استاد راجی مطرح کرد؛

لزوم سطح بندی طلاب و دروس برای دستیابی به نتایج بهتر

یک کار بسیار خوب در حوزه این است که طلاب و دروس سطح بندی شوند. در این شرایط است که اگر کسی بخواهد درسش را یک مقدار با حواشی و دقیق تر بخواند؛ بتواند این کار را انجام دهد. درس افرادی که چنین شیوه ای دارند هم باید مشخص شود تا طلاب بتوانند در درس آنها حاضر شوند. اگر کسی بخواهد درس را به صورت دیگری مثلا به صورت فصل محور دنبال کند، می تواند در صورت سطح بندی صحیح این روش را پیگیری کند. این تقسیم بندی به لحاظ آموزشی انتخاب را راحت تر می کند چون در حال حاضر طلبه ها سر درگم می شوند که درس چه کسی را شرکت کنند و پس از انتخاب هم مجبورند که تا آخر سال در درس همان استاد شرکت کنند ولو که دیگر آن درس را نپسندند.

 

استاد سید محمد مهدی راجی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: در گذشته برنامه تدریس این گونه بود که هر استادی با یک تعداد شاگرد درس خود را آغاز می کرد و ادامه می داد، اصلا بدین شکل نبود که ملزم باشند از جای خاصی درس را شروع کنند و از هر جایی که در سال قبل به آن رسیده بودند؛ در سال بعد هم همان مطلب را ادامه می دادند لذا هر درسی از جایی آغاز می شد و شاگردان هم مختار بودند که به کدام کلاس روند و این تنوع سبب می شد که طلاب در هر قسمت از مطالب بتوانند استادی را پیدا کنند و بر اساس علایق خود نسبت به استاد و بحث به سر کلاس می رفتند اما در حال حاضر همه از یک نقطه واحد شروع می کنند و کسی که مطلبی را نخوانده است؛ نمی تواند کلاسی را پیدا کند و محدوده نخوانده را به ثمر رساند.

 

وی افزود: در حال حاضر این گونه شده است که اواخر محدوده معمولا برای طلاب باقی می ماند، بنده با تقسیم بندی های فعلی موافق نیستم؛ هر چند که بعضی از اساتید هم بسیار آهسته تدریسشان را پیش می برند و به این واسطه به محدوده ها نمی رسند و سبب خستگی طلبه ها می شوند اما این گونه تقسیم بندی ها باعث می شود که طلبه ها نسبت به یک سری از بخش ها بی سواد باقی بمانند.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: به نظر می رسد بعضی از کتاب هایی که جدیدا نوشته شده است و بر روی آنها کار می شود؛ کتاب های خوبی باشند و خوب است که این کتاب ها هم در حوزه تدریس شود و حوزه این کتاب ها را بپذیرد. اگر کسی خواست این کتاب ها را بخواند مختار باشد در این رابطه می توان به کتاب هایی که مرحوم صدر نوشته اند اشاره کرد که مقام معظم رهبری درباره آنها فرمودند: «این کتاب ها پیشنهاد خوبی است» یعنی در حد یک پیشنهاد خوب است. اکنون اگر کسی بخواهد حلقات را بخواند حوزه باید بپذیرد یا مثلا کتاب هایی مثل فقه عقودی که آقای حائری یا ایروانی یا سبحانی نوشتند مفید هستند و به نظر می رسد این مطالب در کنار کتاب های فعلی خوب باشد که اگر کسی خواست در این بحث ها شرکت کند بتواند و در مورد مطالب این کتاب ها هم باید کسانی باشند که آنها را تدریس و تقریر کنند تا طلاب بتوانند از آنها استفاده کنند.

 

استاد راجی اظهار داشت: یک کار بسیار خوب در حوزه این است که طلاب و دروس سطح بندی شوند. در این شرایط است که اگر کسی بخواهد درسش را یک مقدار با حواشی و دقیق تر بخواند؛ بتواند این کار را انجام دهد. درس افرادی که چنین شیوه ای دارند هم باید مشخص شود تا طلاب بتوانند در درس آنها حاضر شوند. اگر کسی بخواهد درس را به صورت دیگری مثلا به صورت فصل محور دنبال کند، می تواند در صورت سطح بندی صحیح این روش را پیگیری کند. این تقسیم بندی به لحاظ آموزشی انتخاب را راحت تر می کند چون در حال حاضر طلبه ها سر درگم می شوند که درس چه کسی را شرکت کنند و پس از انتخاب هم مجبورند که تا آخر سال در درس همان استاد شرکت کنند ولو که دیگر آن درس را نپسندند.

 

وی در انتهای سخنانش بیان داشت: مدت زمانی که برای انتخاب درس وجود دارد، محدود است و طلاب معمولا به واسطه آشنایی ها و یا رفقایشان درسی را انتخاب می کنند و سپس در آن درس ها شرکت می کنند و مجبورند که آن را ادامه دهند. اگر طلاب سطح بندی شوند و مشخصات و ویژگی ها و سرعت خواندن درس هر استادی برای آنها مشخص شود؛ نتایج بهتری را در زمینه آموزشی بدست می آورند./260/22/

 

ش, 11/05/1398 - 15:59