استاد محمدی مجد:

حضرت فاطمه زهرا شهیده دفاع از عدم جدایی دین از سیاست هستند

بار دیگر آن حضرت در آخرین روزهای حیات و در بستری بیماری با هزاران حسرت و اندوه از جدایی حاکمان سیاسی و سیاست از دین ناله کردند و خطاب به زنان مهاجر و انصار که به عیادتشان آمده بودند فرمودند: « ويحهم أنى زحزحوها عن رواسي‏ الرسالة و قواعد النبوة و مهبط الروح الأمين الطبن بأمور الدنيا و الدين‏؟!» وای بر آنها خلافت را ازچه جایگاهی دور ساختند؟ از جایگاه استوار رسالت و پایگاه نبوت وراهنمایی، از محل فرود روح الامین و از شخص آگاه و چیره به همه امور دنیا و دین؟!

 

استاد احمد محمدی مجد در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: سخن از فاطمه زهرا سلام الله علیها و مقام و منزلت ایشان با توجه به عصمت آن حضرت و سیدة نساء العالمین بودنشان شایسته کسانی است که در تراز ایشان باشند اما دیگران باید برای درس گیری از مکتب آن بانو همیشه توجه ویژه ای به اقوال و سیره عملی آن حضرت داشته باشند.

 

وی افزود: حال با توجه به ایام شهادت جانگداز آن یگانه دوران و مظلومه غریب و تنها برای درس گیری در حد فهم خود خاضعانه در پای سخنان ایشان در مسجد مدینه و در گفتگوی ایشان با زنان مدینه می نشینیم به این امید که به صواب رفته باشیم و ان شاء الله توشه ای برای ما و جامعه ما باشد.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: یکی از مباحث مورد ابتلا در طول تاریخ اسلام و تشیع مسئله زعامت مسلمین بوده است و در این راستا دو خط فکری در مقابل هم بوده اند عده ای که پایان رسالت را با رحلت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم پایان زعامت دین و پیشوایان دین بر سیاست می پنداشته اند و فهمیده یا نفهمیده سنگ بنای جدایی دین از سیاست را گذاشتند و به همین سبب برای حاکم بر مسلمین شروط ذکر شده توسط خداوند متعال و پیامبرگرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم را مد نظر قرار ندادند و انتخاب حاکم را براساس معیارهای غیر دینی از قبیل اجماع اهل حل و عقد یا مردم می دانستند و بعد از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم مسیر حرکت مسلمین و جامعه اسلامی را تغییر دادند و همچنان اکثریت قاطع جوامع اسلامی بر همان بیراهه بنیان نهاده شده در حال حرکت هستند.

 

وی اضافه کرد: جدایی دین از سیاست یک اصطلاح شایع دارد به این معنی که حاکم در حکومت لازم نیست منتسب به دین باشد بلکه برای اداره یک حکومت می توان از فرد غیرمعتقد به دین نیز استفاده نمود ولکن نظریه جدایی دین از سیاست منحصر در این مصداق نیست بلکه بنظر دقیق مصداق دیگری در این نظریه جای می گیرد وآن این که حاکم در یک حکومت، لازم نیست دین واحکامش را چراغ راه خود قرار دهد و ملتزم به اجرای تمام قوانین و احکام دین باشد بلکه می توان از دین و احکامش به عنوان یک ابزار برای پرپایی و اداره حکومت تا جایی که همراه منافع حکومت  است استفاده نمود این مصداق نیز در واقع همان جدایی دین از سیاست است زیرا حاکمان در موارد تضاد کاری به دین وراه حلهای آن نخواهد داشت.

 

استاد محمدی مجد اظهار داشت: درمقابل این تفکر چیزی که عمق این انحراف و آثار زیانبار آن را به خوبی برای آینده اسلام و مسلمین درک کرد و تا پای جان از آن دفاع  نمود و به شهادت رسید، دست پرورده دامان رسالت و پاره وجود پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم حضرت زهرا سلام الله علیها بود و خطبه فدکیه ایشان نمایانگر عمق دید آن بانو و ذکر خسارتهای این جدایی است، آنجا که در همان آغازین روزهای رحلت پیامبر صلی الله علیه واله وسلم به مسجد مدینه آمدند و در جمع مسلمین ویژگی ممتاز حاکم شایسته اسلامی را در عدم جداییش از قرآن می دانند و حاکم را همان قرآن ناطق و صادق می شمارند آن جا که در وصف امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: «کتاب الله الناطق و القرآن الصادق» این کلام نهایت درجه اتحاد و پیوند حاکم اسلامی با قرآن و دین را برای مسلمین تا قیام قیامت ترسیم کرده است.

 

وی تاکید کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها در مقابل نیرنگ کسانی که این جدایی را برای جلوگیری از فتنه در جامعه اسلامی بیان می کردند فرمودند: «ازعمتم خوف الفتنة ألا في‏ الفتنة سقطوا «و إن جهنم لمحيطة بالكافرين»... فانّی تؤفکون و کتاب الله جل و عز بین أظهرکم ... أرغبة عنه تریدون أم بغیره تحکمون...وطاعتنا نظاما للملة و إمامتنا أمانا من للفرقة» گمان کردید بیم فتنه می رود! آگاه باشید که در فتنه افتادید و جهنم در برگیرنده کافران است... چرا بیراهه می روید و حال آن که کتاب خدا در پیش شما است و امورش آشکار و احکامش روشن است ... آیا از کتاب خدا رو بر می گردانید و به غیر آن حکم می کنید...امامت وپیشوایی ما اهل بیت مایه همبستگی امت ونگهدارنده از تفرقه است». (خطبه فدکیه)

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: بار دیگر آن حضرت در آخرین روزهای حیات و در بستری بیماری با هزاران حسرت و اندوه از جدایی حاکمان سیاسی و سیاست از دین ناله کردند و خطاب به زنان مهاجر و انصار که به عیادتشان آمده بودند فرمودند: « ويحهم أنى زحزحوها عن رواسي‏ الرسالة و قواعد النبوة و مهبط الروح الأمين الطبن بأمور الدنيا و الدين‏ ؟!» وای بر آنها خلافت را ازچه جایگاهی دور ساختند؟ از جایگاه استوار رسالت و پایگاه نبوت وراهنمایی، از محل فرود روح الامین و از شخص آگاه و چیره به همه امور دنیا و دین؟!

 

وی در انتهای سخنانش اظهار داشت: سرانجام حضرت زهرا سلام الله علیها در اثر لطمات وارده به آن حضرت در دفاع از همین عقیده به شهادت رسیدند لذا این سخن گزافه نیست اگر گفته شود: فاطمه زهرا سلام الله علیها «شهیده ی دفاع از عدم جدایی دین از سیاست» هستند، به امید آن که آن حضرت الگوی همه به خصوص ما حوزویان در همه ابعاد زندگی باشند همچنان که الگو برای امام زمان عجل الله فرجه الشریف هستند؛ قال بقیة الله الاعظم الحجة ابن الحسن العسکری: «فی ابنتة رسول الله لی اسوة حسنة» ( احتجاج ، ج2 ، ص 467) در پایان در این دهه فجر انقلاب اسلامی که مصادف با ایام فاطمیه شده است درود و سلام خود را نثار فرزند گرامی ایشان حضرت امام خمینی رحمة علیه و همه شهدای انقلاب اسلامی می کنیم که در حد توان برای رسیدن به آمال زهرای مرضیه سلام الله علیها تلاش کردند به امید دعای مستجاب ایشان در حق همه فاطمیون و شفاعت آنها در آخرت./20/21/260

 

 

د, 11/30/1396 - 23:17

دیدگاه جدیدی بگذارید