استاد محمدی مجد مطرح کرد؛

امام باقر و رسالت عمق بخشی به معارف نظری و عملی شیعیان

ابی اسماعیل می گوید: به امام باقر عليه السلام گفتم: فدای شما شوم؛ شيعيان در منطقه ما زياد هستند. حضرت فرمود: آيـا توانگر آنان بر فقير مِهر مى ورزد؟ نيكوكار از بدكار مى گذرد؟ مواسات و بذل و بخشش مالى دارند؟ گفت: خير. حضرت فرمود: اينان شيعه نيستند. شيعه كسى است كه چنين باشد.

 

استاد سید احمد محمدی مجد در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: با تبریک حلول ماه رجب و ایام ولادت امام باقر علیه السلام و آرزوی توفیق بهره مندی بیشتر از فیوضات ماه رجب برای همه. امام باقر علیه السلام را می توان به حق مبین معارف اسلامی و شیعی به  نحو جامع وکامل دانست چیزی که در دوره های قبلی با این جامعیت به چشم نمی خورد. آن حضرت این رسالت را در دو بخش بیان جامع و عمق بخشی به معارف نظری اسلام و تشیع و هم چنین بیان رفتارهای عملی شیعیان  دنبال نمودند در این راستا بیان جامع معارف نظری اسلام و تشیع به خصوص در مباحث فقهی توسط ایشان احتیاجی به توضیح هم ندارد.

 

وی افزود: اما آن چه که در همه زمانها به خصوص زمان ما بیشتر باید مورد توجه  قرار گیرد و سرمشق همه شیعیان به خصوص روحانیت باشد تلاش های مجدانه آن حضرت در تکامل رفتارهای عملی مسلمین، به خصوص شیعیان و مطابقت آن با الگوهای کامل یعنی ائمه معصومین علیهم السلام است. در همین راستا می بینیم یکی از موضوعاتی که در احادیث منقول از آن حضرت جایگاه پر رنگی را دارد احادیثی است که صفات رفتاری شیعیان واقعی و کامل الایمان را بیان می نماید.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: به مناسبت این که ایام ولادت آن حضرت مصادف با ایام نوروز شده است مناسب است گوش جان بسپاریم به بیانات آن حضرت به امید این که در تبلیغ وتبیین این قسم از فرمایشات آن حضرت هم بیش از بیش کوشا باشیم و خداوند متعال توفیق عمل را هم به ما عنایت فرماید. «عَنْ أَبِي إِسْمَاعِيلَ قَالَ قُلْتُ لِأَبِي جَعْفَرٍ جُعِلْتُ فِدَاكَ إِنَّ الشِّيعَةَ عِنْدَنَا لَكَثِيرَةٌ فَقَالَ هَلْ يَعْطِفُ الْغَنِيُّ عَلَى الْفَقِيرِ وَ يَتَجَاوَزُ الْمُحْسِنُ عَنِ الْمُسِي‏ءِ وَ يَتَوَاسَوْنَ فَقُلْتُ لَا فَقَالَ لَيْسَ هَؤُلَاءِ شِيعَةً الشِّيعَةُ مَنْ يَفْعَلُ هَذَا.» (محمدی ری شهری، میزان الحکمه، حدیث 10110 به نقل از الكافي : 2/173/10).

 

وی اضافه کرد: ابی اسماعیل می گوید: به امام باقر عليه السلام گفتم: فدای شما شوم؛ شيعيان در منطقه ما زياد هستند. حضرت فرمود: آيـا توانگر آنان بر فقير مِهر مى ورزد؟ نيكوكار از بدكار مى گذرد؟ مواسات و بذل و بخشش مالى دارند؟ گفت: خير. حضرت فرمود: اينان شيعه نيستند. شيعه كسى است كه چنين باشد.

 

استاد محمدی مجد اظهار داشت: عن الرّضا عن أبي جعفر عليهما السلام قال: «يا إسماعيلُ، أرَأيتَ فيما قِبَلَكُم إذا كانَ الرجُلُ ليسَ لَهُ رِداءٌ و عِندَ بعضِ إخوانِهِ فَضلُ رِداءٍ يَطرَحُهُ علَيهِ حتّى يُصِيبَ رِداءً؟ فقلتُ: لا، قالَ: فإذا كانَ لَهُ إزارٌ يُرسِلُ إلى بَعضِ إخوانِهِ بِإزارِهِ حتّى يُصِيبَ إزارا؟ فقلتُ: لا، فَضَرَبَ بِيدِهِ على فَخِذِهِ ثُمّ قالَ: ما هؤلاءِ بِإخوَةٍ.» (محمدی ری شهری، میزان الحکمه، حدیث 10112 به نقل از تنبيه الخواطر: 2/85 .)

 

وی در انتهای سخنانش بیان داشت: امام رضا از امام باقر عليهما السلام نقل فرمود: اى اسماعيل! آيا در ميان شما اگر مردى ردايى نداشته باشد و يكى از برادرانش رداى اضافى داشته باشد، آن را به او مى دهد، تا او هم صاحب ردايى شود؟ عرض كردم: خير. فرمود: اگر ازارى داشته باشد، آن را براى يكى از برادران خود مى فرستد كه او هم صاحب ازار شود؟ عرض كردم: خير. حضرت دستش را روى ران پاى خود زد و فرمود: اينها كه برادر نيستند!/20/22/260

 

 

ي, 12/27/1396 - 09:19

دیدگاه جدیدی بگذارید