گزارش فعالیت های نشست دوره ای اساتید و ذکر برخی از سخنان آیت الله صافی گلپایگانی

یکی از عوامل مهم موفقیت طلاب در تحصیل انس با قرآن کریم و خواندن ادعیه و توسل به حضرات معصومین علیهم السلام به ویژه توسل به ذیل عنایات حضرت بقیة الله الأعظم روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداه می باشد

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید استاد سید حسین امامی در اجلاسیه عمومی نشست دوره ای اساتید بیان داشت: 1550 پرونده برای اساتید سطوح عالی قم در دبیرخانه نشست دوره ای اساتید گردآوری شده است. از این میان 747 نفر از این اساتید با ملاک های ویژه شهریه استادی دریافت می کنند. در طول سال هر استادی در 4 مرحله به صورت میدانی درس اساتید مورد بررسی قرار می گیرد.

 

وی افزود: نسبت به اساتید معظم کارهای کوچکی نیز در مجموعه نشست دوره ای اساتید انجام می گیرد مثل پرداخت وام، عیادت و ملاقات از برخی از بیماران و اعزه اساتید به همراه اهداء هدایایی از طرف مراجع بزرگوار تقلید، اطلاع رسانی منظم نسبت به فوت اساتید و نزدیکان ایشان.

 

مجری اجلاسیه عمومی نشست دوره ای اساتید بیان داشت: مرکز مشاوره نشست دوره ای اساتید در طی 5 سال فعالیت خود با استفاده از 15 نفر از اساتید حدود 800 ساعت در موضوعات مختلف تحصیلی و پژوهشی به طلاب عزیز مشاوره داده اند. نشست دوره ای اساتید همکاری بسیار صمیمانه ای را با دفاتر مراجع عظام تقلید دارد. در مسیر ساماندهی و تقویت دروس آزاد حوزه و حفظ استقلال حوزه بیش از 2120 درس در سایت نشست اساتید ثبت شده است. این دروس به همراه جزئیات دقیق آنها با همکاری مدیران مدرسه در سایت نشست دوره ای اساتید قرار گرفته است.

 

وی در ادامه با اشاره برخی از فرمایشات آیت الله صافی گلپایگانی بیان داشت: «به حمدالله حوزه های علمیه دارای سرمایه های بزرگ و ارزشمندی است که نمی توان آن را با هیچ سرمایه و ثروت و مذاهب دنیوی مقایسه نمود و آن عبارت است از معارف نورانی قرآن کریم احادیث شریفه و گرانقدری که از اهل بیت علیهم السلام در دست ما می باشد و طلاب عزیز و فضلای محترم از این دو ثقل گرانبها باید کمال استفاده را ببرند و محور دروس خود را شناخت قرآن کریم و فقه آل محمد علیهم صلوات الله و شناخت احادیث قرار دهند که هر چه برای رسیدن به اهداف بلند آسمانی خود لازم دارند در آنها وجود دارد. همان طور که حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم در جمله «إنی بعثت لأتمم مکارم الاخلاق» علت و سبب بعثت و رسالت را تکمیل و تبلیغ مکارم اخلاق بیان فرمودند؛ لازم است حوزویان خودشان با تهذیب و تزکیه نفس و تخلق به اخلاق اسلامی همیشه با سلاح اخلاق و ادبیات صحیح و روشی پسندیده با مردم به خصوص با جوانان برخورد نموده و وظیفه تبلیغ و ارشاد را که وظیفه اصلی پیامبران الهی است به بهترین وجه ممکن انجام دهند.»

 

وی با اشاره به قسمت دیگری از سخنان آیت الله صافی گلپایگانی بیان داشت: «یکی از عوامل مهم موفقیت طلاب در تحصیل انس با قرآن کریم و خواندن ادعیه و توسل به حضرات معصومین علیهم السلام به ویژه توسل به ذیل عنایات حضرت بقیة الله الأعظم روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداه می باشد که صاحب اصلی همه حوزه های علمیه آن وجود مبارک است. توجه داشته باشید که هدف و مقصد اصلی و عالی همه حوزه های علمیه تحصیل علم و کسب کمالات معرفتی و معرفت الله و ارشاد و هدایت مردم است که برای رسیدن به این هدف مهم همیشه باید خدا را در نظر گرفت و همه کارهای ما و نیات ما باید برای خدا باشد.»

 

استاد امامی در ادامه به برخی دیگر از فرمایشات آیت الله صافی گلپایگانی اشاره داشت: «بارها نسبت به حفظ کیان و هویت حوزه های علمیه و استقلال واقعی آنها تذکر داده ام که حوزه های علمیه میراث بزرگ فقها و علما و شهدا می باشند که امروز ما از برکات آثار آن بزرگواران استفاده می کنیم. این حوزه در دست ما امانت بزرگی است که باید در حفظ و نگهداری و سرافرازی و عزت و عظمت آن همه کوشا باشیم و همه مسئول هستیم. اگر امروز حوزه ما به برکت معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام و پیروزی انقلاب اسلامی و خون پاک شهیدان در جهان درخشندگی خاصی پیدا نموده است. عامل مهم آن فقط همبستگی و وابستگی به وجود مبارک حضرت ولی عصر عج الله تعالی فرجه الشریف می باشد و حفظ این استقلال و همبستگی بر همه لازم است و بدون استقلال حوزه هویت خود را از دست خواهد داد.»

 

وی در انتهای سخنانش با اشاره به فرازی از سخنان آیت الله صافی گلپایگانی افزود: «همیشه به حفظ سنت های علمای سلف و روش درسی سنتی حوزه ها تأکید داشته ام و دارم البته باید حوزویان خود را از روش های مفیدی که بتوان از آنها بهتر برای رساندن پیام قرآن و عترت استفاده نمود محروم ننمایند. امروز فضای مجازی و وسایل ارتباطی جدید راه را برای رساندن پیام های قرآنی و معرفتی آسان نموده است و ما باید از آنها حداکثر استفاده را بنماییم. هرگز مولا و آقا و صاحب خود را فراموش نکنیم و همواره عرض بندگی و خاکساری به درگاه آسمانی بزرگترین ذخیره الهی و برقرار کننده حکومت جهانی مهدوی داشته باشیم و برای تعجیل در فرج موفور السرور حضرت دعا کنیم که «إنه یرونه بعیدا و نراه قریبا».260/32/

پ, 07/18/1398 - 10:43