استاد مسعودی مطرح کرد؛

ذکر مختصری از صفات دختر رسول خدا

هر قدر بیشتر به زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها مراجعه می کنیم می بینیم دریای عظیمی از معارف و فضایل در وجود حضرت جمع است شخصیتی که وقتی که در محراب عبادت می ایستادند نور عبادتشان به سمت آسمان ها ساطع می شد و برای ملائکه خیره کننده بود.

 

استاد مجتبی مسعودی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: در ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها هستیم، بانویی که سیدة النساء العالمین هستند شخصیتی که فرمودند: «حبب الی من دنیاکم ثلاث» از دنیای شما سه چیز محبوب من است «تلاوة کتاب الله و الانفاق فی سبیل الله و النظر فی وجه رسول الله» شخصیتی که عاشق نظر کردن به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بودند معرفت حضرت زهرا سلام الله علیها به پدرشان تا حدی بوده است که با وجود این که شوهرشان جوان بوده اند، باردار بودند و بچه های صغیری داشته اند اما وقتی بر بالین پدرشان حاضر می شوند و پدر را در بستر بیماری می بینند شروع به گریه کردن می کنند و وقتی حضرت رسول می پرسند چرا گریه می کنید عرضه می دارند که فقط و فقط به خاطر فراق شما است که گریه می کنم.

 

وی افزود: یکی از محبوب ترین چیزها نزد دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم ملاقات با ایشان بوده است فلذا در آخرین روزها و ساعات زندگی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به ایشان عرضه می دارند که دوست دارم اولین کسی باشم که بعد از شما به شما ملحق می شوم. حضرت زهرا سلام الله علیها شخصیتی بودند که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم نیز عاشق ایشان بودند در روایت دارد: « كان النبی إذا قدم من سفر بدأ بفاطمة» اولین جایی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بعد از مسافرت به آن شرفیاب می شدند، خانه حضرت زهرا سلام الله علیها بود.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: حضرت زهرا سلام الله علیها شخصیتی بودند که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم با این که آیه شریفه ای نازل شد و گفت: «لا تجعلوا دعاء الرسول بینکم کدعاء بعضکم بعضا» اگر می خواهید پیامبر را صدا زنید مبادا به گونه ای باشد که خودتان را صدا می زنید بلکه با القاب بسیار والا ایشان را ندا دهید اما ایشان به حضرت فاطمه سلام الله علیها فرمودند: شما از این آیه استثنا هستید و به من بابا بگویید، پدر گفتن حضرت زهرا سلام الله علیها برای رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم شیرین است و سخن گفتن حضرت زهرا سلام الله علیها برای حضرت رسول الله هم شیرینی دارد.

 

استاد مسعودی اظهار داشت: وجود نازنین حضرت زهرا سلام الله علهیا برای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم چقدر ارزش داشتند اما این امت با این دردانه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم چه کردند؟ حضرت زهرا سلام الله علیها شخصیتی هستند که خداوند به ایشان سلام می رسانند «العلی الاعلی یقرئک السلام».

 

وی خاطرنشان کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها شخصیتی هستند که در شب عروسی لباس عروسیشان را به فقیر می دهند با این که عروس در شب عروسی بهترین لباس ها را بر تن می کند چون تمام آرزوی یک دختر شب عروسیش است اما ایشان لباس عروسیشان را نیز اهدا می کنند بعد که از ایشان می پرسند چرا این کار را کردید می فرمایند: «لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون» انسان ها به نهایت نیکوکاری نمی رسد مگر آن که آن چیزی که به آن عشق می ورزد را در راه خداوند متعال انفاق کند. «فيك يا أعجوبة الكون‌   غدا الفكر كليلا   أنت حيّرت ذوي اللّبّ‌» در ذات تو اى اعجوبه جهان هستى فكر خسته و وامانده شد، تو صاحبان انديشه را حيران ساخته‌اى و خردها را به هم ريخته‌اى، هر زمان فكر من يك وجب به تو نزديك شود يك ميل فرار مى‌كند، آرى به عقب بر مى‌گردد و در تاريكيها غرق مى‌شود و راهى به پيش پيدا نمى‌كند.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: هر چقدر بیشتر به زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها مراجعه می کنیم می بینیم دریای عظیمی از معارف و فضایل در وجود حضرت زهرا سلام الله علیها جمع است شخصیتی که وقتی که در محراب عبادت می ایستادند نور عبادتشان به سمت آسمان ها ساطع می شد و برای ملائکه خیره کننده بود. اکنون در ایام شهادت چنین بانویی قرار داریم شخصیتی که با رفتنشان داغی به دل امیرالمومنین علیه السلام گذاشتند که این داغ هرگز فروکش نکرد.

 

وی در انتهای سخنانش اظهار داشت: چه قدر بر امیرالمومنین علیه السلام فراق حضرت زهرا سلام الله علیها سخت گذشت حضرت زهرا سلام الله علیها شخصیتی هستند که سوره انسان در شان آن حضرت نازل شد و آیه: «و یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیرا» در وصف ایشان است. صدیقه کبری سلام الله علیها در زمانی که در شکم مادر هم بودند با مادر صحبت می کردند و انیس تنهایی حضرت خدیجه سلام الله علیها بودند آن هم در زمانی که همه مردان و زنان مکه ایشان را تنها گذاشته بودند. خداوند متعال دست ما را از دامن اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام خصوصا «أم الائمة النجباء» کوتاه نگرداند و ان شاء الله فردای قیامت ایشان در صحرای محشر شفیعه ما باشند./20/22/260

 

س, 12/01/1396 - 23:52

دیدگاه جدیدی بگذارید