استاد آلوستانی مطرح کرد؛

دو ویژگی بارز حضرت زینب

دو شاخصه مهم حضرت زینب سلام الله علیها: صبر و امر به معرف و نهی از منکر است

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد حمیدرضا آلوستانی بیان داشت: صبر و استقامت و امر به معروف و نهی از منکر دو ویژگی بارز حضرت زینب سلام الله علیها است.

 

وی افزود: بزرگترین اسوه عملی امر به معروف و نهی از منکر واقعه کربلا است. امام حسین علیه السلام هم هنگام خروج از مدینه و هم زمانی که قصد خروج از مکه معظمه به سمت کوفه را داشتند به این نکته اشاره می کنند.

 

عضو مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه قم بیان داشت: امام حسین علیه السلام در هنگام خروج از مدینه در کنار قبر نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «اللهم إنی أحب المعروف و أنکر المنکر». در زمانی هم که قصد عزیمت از مکه به سمت کوفه را داشتند؛ می فرمایند: «أحب أن آمر بالمعروف و أنهی عن المنکر». در کربلا هم به صورت عملی تجسم امر به معرف و نهی از منکر را ایجاد کردند تا جایی که در زیارتنامه ایشان شهادت می دهیم که ایشان امر به معروف و نهی از منکر را بجا آوردند.

 

وی افزود: حضرت زینب سلام الله علیها در زمینه امر به معروف و نهی از منکر ادامه دهنده راه ایشان بودند. ایشان هم در مسیر اسارت و هم بعد از اسارت این راه را پی گرفتند و امام سجاد علیه السلام نیز همین فریضه را در حرف و عمل فریاد زدند.

 

این استاد حوزه علمیه بعد از توجه دادن به ویژگی اول حضرت زینب سلام الله علیها به توضیح ویژگی دوم یعنی صبر و استقامت آن حضرت پرداخت و افزود: نکته ای که  قرآن نیز به آن تاکید دارد این است که رمز موفقیت مؤمنان در طول تاریخ را صبر و استقامت می داند.

 

استاد آلوستانی اضافه کرد: در داستان اصحاب کهف می بینیم که با وجود کم بودن نفرات آنها قرآن کریم در آیه 13 و 14 سوره کهف می فرماید: «نَحْنُ نَقُصُّ عَلَيْکَ نَبَأَهُمْ بِالْحَقِّ إِنَّهُمْ فِتْيَةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَ زِدْناهُمْ هُديً وَ رَبَطْنا عَلي‏ قُلُوبِهِمْ إِذْ قامُوا فَقالُوا رَبُّنا رَبُّ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ لَنْ نَدْعُوَا مِنْ دُونِهِ إِلهاً لَقَدْ قُلْنا إِذاً شَطَطاً» این آیه اشاره دارد که اصحاب کهف جوانانی بودند که ایمان آوردند؛ زمانی هم که بر این ایمان استفامت ورزیدند؛ خداوند آنها را یاری نمود.

 

وی افزود: در آیه دیگر می فرماید: «إِنَّ الَّذينَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَيهِمُ المَلائِكَةُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا وَأَبشِروا بِالجَنَّةِ الَّتي كُنتُم توعَدونَ» یعنی اگر کسی در مسیر خداوند استقامت کرده باشد خداوند حتی نیروهای فراطبیعی مانند ملائکه را برای کمک به آنها می فرستد تا خوف و حزن از دل آنها دور شود.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: دو شاخصه مهم حضرت زینب سلام الله علیها: صبر و امر به معرف و نهی از منکر است که اگر مؤمنان از این دو مورد در زندگی خود الگوگیری کنند؛ می توانند بر مشکلات امروزی و حتی تحریم های ظالمانه دشمن فائق شوند.

 

در ادامه استاد آلوستانی با اشاره به واقعه 9 دی 1388 افزود: آن چیزی که موجب فتنه 88 گردید؛ عدم استقامت بوده است. آن چه که بیشترین زجر را بر رهبری وارد کرده است این بود است که برخی از نیروهای اصیل انقلاب و یاران امام به فرمایش ایشان مبنی بر استقامت در مسیر قانون و قانون مداری حتی در صورتی که به ضرر آنها و منافع شخصیشان باشد؛ گوش ندادند.

 

وی افزود: ما دشمن را آن گونه که باید نشناختیم وقتی کلام زینب سلام الله علیها را مرور می کنیم؛ می بینیم که ایشان دشمن شناس بودند و بی هیچ ترس و خوفی مطالبی را بیان کردند که در تاریخ ماندگار شده است. حضرت زینب سلام الله علیها در مقابل جسارت کاخ نشینان به آنها می فرماید: « ما رایت الا جمیلا».

 

عضو مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه قم بیان داشت: امروز نیز در مسأله 9 دی، دشمن به ملت ما می گوید: «ببینید که با شما چه کردیم؛ این همه تخریب اموال دولتی، خصوصی، کشتار و .... را ببینید؛ اگر بر راه خود پافشاری نمی کردید این مشکلات را نداشتید» اما ملت ما اگر 9 دی را خوب درک کند با صدای بلند باید بگوید: «ما رایت إلا جمیلا» چون قضیه 9 دی باعث همبستگی و همدلی شده است و به تعبیر مقام معظم رهبری باید باعث وحدت گروه های مختلف شود.

 

وی افزود: حضرت زینب سلام الله علیها به عنوان یکی از خواصی که دارای حرکت سیاسی بودند؛ ویژگی های متمایزی نسبت به دیگران داشته اند. حضرت زینب سلام الله علیها مسیر خودشان را در تبعیت از امام زمانشان یافته بودند. ایشان در حرکت سیاسی خود اطاعت پذیری محضی از امام و ولیّ زمان خود داشتند.

 

استاد آلوستانی بیان داشت: امروزه نیز یک شخصیت سیاسی باید اطاعت محض از ولی زمان خود و مراجع عظام تقلید داشته باشد و از مسیر خود خارج نشود حتی آنجا که از دید او کلام آنها اشتباه باشد؛ این پیروی از ولی فقیه که اهمیت دارد چون مشروعیت خود را از فرمایشات اهل بیت علیهم السلام و امام زمان ارواحنا فداه گرفته است.

 

وی در انتهای سخنانش افزود: آنچه موجب فتنه 88 شد؛ استقامت نداشتن خواص در مسیر حق دنبال کردن منافع حزبی میان آنها است با توجه به تجربیاتی که وقایع مشابه در کشورهای پیرامون ما بدست آمده است. مهم تبعیت از رهبری به عنوان فصل الخطاب است تا به بلاهایی که این کشورها دچار آن شده اند؛ گرفتار نگردیم./270/260/21/

 

چ, 10/11/1398 - 13:04