آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

جلوی معماری غربی در ساخت و سازها گرفته شود

متاسفانه در برخی ساخت و سازها به زیرساخت های معنوی و دینی توجه نشده است، هزاران واحد مسکونی در یک محل ساخته می شود اما متاسفانه به اندازه کافی مسجد و اماکن دینی و فرهنگی احداث نشده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی، معظم له در دیدار وزیر راه و شهرسازی، مسکن را یکی از مهم ترین نیازهای مردم در کشور دانستند و فرمودند: هرچه در این زمینه کمک و سرمایه گذاری شود بجاست.

 

معظم له بر لزوم توجه به جنبه های دینی در ساخت و سازها تاکید و تصریح کردند: متاسفانه در برخی ساخت و سازها به زیرساخت های معنوی و دینی توجه نشده است، هزاران واحد مسکونی در یک محل ساخته می شود اما متاسفانه به اندازه کافی مسجد و اماکن دینی و فرهنگی احداث نشده است.

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی سرمایه گذاری در این زمینه را به دست اندرکاران وزارت راه و شهرسازی توصیه و تاکید کردند: ساخت و سازها باید به گونه ای باشد که به لحاظ دینی مشرف بر یکدیگر نباشد تا زمینه برای راحتی بیشتر ساکنان فراهم شود.

 

ایشان با تاکید بر این که باید جلوی معماری غربی گرفته شود، اظهار داشتند: متاسفانه در برخی ساخت و سازها مشاهده می شود که طبق روش و معماری غربی پیش رفته اند؛ معماری ایرانی اسلامی جزو هویت ما است و باید با تمام وجود این سنت ها و اصالت ها را حفظ کنیم.

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی همچنین بر لزوم توجه به مناطق حاشیه ای و برنامه ریزی لازم برای توجه به این مناطق و احداث زیرساخت های دینی و فرهنگی تاکید کردند.

 

ایشان همچنین اظهار داشتند: به همان اندازه که به ساخت و سازهای شهری توجه می کنید باید به مناطق روستایی نیز توجه داشته باشید تا سبب مهاجرت روستائیان به شهرها نشود.

 

معظم له در ادامه بسیاری از ساخت و سازها را بدون توجه به نیاز مناطق و ناشی از بی نظمی و نبود برنامه مدون دانستند و فرمودند: برج های زیادی در شهرها ساخته می شود اما بسیاری از اینها خالی از سکنه است، باید دست اندرکاران وزارت راه و شهرسازی و دیگر نهادهای دست اندرکاران به میزان نیاز مناطق و شهرها توجه کنند و بیش از آن اجازه ندهند.

 

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تسریع در روند احداث فرودگاه قم تاکید کردند و فرمودند: قم موقعیت ویژه ای به لحاظ مذهبی، فرهنگی و دینی دارد و سالانه میلیون ها نفر از داخل و خارج به این شهر سفر می کنند.

 

معظم له تاکید کردند: سرعت بخشی در روند اجرای این پروژه که بخش قابل توجهی از آن نیز انجام شده، روند عمران و آبادانی قم را سرعت خواهد بخشید./20/12/20

 

پ, 11/25/1397 - 19:15