استاد حلبیان مطرح کرد؛

الگوگیری از صفات بارز پیامبر اکرم

خدا بر اهل ایمان منّت گذاشت که رسولی از خودشان در میان آنان برانگیخت که بر آنها آیات او را تلاوت می‌کند و آنان را پاک می‌گرداند و به آنها علم کتاب (احکام شریعت) و حقایق حکمت می‌آموزد همانا پیش از آن در گمراهی آشکار بودند.

 

استاد راغبی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در رابطه با عید مبعث گفت: در رابطه با بعثت سوال های زیادی مطرح است؟ اینکه بعثت چیست و داستان بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم چگونه بوده است و تحقیق در مورد بعثت پیامبر و حوادث قبل از بعثت در زمان بعثت یا زمان دقیق بعثت که بین اهل تسنن و شیعه اختلاف است و به نوعی که آنها می گویند بعثت در در ماه مبارک رمضان اتفاق افتاده اما همه شیعیان بر این عقیده هستند که در روز ۲۷ ماه رجب این رویداد مهم تاریخی به وقوع پیوسته است.

 

وی افزود: صحبت کردن در مورد آثار بعثت و جواب به این پرسش ها نیازمند کتب مفصل است. آن گونه که در سوره مبارکه آل عمران و آیه 164 این سوره مطرح شده است خداوند با اعطای پیامبر بر مومنین منت نهاد: «لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولًا مِنْ أَنْفُسِهِمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ». خداوند می فرماید: خدا بر اهل ایمان منّت گذاشت که رسولی از خودشان در میان آنان برانگیخت که بر آنها آیات او را تلاوت می‌کند و آنان را پاک می‌گرداند و به آنها علم کتاب (احکام شریعت) و حقایق حکمت می‌آموزد همانا پیش از آن در گمراهی آشکار بودند. منظور از منت نهادن در این آیه بخشیدن یک نعمت بزرگ به نبی مکرم اسلام است که آیات الهی را برای مسلمانان تلاوت می کند و آنها را تزکیه می کند و تعلیم می دهد.

 

وی بیان داشت: این سه مسئولیت بزرگ بر عهده پیامبر صل الله علیه و آله وسلم بود؛ هم تلاوت آیات هم تزکیه آیات و تعلیم کتاب و این امر را پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم به خوبی انجام دادند. یعنی اولاً آیات الهی را بر آنها تلاوت کردند که پیگیری هم در آن وجود داشت و تنها قرائت نبود یعنی اِقرَأ نبود بلکه یَتلو بود «وَيُزَكِّيهِمْ» آنها را تزکیه می‌کردند. تزکیه به معنای رشد دادن، کامل کردن، پاکیزه کردن که همان معنای تربیت هم در این نهفته است؛ همانگونه که در معنای تربیت اینگونه در می یابیم که تزکیه هم همان رشد دادن است با این تفاوت که در تزکیه بیشتر توجه به امور معنوی انسان است. خداوند سبحان در  قرآن کریم می‌فرماید «وَيُزَكِّيهِمْ» ما در مورد یک نبات و گیاه آن را تزکیه می‌کنیم اگر یک کشاورز را در نظر بگیریم او برای رشد گیاه حرف نمی زند بلکه عمل می کند و این به معنای تزکیه است.

 

 

این استاد حوزه علمیه در ادامه گفت: این کارها را پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلّم به خوبی انجام داده اند علاوه بر اینکه بعد از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم، ائمه معصومین علیهم السلام هم به پیروی از پیامبر اکرم این راه را ادامه دادند.

 

 

وی اظهار داشت: حال ما به عنوان یک معلم باید پیرو کار پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم باشیم و همان کاری که پیامبر کردند را ادامه دهیم «عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ» تلاوت آیات بکنیم و مسلمانان و امت اسلام علی الخصوص شیعیان را تزکیه کنیم و تعلیم کتاب دهیم؛ باید ببینیم در این منصب و این مقام چه مقدار موفق هستیم؛  آسیب هایی که بر سر این راه موفقیت است از بین ببریم و چیزهایی را که لازم داریم به دست بیاوریم به عنوان عالم به عنوان روحانی به عنوان استاد به عنوان معلم که البته همه این ها را اول به خودم می گویم اینکه خودمان را اول محور قرار ندهیم. خودشیفتگی نداشته باشیم؛ خودبینی نداشته باشیم منافع خود را کنار بگذاریم اگر بناست یک گوشه از این دین اسلام را بگیریم و به بندگان خدا خدمت بکنیم؛ دیگر خود را نباید در نظر بگیریم و بنده به عنوان استاد اگر وقتی که می‌خواهم کاری را انجام بدهم یا مدیریتی انجام دهم باید خودم را محور قرار دهم و تمام این اعمالی که به ظاهر باید برای یک طلبه پله ترقی باشد و برای رشد مقام و علم برای خود نیز لحاظ کنم.

 

 

استاد احمد راغبی در پایان سخنانش ابراز داشت: موضوعی که بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد و به نظر من انجام نشده یا کمتر انجام شده این است که ما بیاییم راه پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم را ادامه دهیم نه اینکه خودمان را محور قرار دهیم و تمام آنچه که با خودمان هماهنگ هست را تبلیغ کنیم. در مورد سه امر مهم تلاوت آیات، تزکیه و تعلیم و کتاب و حکمت، یکی از معانی را که می‌توان به آن استناد کرد همان عمل کردن به این مباحث است و آن موقع است که ما می‌توانیم مکارم اخلاق را همانطور که پیامبر فرمودند: «بعِثتُ لِاُتَمّمَ مَکارِمَ الاخلاق» (برای (احیای) مکارم اخلاق و نیکی‌های اخلاقی مبعوث شده‌ام) را حاصل شده ببینیم. اینکه بتوانیم در عمل برای مردم و طلبه ها نمونه باشیم «كونوا دُعاةً لِلنّاسِ بِغَيرِ ألسِنَتِكُم ، لِيَرَوا مِنكُمُ الوَرَعَ وَ الاِجتِهادَ وَ الصَّلاةَ وَالخَيرَ، فَإِنَّ ذلِكَ داعِيَةٌ» مردم را با غير زبان خود [به مذهب خويش] دعوت كنيد، تا پارسايى و سخت كوشى [در عمل و عبادت] و نماز و خوبى را از شما ببينند؛ زيرا اينها، خود [بهترين] مبلّغند. یک روحانی، یک عالم، یک استاد یک طلبه باید بتواند از جهات عملی و اخلاقی نمونه و الگو باشد./280/260/22/

 

 

ي, 01/03/1399 - 19:04