استاد نریمانی:

اهمیت بیان مباحث اخلاقی در خلال مباحث درسی

استاد محمد سعید نریمانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: یکی از اشکالات ما در حوزه تربیت و اخلاق این است که برنامه تربیتی منسجمی برای طلاب نداریم و نمی دانیم طلبه در مدت زمانی که مشغول به تحصیل است چه مسیری را می خواهد طی کند. متأسفانه طلبه ها تمام موضوعات اخلاقی را نمی دانند چون در این سال ها بر روی بُعد اخلاقی آنها کار نشده است. امیرالمومنین علیه السلام می فرماید: «إنَّ رسولَ اللهِ یَرْفَعُ لِی فِی کُلِّ یَوْمٍ مِنْ أَخْلَاقِهِ عَلَماً» پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم هر روز یک بُعد اخلاق را برای من مطرح می کردند.

 

وی افزود: می توانیم در طول یک سال 365 بُعد اخلاقی را برای طلبه ها بیان کنیم، اگر هر روز یک موضوع اخلاقی مطرح شود باید تقریبا ده سال کار کرد تا طلبه ها اکثر موضوعات اخلاقی را بدانند. امروز در حوزه برنامه و طرح تربیتی منظمی برای طلبه ها نیست، در نتیجه طلبه ها آن گونه که مطلوب نظر است تربیت نمی شود.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: چند درصد از اساتید سطوح عالی نکات اخلاقی بیان می کنند؟ ارتباط و نظارتشان با طلبه ها چقدر است و تا چه حد می توانند گره های زندگی طلبه ها را باز کنند؟ تعدادی از طلاب سطح عالی مشکلات خانوادگی دارند و کسی نیست که مشکلشان را حل کند و به آنها مشاوره دهد. چند درصد از اساتید علم مشاوره دارند و می توانند به طلبه هایشان مشاوره دهند؟

 

وی اضافه کرد: آیت الله اشتهاردی یکی از اساتید بنده بودند، ایشان هر شب حداقل پنج دقیقه نکات اخلاقی را مطرح می کردند  و سپس در مورد سیاست صحبت می فرمودند، ایشان روحیه ای انقلابی داشتند و در مورد انقلاب هم بسیار تذکر می دادند.

 

استاد نریمانی در انتهای سخنانش بیان داشت: آیت الله اشتهاردی بارها می فرمود: «در مدرسه ایستاده بودم که تیمسار فلانی با چکمه اش به زمین می کوبید و فریاد می زد به خدا این حوزه را تعطیل می کنم و این جا را مدرسه دخترانه می کنم.» این اتفاق بود که بر روی ایشان تأثیر گذاشت و روحیه انقلابی  این عالم تقویت شد، باید نسبت به این مسأله تفکر کنیم که انقلاب چه بستری را برای حوزه فراهم کرده است./260/22/

 

د, 10/30/1398 - 14:34