استاد قادری:

روش صحیح تألیف کتب در حوزه

برخی بیان می کنند که مراجع با تألیف کتب جدید مخالفت دارند اما واقعیت این است که مراجع ما نگران هستند که به واسطه تغییر متون آموزشی، حوزه از نظر علمی آسیب نبیند

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سید تقی قادری در اجلاسیه عمومی نشست دوره ای اساتید بیان داشت: به واسطه مشکلاتی که اساتید و طلاب با آن روبرو هستند، طلاب حوزه های علمیه دچار افت تحصیلی شده اند و نوعی دلزدگی در آنها به وجود آمده است.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: یکی از مشکلاتی که طلاب از پایه هفت به بعد با آن روبرو می شوند این است که بین درس هایی که پیش نیاز است و درس هایی که پس نیاز است؛ گاهی چهار سال فاصله می افتد و این فاصله طولانی سبب می شود قواعدی که طلبه در این مدت فراگرفته فراموش کند.

 

وی افزود: این مشکل سبب می شود استاد هم هر چه توانمند باشد؛ نتواند این درس ها را به طلبه ها القا کند. مثلا طلبه ها با اصول فقه مرحوم مظفر مباحث الفاظ را در سال پنجم طلبگی می خوانند و در سال ششم جلد دوم اصول فقه و مباحث حجیت، اصول عملیه، تعادل و تراجیح را می خوانند. این طلبه ها در پایه هفت و هشت رسایل و بحث قطع و ظن، حجیت، اصول عملیه، تعادل و تراجیح را می خوانند و در پایه نهم به سراغ مباحث الفاظ کفایه می روند در حالی که چهار سال از خواندن این مباحث می گذرد.

 

استاد قادری بیان داشت: برخی بیان می کنند که مراجع با تألیف کتب جدید مخالفت دارند اما واقعیت این است که مراجع ما نگران هستند که به واسطه تغییر متون آموزشی، حوزه از نظر علمی آسیب نبیند. همین مراجع اگر ببینند از حوزه مثل مرحوم مظفر بلند شد و المنطق نوشت قبول می کنند که باید حاشیه ملاعبدالله حذف شود. مرجعی مثل آیت الله خویی رحمة الله علیه بعد از نگارش کتاب اصول فقه توسط مرحوم مظفر بر این کتاب تقریض نوشتند. مراجع ما به هیچ وجه با نوآوری و تألیف کتب جدید مخالفتی ندارند اما نگران این هستند که مبادا این جابجایی حوزه را از نظر پشتوانه خالی کند.

 

وی در انتهای سخنانش افزود: جلساتی که نشست اساتید برگزار می کند خوب است اما باید طرح هایی در این جا پیشنهاد شود که برای پنجاه سال در حوزه اجرا شود. باید از بین همین اساتید مانند مرحوم مظفر پیدا شود و فرصت کافی به او داده شود تا چنین آثاری را تألیف کند البته این کار از عهده استاد با سابقه ای بر می آید که کفایه و مکاسب را تدریس و به درستی هضم کرده باشد. این افراد اگر چنین کتاب هایی بنویسند و بعد از اجازه از مراجع این کتاب ها را برای تدریس به شورای مدیریت پیشنهاد دهند؛ کتاب های جدید جایگزین کتاب های گذشته خواهد شد.260/32

پ, 07/18/1398 - 09:12