با حضور حضرت آیت الله جوادی آملی؛

جلسه عمومی نشست دوره ای اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم برگزار شد

اجلاسیه عمومی نشست دوره ای اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم امشب با حضور حدود هزار و صد تن از اساتید حوزه علمیه قم در مدرسه مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، جلسه عمومی نشست دوره ای اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم با موضوع حفظ اصالت های حوزه راهکارها و چالش ها امشب پس از نماز مغرب و عشاء با حضور با شکوه اساتید حوزه علمیه قم در مدرسه مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی برگزار شد.

 

بنا بر این گزارش در این جلسه استاد سید مفید الدین حسینی آملی که اداره جلسه را بر عهده داشت بیان کرد: موضوع اجلاسیه ما اصالت های حوزه، راهکارها و چالش ها است. امام خمینی رحمة الله علیه خطاب به شورای مدیریت حوزه فرمودند: «عقیده ام راجع به حوزه علمیه بر این است که باید به حوزه علمیه بیشتر از همه چیز توجه کرد چرا که اگر حوزه علمیه درست شود ایران درست می شود و اگر خدای ناکرده در حوزه فسادی به وجود آید در سراسر ایران این فساد ایجاد می شود. دشمن که همیشه در فکر بود که در حوزه ها نفوذ کند به همین خاطر است. در مورد تحصیل هم باید به نحوی باشد که فقه سنتی فراموش نشود. آن چیزی که تا به حال اسلام را نگه داشته است؛ همان فقه سنتی است و همه همت ها باید مصروف این بشود که فقه به همان وضعی که بود محفوظ باشد. ممکن است اشخاصی بگویند که باید فقه تازه ای درست کنیم که این آغاز هلاکت حوزه است.

 

چیز دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد اخلاق در حوزه های علمیه است. در همه جا و همه درس ها اخلاق باید مورد توجه قرار گیرد و اعتقادم بر این است که هر کسی که حوزه درسی بزرگ و کوچکی دارد چند دقیقه مقدمتا یا موخرتا درس اخلاق بگوید تا طلاب با اخلاق اسلامی بار بیایند. شما همیشه با حضرات مراجع و سایر بزرگان مشورت کنید و از آنها نظر بخواهید من هم شما را دعا می کنم. یکی دیگر از امور مهم و مورد توجه علما و بزرگان حوزه علمیه قم ایجاد نظم و انضباط در حوزه ها است که به عهده همه، خصوصا فضلا و علما و مدرسین می باشد که با همکاری جدی همگان و با تایید مراجع معظم تقلید می تواند جامه عمل بپوشد.»

 

مقام معظم رهبری در آبان ماه سال 1389 در جمع حوزویان فرمودند: «روحانیت شیعه همیشه مستقل بوده است و هرگز در قبضه ابرقدرت ها قرار نگرفته است. امروز هم همین طور است و بعد از این هم باید همین جور باشد و به توفیق الهی همین جور خواهد بود اما در این جا هم باید مراقب باشیم یک مغالطه دیگری به وجود نیاید. استقلال حوزه ها به معنای عدم حمایت نظام از حوزه و حمایت حوزه از نظام تلقی نشود. یک عده ای این را می خواهند، بعضی می خواهند به عنوان استقلال و به نام استقلال رابطه حوزه را با نظام قطع کنند؛ این نمی شود. وابستگی غیر از حمایت و همکاری است. نظام به حوزه علمیه مدیون است، باید به حوزه ها کمک کند البته معیشت طلاب به صورت سنت معمول بسیار پر معنا و پر رمز و راز است که باید به وسیله مردم اداره شود و مردم بیایند وجوهات شرعیه شان را بدهند این اعتقاد من است.»

 

در این جلسه استاد جعفر تبریزی و استاد علی محمدی خراسانی به ایراد سخن پرداختند و سپس حضرت آیت الله جوادی آملی مطالب مهمی را بیان کردند./20/32/260

 

چ, 09/07/1397 - 20:57