استاد حسین زاده:

مشاوره های تدریسی و تحصیلی حوزه های علمیه را بالنده می کند

هر کسی اگر در راه استعداد خودش کار کند به بازدهی بالاتری می رسد و بازدهی بالا مسبب از برنامه ریزی و هدف گذاری مناسب و پیدا کردن استعدادهای تحصیلی است.

 

استاد محمود حسین زاده در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع اساتید گفت: باید توجه داشته باشیم که ما در یک سیستم منظم انجام وظیفه می کنیم؛ ممکن است بعضی ها فقط ناظر به بحث خود و فرد دیگری صحبتی کنند اما باید نسبت به این مساله جامع نگری داشته باشیم. زمانی که مقام معظم رهبری یک حوزه انقلابی را از ما مطالبه می کنند از ما به عنوان افراد یک سیستم توانمند توقع دارند چون سیستم بدون هدفمندی بازده نخواهد داشت. در این خصوص یعنی تعیین هدف برای سیستم حوزه، بزرگان دین هدف های والایی را ترسیم کرده اند لذا افراد این سیستم نباید خود را به صورت مستقل در نظر گیرند، این سیستم باید به بازدهی بالا رسد و درک این ضرورت هم باید برای همه اساتید ایجاد شود.

 

وی افزود: وقتی سیستمی ایجاد شد نیاز دارد که سه محور در آن ایجاد شود که یکی از آنها به اهداف بر می گردد؛ دومین محور نحوه اجرای برنامه های سیستم است و سومین محور هم بازخوردهای سیستم است. این سه محور در همه سازمان ها و مخصوصا سازمان های فرهنگی انجام می شود. ما با یک سیستم در هم تنیده سر و کار داریم که می خواهد خروجی داشته باشد و به هدف رسد که یکی از این اهداف مجتهدپروری است که این مجتهد باید ربانی و اخلاقی هم باشد بر اساس این اهداف ما باید نقشه راهی هم داشته باشیم، اگر قرار باشد که هر کسی خودش را تافته جدا بافته و یا جزیره مستقل از دیگران ببیند به این اهداف نخواهیم رسید.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: متأسفانه بعضی از دوستانی که در حوزه در حال تدریس هستند این ضرورت را درک نکردند که باید سیستم موجود حوزه بازدهی خیلی بالایی داشته باشد، چرا که اگر این چنین نباشد آن سیستم توجیه فرهنگی و علمی نخواهد داشت. ما باید به حوزه ای با بازده بالا برسیم، باید مجموعه ای داشته باشیم که در بخش اجرا کارش را به خوبی انجام دهد.

 

وی اضافه کرد: الحمدلله حوزه به این ظرافت و توجه رسیده است که این کار را انجام دهد و این مسأله را هم در شورای مدیریت و هم در نشست دوره ای اساتید شاهد هستیم در حال حاضر سیستمی ایجاد شده است که نشان می دهد در چه درسی نیاز وجود دارد و در چه درسی نیاز وجود ندارد و تعداد طلبه های موجود در هر پایه ای چه میزان است محترمی که امسال وارد می شوند در چه پایه هایی هستند. این کار مطابق اصل عقلایی و آیه «و شاورهم فی الامر» که بهترین آیه برای بحث مشاوره است، می باشد.

 

استاد حسین زاده بیان داشت: این سیستم اینترنتی که به وجود آمده است، هزینه بالایی داشته است پس لازم است اساتید هم با این سیستم همکاری کنند، اطلاعاتی که اساتید به سیستم می دهند ولو این که جزیی است در نهایت تبدیل به اطلاعات کلانی می شود که ما را به بازدهی بالا می رساند و این بازده بالا باعث می شود طلبه ها به یک رشد علمی موفق تری دست یابند.

 

وی افزود: باید مطالبات رهبری در این رابطه به خوبی پاسخ داده شود. کاری که نشست دوره ای اساتید و هر گروه دیگری انجام می دهد در خصوص این که یک بصیرت دهی انجام دهند و نقشه راهی را ترسیم کند، ریشه قرآنی دارد که به بحث مشورت بر می گردد.

 

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر طلبه ها یک فایل صوتی از استاد می گیرند و استاد ترازی از تراز تدریس خودش را ارائه می دهد، مشاوره دادن شامل این مسائل هم می شود در گذشته به خاطر نبود این سیستم برای آشنایی هر چه بیشتر طلاب با اساتید ساعت های زیادی به هدر می رفت اما الان با استفاده هدفمند از این سیستم این مشکل برطرف می شود لذا بنده تقاضایم این است که اساتید به این مشاوره دهی کمک کنند چرا که این همان بصیرت دهی است، این همان قسمتی است که در سیستم می آید و هدفمند کار می کند و انسان را به هدف می رساند لذا می طلبد که اساتید هم به این سیستم یاری رسانند و بنده هم در همین جا تشکر می کنم از نشست دوره ای اساتید که این درایت را کردند و با این هزینه هایی که داشته است این کار را انجام دادند.

 

استاد حسین زاده بیان داشت: در قسمت اجرایی سیستم، لوازمات و اجراییات سازمانی که انسان را به یک هدف می رساند شاید مهم ترین مورد اطلاعات است که با مشاوره دادن این اطلاعات را به اساتید می دهند و اساتید هم با چشم بازتری درس خود را انتخاب می کنند، اگر این اطلاعات از لحاظ زمانی سریع تر در دسترس طلبه ها قرار گیرد، باعث می شود که بسیاری از برنامه ریزی ها در تابستان صورت گیرد که برای سال آینده تحصیلی آنها بهتر نیز خواهد بود چون هر چه اطلاعات قوی تر و جامع تر باشد انسان مسلما بازدهی بالاتر و خروجی بهتر و نزدیک به هدف تری خواهد داشت.

 

وی اضافه کرد: زمینه دیگری که در این رابطه حائز اهمیت است، بازخورد یک سیستم است که با برنامه ریزی بزرگان نشست و حوزه های علمیه می توان آن را هم در سایت ایجاد کرد. ما باید ببینیم با این برنامه هایی که داریم و نقشه ای که در نظر گرفتیم و هدفی که داریم و ساختار اجرایی که ایجاد شده و مشاوره های تدریسی که در این سیستم داده می شود؛ آیا اساتید هم از این امور راضی هستند یا خیر؟ با ایجاد یک جامعه آماری می توان نشان داد که طلبه ها هم چه بازخوردهایی در رابطه با این سیستم دارند.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: اطلاعات باید در زمان مناسب در اختیار طلاب قرار گیرد چون اگر اطلاعات در زمان مناسب داده نشود، دردی را دوا نخواهد کرد. ما باید بازخورد این رفتارمان را هم داشته باشیم و بر اساس این بازخورد بتوانیم نقشه راه بعدیمان در سال آینده و سال های بعد را مشخص کنیم تا منویات بزرگان ما انجام شود که خواسته ذات حضرت حق هم همین است بالاخره طلبه می آید و عمر گرانمایه خودش را در این مسیر قرار می دهد و خدای ناکرده با بی تدبیری که می تواند از سیستم ناکارآمد ایجاد شود؛ هزینه ها و وقت زیادی از او گرفته می شود.

 

وی اضافه کرد: در حوزه مشاوره تحصیلی که خیلی از طلبه ها اصلا نسبت به آنها اطلاع ندارند که می شود مشاوره تحصیلی گرفت، می شود به سایت مراجعه کرد و صدای استاد را شنید، اطلاع از این سیستمی که اجرا شده است هم برای همه طلاب وجود ندارد لذا باید به شکل بهتری این اطلاع رسانی را ایجاد کنیم، در انتها از خداوند می خواهم که ما را در مرحله اجرا و بازخوردگیری (و آماری که باید گرفته شود تا این سیستم واقعا مقدس تدبیر شود) یاری کند چرا که خواسته اهل بیت علیهم السلام هم از ما همین است که این سیستم را تدبیر کنیم.

 

استاد حسین زاده در انتهای سخنانش بیان داشت: در حال حاضر بیش از هزار استاد سطح عالی وجود دارد اما انگیزه طلاب برای تحصیل کم شده است اگر اطلاعات دقیق باشد و ما بدانیم طلبه ها را در کجا به کار گیریم و توجه کنیم که چه استعدادی دارند؛ می توانیم انگیزه طلاب را بالا ببریم چون همه طلبه ها نمی توانند وارد حوزه فقه و اصول شوند. هر کسی اگر در راه استعداد خودش کار کند به بازدهی بالاتری می رسد و بازدهی بالا مسبب از برنامه ریزی و هدف گذاری مناسب و پیدا کردن استعدادهای تحصیلی است. باید از همان ابتدای ورود به حوزه و با مشاوره های تحصیلی و تدریسی حوزه را تبدیل به حوزه ای بالنده کنیم. از خداوند متعال آرزوی سلامتی دست اندرکاران نشست دوره ای اساتید را دارم./21/260/

 

 

د, 10/30/1398 - 16:07