استاد حسینی نیا مطرح کرد؛

لزوم کیفیت بخشی به روند تحصیلی طلاب سطوح عالی

طریقه سنتی در حوزه این گونه بوده است که طلبه ها روزی دو یا سه ساعت در کلاس ها بوده اند و مابقی زمانشان را هم به دنبال تحقیق در رابطه با آن مباحث بودند. در روش سنتی طلبه ها در ضمن مطالعه رسائل، مکاسب و کفایه به دنبال حواشی بودند تا کیفیت تحصیلشان بالاتر رود و این گونه نبود که فقط به دنبال کمیت درس ها باشند که درس ها تمام شود و چیزی از رسائل نماند.

 

استاد سید حسین حسینی نیا در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: امروزه در حوزه بعضی از درس ها کثرت دارد در حالی که بعضی از درس ها کمتر گفته می شود. برخی از طلبه ها روزی پنج ساعت درس می روند در حالی که قطعا تعدد دروس برای طلبه ها ضرر دارد و باعث می شود که طلبه ها ناخودآگاه به کسانی که تلخیص نوشتند رو آورند و این کمیت باعث می شود کیفیت درس ها زایل شود.

 

وی افزود: امروزه وقتی طلبه ها به کلاس می آیند و از آنها سوال می کنیم که آیا به دنبال مباحثه، رجوع به شروح و حواشی هستید یا نه؟ در پاسخ می گویند وقت نمی شود چون از هفت صبح تا اذان ظهر در کلاس هستند، بعد از ظهرها هم به مؤسسه می روند فلذا خسته می شوند نه به مطالعه می رسند و نه به مباحثه. این تعدد دروس قطعا برای طلبه ضرر دارد، اگر چه این برنامه باعث می شود که رسائل تمام شود و مکاسب و کفایه هم تمام شود ولی از آن طرف باعث می شود که کیفیت درس ها پایین آید.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: طریقه سنتی در حوزه این گونه بوده است که طلبه ها روزی دو یا سه ساعت در کلاس ها بوده اند و مابقی زمانشان را هم به دنبال تحقیق در رابطه با آن مباحث بودند. در روش سنتی طلبه ها در ضمن مطالعه رسائل، مکاسب و کفایه به دنبال حواشی بودند تا کیفیت تحصیلشان بالاتر رود و این گونه نبود که فقط به دنبال کمیت درس ها باشند که درس ها تمام شود و چیزی از رسائل نماند.

 

وی اضافه کرد: با این تعدد دروس و اجباری که وجود دارد که طلبه ها باید به سر کلاس آیند و اگر نیایند امکان امتحان دادن، ندارند؛ ضررهای زیادی به کیفیت یادگیری و سطح علمی طلبه وارد می شود چون در این روش غالب طلبه ها دنبال مباحثه و بطن قضایا نیستند و با تمسک به شروح و خلاصه نویسی ها امتحان می دهند و نمره می گیرند که این امر سبب می شود بعد از گرفتن نمره خیالشان راحت باشد که مثلا کتاب کفایه را تمام کرده اند و این مطلب باعث می شود که به دنبال حاشیه خوانی و کیفیت بخشی به تحصیلشان نروند.

 

استاد حسینی نیا در انتهای سخنانش بیان داشت: ما باید به جای تمام کردن دروس و این که باید طلبه در یک سال به پنج درس فقه و اصول برود به سراغ روش سنتی برویم چون اگر مقداری از درس ها باقی بماند، بهتر از این است که به این شکل خوانده شود و طلبه نسبت به عمق درس ها آگاهی کافی پیدا نکند./260/22/

 

ش, 11/05/1398 - 17:50