

 

استاد موسوی اظهار داشت: حضرت زهرا سلام الله علیها از مهاجرین و انصار تقاضا می کردند که همین تصدیق را فردا در مسجد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در میان مردم و مدعیان مطرح کنید و آنها قول می دادند که ما می آییم ولی فردای آن روز خبری نمی شد همه کنج عزلت می گرفتند و یا از ترس یا به طمع مطامعی که از ناحیه خلفا به آنها می رسید به این کار تن نمی دادند یعنی از ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام دست کشیدند اما این عمل حضرت زهرا سلام الله علیها نشان از شجاعت و اتمام حجت ایشان نسبت به مهاجرین و انصار است.

 

وی اضافه کرد: روشن شدن ابعاد مختلف وقایعی که از رحلت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم تا شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها اتفاق افتاد حقانیت امیرالمومنین علیه السلام و اهل بیت علیهم السلام را اثبات خواهد کرد لذا یک- عده ای در طول تاریخ بشر تلاش کردند که این حقایق را بپوشانند و اجازه ندهند که به جامعه رسد اما خون پاک حضرت زهرا سلام الله علیها همیشه آنها را رسوا کرده است و این مجالس حضرت زهرا سلام الله علیها این مطلب را آشکار کرده است و اجازه نداده است این غصب ولایت و انحراف از مسیر حقیقی اسلام پنهان بماند. این پیام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها است که وظیفه همه خطبا و تاریخ نویسان و علما مخصوصا علما و خطبای شیعی این است که در بالای منبرها این مطالب را به گوش مردم رسانند تا این حقایق زنده بماند و مردم مجالس عزاداری را به صورت گسترده برگزار کنند.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: نکته دیگری که در این باره به نظر من می رسد که در آن باید صحبت شود مساله وحدت است که یک عده ای از این موضوع سوء استفاده می کنند برخی بیان می کنند جمهوری اسلامی ایران و علمای شیعه که مخصوصا منادی و پرچم دار وحدت هستند نباید مطالبی که اختلاف انگیز است مثل جریان شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها یا فاطمیه اول و فاطمیه دوم بزرگ داشته شود و در این ایام ذکر مصائب که بر حضرت زهرا سلام الله علیها وارد آمده است صورت نگیرد، این مطلب جواب بسیار بسیار مهمی را می طلبد که جا دارد علمای شیعه و بزرگواران و قلم به دستان پاسخ درستی به این مطلب دهند و این مطلب را روشن کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: مساله وحدت بین مسلمین چیزی نیست که به واسطه آن تمام اعتقادات و مبانی فقهی خودمان را به جای این که نسبت به انتشار آنها تلاش کنیم، کنار گذاریم و چون قائل به وحدت بین مسلمین هستیم این حقایق اعتقادی را کنار گذاریم مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که وحدت به معنای عدم وجود اختلاف در مقابل دشمنان مسلمین است و این که مراقب باشند که کسانی که چشم طمع به مملکت و آیین آنها دوخته اند بر آنها فائق نیایند وحدت به این معنا است، اصلا به این معنا نیست که ما از اعتقادات و باورهایمان یا حتی عقاید فقهیمان عقب نشینی کنیم و بیان کنیم چون می خواهیم منادی وحدت و طالب وحدت باشیم از این به بعد نمازمان را این گونه می خوانیم یا این که اگر به قداست کعبه یا عتبات یا مسائلی از این قبیل اعتقاد داشتیم چون وهابیت این اعتقادات را ندارند ما هم دست از این اعتقادات برداریم.

 

استاد موسوی اظهار داشت: مرحوم شهید مطهری هم می فرمایند وحدت به معنای نادیده گرفتن مبانی اعتقادی نیست لذا شما می بینید که مقام معظم رهبری با وجود این که اول پرچمدار وحدت در جهان امروز در میان مسلمین هستند پنج سال است که ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها عزاداری می کنند و از مداحان و منبری ها دعوت می کنند که درحضور ایشان روضه خوانی کنند و از مصائب و ظلم هایی که به حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها روا داشته شده است ذکری کنند و اتفاقا افرادی که چنین کارهایی را کرده اند هم مشخص هستند و نیازی نیست که این مساله کتمان شود.

 

وی اضافه کرد: ما نمی توانیم بیان کنیم که چون منادی وحدت هستیم اصل جریان شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها را منکر شویم متاسفانه برخی مطالب در عرصه های بین المللی و رسانه های جهانی مطرح می شود که جای تاسف دارد یکی از آقایان که عمامه به سر و دارای عنوانی هم در حوزه است وقتی که در مقابل سوال یکی از برادران اهل تسنن قرار گرفت که از ایشان پرسید: به نظر شما حضرت زهرا سلام الله علیها به شهادت رسیده است؟ و ایشان پاسخ گفت: آری.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: آن برادر اهل تسنن گفت: اگر چنین اعتقادی دارید، شهادت به معنای مرگ غیر عادی است یعنی ایشان توسط کسی کشته شده است، خوب حضرت زهرا سلام الله علیها را چه کسی به شهادت رسانده است؟ این آقا برای بعضی از مصالحی که نمی دانست چیست؟ حقیقت شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها را به نحوی منکر شد و بیان کرد که ما چنین حرفی را نمی زنیم.

 

وی افزود: اگر شما قائل نیستید که ایشان به شهادت رسیده است پس چرا این همه فاطمیه می گیرید و شهادت را مطرح می کنید؟ اگر ایشان به شهادت رسیده اند چه کسی ایشان را به شهادت رسانده است؟ این روحانی عمامه به سر شیعی باز هم می گفت ما نمی دانیم چه کسی ایشان را به شهادت رسانده است؟ یعنی چه که نمی دانید؟ به شهادت تاریخ این مطلب روشن است یعنی زمین و زمان به جریان شهادت حضرت زهرا و ظلمی که به ایشان شده است شهادت می دهند، چطور خود آنها می دانند، چطور ابن مسعود، چطور طبری، بلاذری و دیگران می دانند، چطور ذهبی می داند و در کتاب هایشان آورده اند اما شما نمی دانید؟

 

استاد موسوی اظهار داشت: آن فرد سنی گفت: شما باید بگویید که چه کسی ایشان را به شهادت رسانده اند، اما این روحانی عمامه به سر گفت: من نمی دانم شاید اجنه ایشان را به شهادت رسانده باشند، این چه حرف مزخرفی است که یک عده ای به خاطر عافیت طلبی چهار روزه دنیا می زنند، نخیر ما می دانیم حضرت زهرا سلام الله علیها را چه کسی و به چه نحوی به شهادت رسانده اند. امام حسین علیه السلام می فرمایند: «لما قبضت فاطمة...» یعنی به شهادت ایشان مادرشان به مرگ عادی از دنیا نرفتند و علت این شهادت ضربه غلام عمر یعنی قنفذ بوده است یا این که میان در و دیوار ایشان را باقی گذاشتند و فرزند ایشان به نام محسن سقط شد و به واسطه این سقط جنین به شهادت رسیدند این مطلب در کتاب مروج الذهب ابن مسعود ذکر شده است و خیلی از منابع اهل سنت این مطلب را ذکر کرده اند.

 

وی افزود: شما چرا باید اصل حقیقت جریان شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها را کتمان کنید که مثل چراغ عالم تاب برای روشن کردن حقیقت یعنی ولایت علی بن ابیطالب و اولاد طاهرینشان هستند. فرصت تعظیم فاطمیه و شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها هم موضوعیت دارد و هم برای روشن کردن حق طریقیت دارد. امیدوار هستیم که علما و خطبای ما با شجاعت تمام این آثار و برکتی که به زحمت شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها به دست آمده است و ایشان جان عزیزشان را در این راه گذاشتند را قدر بدانیم و به خاطر عافیت طلبی خودمان این مطلب را کتمان نکنیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم در انتهای سخنانش بیان داشت: مگر می شود یک دختر هجده ساله در عنفوان جوانی به حال خودش از دنیا برود در حالی که این همه ظلم در حق آن بزرگوار شد، ایشان شبانه روز گریه می کردند و در فاصله هفتاد و پنج یا نود و پنج روز بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم این بانوی نورانی و سیده عالمین به شهادت رسیدند و این عظیم ترین مصیبتی است که برای بشریت اتفاق افتاده است، خداوند دل امام زمان ارواحناه فداه را آرام کند و این مصیبت عظیم بر آن حضرت تسلیت باد و ان شاءالله که از شفاعت آن حضرت در دنیا و آخرت بهره مند شویم./20/20/260

 

د, 11/30/1396 - 21:38

دیدگاه جدیدی بگذارید