استاد راجی:

از همان ابتدا که رسالت پیغمبر مطرح بوده مسئله ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام هم مطرح بوده است

در زمان پیمایش راه از غار حراء تا منزل و پس از مبعوث شدن پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم، ایشان خیلی از قضیه قریش نگران بودند و می دانستند که آنها مخالفت هایی با این موضوع خواهند کرد و این موضع ذهن آن حضرت را مشغول کرده بود اما تمام سنگریزه ها و شن ها که در مسیر پیغمبر بودند شروع به دلداری دادن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم کردند و در آن جا اینگونه آمده: از جمله دلداری هایی که سنگ ها به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دادند وصایت امیرالمؤمنین علیه السلام بود که این مسأله را به عنوان دلداری مطرح کردند(بحارالانوار جلد ۱۸ صفحه ۲۰۷)«وَ نُودِيَ فِي سِرِّهِ يَا مُحَمَّدُ هَذَا عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ صَفِيِّيَ الَّذِي أُؤَيِّدُ بِهِ هَذَا الدِّينَ يُرَجَّحُ عَلَى جَمِيعِ أُمَّتِكَ بَعْدَكَ فَذَلِكَ حِينَ شَرَحَ اللَّهُ صَدْرِي بِأَدَاءِ الرِّسَالَةِ.» و وقتی این دلداری ها به پیامبر داده شد پیامبر برای رسالت شرح صدر پیدا کردند. «وَ خَفَّفَ عَنِّي‏ مُكَافَحَةَ الْأُمَّةِ وَ سَهَّلَ عَلَيَّ مُبَارَزَةَ الْعُتَاةِ الْجَبَابِرَةِ» و بعد از این پیشامد پیامبر راحت تر توانستند مسأله نبوت خود را ادامه دهند.

 

استاد سید محمد مهدی راجی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در رابطه با ارتباط بعثت و ولایت ابراز داشت: ما می‌بینیم که در اعمال شب مبعث مسئله زیارت امیرالمومنین علی علیه السلام مطرح شده است، این موضوع انسان را به فکر وادار می‌کند که این ارتباط میان مبعث و ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام چگونه است.

 

وی افزود: وقتی به برخی ادله و روایات می نگریم می‌بینیم که از همان ابتدا که رسالت پیغمبر مطرح بوده، مسئله ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام هم مطرح بوده است و چند روایت در این مورد وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می شود.

 

وی اولین روایت این گونه تشریح کرد: یک روایت قبل از مبعث است و در زمانی که امیرالمومنین علی علیه السلام در خانه خدا به دنیا آمدند؛ هنگامی که فاطمه بنت اسد سلام الله علیها، امیرالمومنین علیه السلام را از خانه خدا بیرون آوردند و دست پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم دادند؛ امیرالمومنین علیه السلام تا چشمانشان را باز کردند شروع به خواندن سوره مبارکه مومنون کردند.

 

این استاد حوزه علمیه با تمسک به آیات الهی افزود: «بسم الله الرحمن الرحیم قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ» به راستى كه مؤمنان رستگار شدند همانان كه در نمازشان فروتنند و در روایتی در کتاب بحارالانوار جلد 35 ص 38 پیغمبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است: «قَدْ أَفْلَحُوا بِكَ» به خداوند سوگند تو امیر آنانی. یعنی اینهایی که به من ایمان می آورند و اگر قرار باشد که به صلاح و رستگاری برسند به واسطه ولایت تو است و وقتی که امیرالمومنین علی علیه السلام آیات را ادامه دادند: «أُولئِكَ هُمُ الْوارِثُونَ الَّذِینَ یَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فِیها خالِدُونَ» پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم لآله میسشبنمسینبدر آنجا یعنی قبل از مسئله بعثت می فرمایند: «أَنْتَ وَ اللَّهِ أَمِیرُهُمْ تَمِیرُهُمْ مِنْ عِلْمِكَ فَیَمْتَارُونَ وَ أَنْتَ وَ اللَّهِ دَلِیلُهُمُ وَ بِكَ وَ اللَّهِ یَهْتَدُون» به خداوند سوگند تو امیر آنانی و با علمت بر آنان حکومت میکنی و آنان مطیع تو خواهند شد. به خدا سوگند تو راهنمای آنان هستی و به وسیله تو هدایت میشوند.

 

وی با اشاره به این حدیث تشریح کرد: این یک داستان و یک قضیه قبل از بعثت و در بدو تولد امیرالمومنین علی علیه السلام می باشد و پیام من این است که این دو یعنی بعثت و ولایت باید با هم باشند یعنی مسئله رسالت و مسئله ولایت با هم پیوند خورده اند.

 

وی گفت: مسئله دوم این است که در زمان پیمایش راه از غار حراء تا منزل و پس از مبعوث شدن پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم، ایشان خیلی از قضیه قریش نگران بودند و می دانستند که آنها مخالفت هایی با این موضوع خواهند کرد و این موضع ذهن آن حضرت را مشغول کرده بود اما تمام سنگریزه ها و شن ها که در مسیر پیغمبر بودند شروع به دلداری دادن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم کردند و در آن جا اینگونه آمده: از جمله دلداری هایی که سنگ ها به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دادند وصایت امیرالمؤمنین علیه السلام بود که این مسأله را به عنوان دلداری مطرح کردند(بحارالانوار جلد ۱۸ صفحه ۲۰۷)«وَ نُودِيَ فِي سِرِّهِ يَا مُحَمَّدُ هَذَا عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ صَفِيِّيَ الَّذِي أُؤَيِّدُ بِهِ هَذَا الدِّينَ يُرَجَّحُ عَلَى جَمِيعِ أُمَّتِكَ بَعْدَكَ فَذَلِكَ حِينَ شَرَحَ اللَّهُ صَدْرِي بِأَدَاءِ الرِّسَالَةِ.» و وقتی این دلداری ها به پیامبر داده شد پیامبر برای رسالت شرح صدر پیدا کردند. «وَ خَفَّفَ عَنِّي‏ مُكَافَحَةَ الْأُمَّةِ وَ سَهَّلَ عَلَيَّ مُبَارَزَةَ الْعُتَاةِ الْجَبَابِرَةِ» و بعد از این پیشامد پیامبر راحت تر توانستند مسأله نبوت خود را ادامه دهند.

 

وی مسئله سوم و پایانی را اینگونه توضیح داد: مسئله سوم که این هم مسئله جالبی است، در روایتی از امام صادق علیه السلام نسبت به ایمان امیرالمومنین و ایمان خدیجه علیهما السلام سوال کردند که امام صادق علیه السلام در این باره توضیح می‌دهند: پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در زمان دعوت از این بزرگواران شروطی گذاشتند و آن دو بزرگوار شروط را پذیرفتند. پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم  برای حضرت خدیجه شروط جداگانه ای قرار دادند که باید با امیرالمومنین علیه السلام را هم بیعت کنند به این معنا که ولایت ایشان را بعد از من بپذیرید. «یا خَدِیجَةُ! هَذَا عَلِی مَوْلاک وَمَوْلَی الْمُؤمِنِین وَاِمَامُهُمْ بَعْدِی. قَالَتْ: صَدَقْتَ یا رَسُولَ اللَّهِ! قَدْ بَایعْتُهُ عَلَی مَا قُلْتَ: اُشْهِدُ اللَّه وَ اُشهِدُک بِذَلِک وَکفَی بِاللَّهِ شَهِیداً» ای خدیجه! این علی مولای تو و مولا و پیشوای مؤمنین بعد از من است. خدیجه گفت: راست گفتی ای رسول خدا. [طبق آنچه فرمودی] من با علی بیعت کردم و بر این بیعت خدا و تو را شاهد می گیرم و خداوند به عنوان گواه کافی است. (بحارالانوار جلد ۱۸ صفحه ۲۳۳)

 

پس ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام مسئله‌ای است که در همان ابتدا و قبل از بعثت با مسئله رسالت همسان بوده است همان گونه که الان هم ما را توجه داده اند که در شب و روز مبعث توجه داشته باشیم و زیارت خاصه امیرالمومنین علیه السلام را در این شب بجا بیاوریم./280/260/22/

 

ي, 01/03/1399 - 22:04