آیت الله العظمی نوری همدانی:

خداوند از علما پیمان گرفته در برابر مظلومیت مظلومان ساکت نباشند و مبارزه کنند

وظیفه امام جماعت تنها نماز خواندن نیست بلکه باید مشکلات افراد قلمرو مسجد را پیگیری کرده و همراه مردم باشد و کریمانه، مهربانانه و با اخلاق با مردم برخورد کند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله نوری همدانی، معظم له در همایش کانون های مساجد و گام دوم انقلاب که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با اشاره به خدمات علما به جامعه در طول تاریخ گفتند: هیچ قشر و طایفه ای مانند علما دارای فضیلت و عظمت نیست و روایات فراوانی در تجلیل و تکریم علما وجود دارد.

 

ایشان افزودند: افزود: علما وارثان انبیا هستند و همانگونه که کار پیامبران هدایت جامعه بوده اس،  علما باید در این مسیر را ادامه دهند و به هدایت مردم و روشنگری در جامعه بپردازند.

 

معظم له با بیان این که علما باید نعمت های الهی را برای مردم متذکر شوند، اظهار داشتند: با تبیین و تذکر نعمت های الهی باید سبب شویم تا مردم نعمت های الهی را بهتر بشناسند و شاکر خداوند باشند.

 

ایشان ادامه دادند: مسؤولیت مهمی در قبال مردم داریم و باید رسالت خود را انجام دهیم، روحانیت باید با دلیل و برهان و با نرمی مردم صحبت کرده و معارف الهی را به جامعه منتقل کند.

 

آیت الله العظمی نوری همدانی با بیان این که روحانیت نمی تواند نسبت به مشکلات مردم بی تفاوت باشد، ابراز داشتند: روحانیت در حدتوان خود باید پیگیر مشکلات باشد و با مردم ارتباط مستمر داشته باشد.

 

ایشان با تأکید بر نقش آفرینی روحانیت در مساجد عنوان کردند: مسؤولیت های اداره مساجد و هدایت مردم بر عهده علما و روحانیت است، روحانیت همواره در کنار مردم و پیگیر مشکلات آنان بوده است و باید این راه را ادامه دهد.

 

مرجع عالیقدر جهان تشیع خاطرنشان کردند: وظیفه امام جماعت تنها نماز خواندن نیست بلکه باید مشکلات افراد قلمرو مسجد را پیگیری کرده و همراه مردم باشد و کریمانه، مهربانانه و با اخلاق با مردم برخورد کند.

 

ایشان اضافه کردند: درس خواندن تنها کافی نیست بلکه در کنار دروس عالی باید با مردم ارتباط داشت و موعظه کرد و با آن ها مانوس بود، خداوند از علما پیمان گرفته در برابر مظلومیت مظلومان ساکت نباشند و مبارزه کنند؛ باید مانند علمای بزرگ باشیم و این راه را ادامه دهیم چرا که روحانیت و علما همواره پیشگام بوده اند./20/12/20

 

ج, 12/17/1397 - 22:13