آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

اگر کسی با زبان نرم با افراد صحبت کند حتما می‌ تواند جلوی بسیاری از منکرات را بگیرد

گروهی چهارهزار نفره در قم با نام گروه «ناصحین» هستند  که وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را به زبان نرم و ادبیات خوب برعهده دارند و به توفیقات زیادی دست پیدا کرده اند، بنابراین اگر کسی با زبان نرم با افراد صحبت کند حتما می‌ تواند جلوی بسیاری از منکرات را بگیرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی، معظم له امروز در دیدار با جمعی از خانواده های شهدای شهر کرج با اشاره به روایتی از امیرالمؤمنین علیه السلام در نهج البلاغه اظهار داشتند: ایشان در این روایت از کمیل که از جمله اصحاب خاص حضرت بود، خواست تا با او به خارج شهر برود و مسائلی برای او بیان کرد که سزاوار است با آب طلا نوشته شود.

 

ایشان افزودند: حضرت در ادامه فرمودند: «ای کمیل! دل های انسان ها شبیه ظرف است و بهترین آنها موردی است که ظرفیتش بیشتر باشد»، یعنی چشمه جوشان فیض خدا محدودیتی ندارد و ما باید سراغ آن برویم و هر کدام به اندازه ظرفیت وجودی محدود خود برداشت کنیم از این رو بهترین ظرف های دل ها آن موردی است که گنجایش بیشتری از نورانیت و معنویت خدا و اهل بیت علیهم السلام داشته باشد.

 

معظم له عنوان کردند: از آسمان باران نازل می‌ شود ولی مطابق آیات قرآن کریم هر زمینی به اندازه ظرفیت و وسعت خود از این آب بهره می‌ برد، بنابراین باید سعی کنیم روز به روز گنجایش قلب و روح خود را افزایش بدهیم تا از نورانیت خدا بیشتر بهره ببریم.

 

ایشان با اشاره به ادامه این روایت ابراز داشتند: حضرت در ادامه فرمودند: «انسان ها سه دسته اند یا عالم ربانی هستند که مثل آفتاب می‌ درخشند و دیگران از نور آنها استفاده می‌ کنند، گروهی دیگر پیرو عالمان دین هستند و به دستورات آنها عمل می‌ کنند و گروه سوم کسانی بی هدف هستند که تکیه گاهی در دنیا ندارند».

 

آیت الله العظمی مکارم‌ شیرازی تأکید کردند: خورشید نور افشانی می‌ کند و ماه هم که نور خود را از خورشید می‌ گیرد باز هم در آسمان می‌ درخشد از این رو باید مثل خورشید یا ماه باشیم؛ اما دسته سوم کسانی هستند که مثل برگ درختان پاییزی با هر بادی به این طرف و آن طرف می‌ روند.

 

معظم له عنوان کردند: به خاطر داریم در گذشته افرادی بودند که صبح خطاب به یک رجل سیاسی می‌ گفتند: زنده باد! و شب خطاب به همان فرد می‌ گفتند مرده باد! یعنی بصیرت نداشتند که ابتدا فرد را بشناسند و بعد در مورد او شعار بدهند.

 

معظم له در پایان ابراز داشتند: گروهی چهارهزار نفره در قم با نام گروه «ناصحین» هستند  که وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را به زبان نرم و ادبیات خوب برعهده دارند و به توفیقات زیادی دست پیدا کرده اند، بنابراین اگر کسی با زبان نرم با افراد صحبت کند حتما می‌ تواند جلوی بسیاری از منکرات را بگیرد./20/12/20

 

پ, 10/06/1397 - 23:22