معاون آموزش حوزه:

حوزه تعطیل نیست/ زمینه آموزش مجازی برای طلاب و اساتید فراهم شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد مهدی رستم نژاد، معاون آموزش حوزه های علمیه در قالب یک گفتگو به سوالات در مورد تعطیلات و برنامه حوزه با توجه به شرایط پیش رو پرداخته است؛ مشروح این گفتگو را در ذیل می خوانید:

 

همانطور که مطلع هستید کشور هم اکنون مواجه با ویروس کرونا شده و این ویروس بر زندگی مردم سایه افکنده است، بفرمائید در این شرایط، حوزه چه تصمیمات و برنامه هایی برای عبور از کرونا در بخش آموزش دارد؟

کرونا بحث جدی است که بویژه آموزش را تحت تاثیر قرار داده و تمام نظامهای آموزشی دنیا و همینطور حوزه، مطابق با نظر پزشکان و متخصصین بهداشت عمل خواهد کرد. حوزه در حال حاضر تعطیل نیست بلکه به نحو جایگزین به ارائه دروس و اموزش های خود می پردازد. ما در حال تجهیز برخی امکانات لازم هستیم، سامانه ها و نرم افزارهایی را تعریف می کنیم و زیرساخت های لازم را ایجاد می کنیم که درس ها، کارگاه ها و نشست های علمی را به صورت مجازی داشته باشیم که البته الان هم شروع کردیم و با دیدن نقصان ها و کمبودها به سمتی برویم که درس ها را به صورت آنلاین برگزار کنیم.

 

برای برگزاری امتحانات چه برنامه ریزی کرده اید؟

امتحانات هم تیرماه برگزار می شود و نحوه برگزاری آن تابع شرایط است و بنابر وضعیت زمان در مورد حضوری و غیرحضوری بودن امتحانات اتخاذ تصمیم می شود، الان هم در موسسات امتحانات مجازی برگزار می شود و مشکلی نیست، بهرحال ما تنها ابزار را عوض می کنیم والا سیاست، برنامه و متن درس و استاد همان است. بنابرشرایط و وضعیتی که در پیش است، برنامه ریزی شده است لذا تعطیلی به آن معنا نداریم تنها نحوه کار تغییر کرده که دارای معایب و مزایا و نواقصی است و مرتب در حال بازبینی هستیم.

 

حوزه برای دوره تابستانه طلاب چه تصمیماتی اتخاذ کرده است؟

اولا تمام امتحانات را موکول به تابستان کرده ایم و همین الان هم اعلام کردیم یعنی امتحانات نیمسال اول در همه سطوح را لغو کردیم و در تابستان همراه امتحانات نیمسال دوم در دو زمان برگزار می کنیم.

 

اشاره کردید که حوزه تعطیل نیست و آموزش طلاب به صورت آنلاین و مجازی برقراراست، در مورد دروس خارج فقه هم همین رویه برقرار است؟

دروس خارج تعطیل نیست، دروس مراجع عظام تقلید تعطیل است. دایرشدن دروس این بزرگان برای ما اشکالی ندارد و حتی به دفاتر مراجع عظام اعلام کردید که اگر دروس را ضبط کنند و در اختیار ما قرار دهند، در سامانه نجاح یا دیگر سامانه ها بارگذاری می کنیم.

 

تا الان اعلام آمادگی در این راستا نشده است؟

خیر. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که دروس حوزه با توجه به درپیش بودن ماه مبارک رمضان، یک هفته قبل از ماه مبارک تعطیل می شد و بهرحال بسته به نظر حضرات است و ما در ارائه خدمات مشکلی نداریم گرچه هم اکنون دروس خارج(غیر از دروس مراجع تقلید) هم دائر است. امروز هم برنامه ای برای سطوح مختلف آماده شده که طلاب به صورت آنلاین دروس را به صورت صوتی و تصویری می توانند دریافت کنند.

 

در این خصوص بیشتر توضیح می دهید؟

در پیشخوان نرم افزار حوزه برنامه ای تدوین و نهایی شده که هر استادی که در سامانه نجاح ثبت نام کرده، می تواند وارد شده و در فضای به وجودآمده با طلاب و شاگردان خود به مباحثه و تدریس بپردازد که شیوه نامه آن به زودی اعلام خواهد شد.

 

حوزه برای بعد از پایان این بحران چه برنامه ریزی کرده است؟

پساکرونایی که مدیریت حوزه گفتند اعم از آموزش است والا متون، برنامه تحصیلی، سنوات، مقاطع تحصیلی و متون آموزشی همان چیزی است که از قبل هم بوده و شیوه سنتی حوزه هم بوده، پس از کرونا هم به سرجای خود برمی گردد اما آنچه لازم است پساکرونایی فکر کنیم منحصر به آموزش نمی شود، ما حتی در تبلیغ و منبرها هم باید تبلیغ مجازی، مراسم مجازی و منبرهای مجازی را مدنظر قرار بدهیم، به عنوان مثال، برای آیت الله کریمی مراسم مجازی برگزار کردند لذا ما روی ابعاد این قصّه باید فکر کنیم. ما الان شب قدر را در پیش داریم، اگر این وضعیت ادامه یابد باید چکار کنیم؟ نمی شود رها کنیم. قطعا باید مباحث تبلیغی پررنگ باشد و برای آن برنامه داشته باشیم. یا در مورد مساجد باید فکر کنیم و شیوه ها و راههای جدید را برای استفاده از آنها پیدا کنیم.

مساله دیگر، بحث شناختی قضیه است. کرونا در حال تغییر افکار است، نگاه ها و جهان بینی های کلان انسانی در حال تکان خوردن است، چطور انسان هایی که قریبه ای با دعا  ندارند، وجدانشان بیدار شده و متوجه ملکوت می شوند و دست به دعا برمی دارند. این ریشه های قرآنی دارد و روی آن باید فکر کرد و برای آنها پاسخ داشته باشیم لذا در پساکرونا باید ببینیم نیاز به چه مبناسازی هایی است و الحمدلله گروه های مختلفی روی این مسائل کار می کنند و ایده می دهند.

 

با توجه به وضعیت پیش رو، زمان آغاز سال تحصیلی به تاخیر خواهد افتاد؟

خیر، ما نیاز به تغییر نداریم، وقتی فضای آموزشی را مجازی کردیم درواقع اساتید می توانند در تمام اوقات، دروس خود را داشته باشند و در صورت ثبت ما به عنوان سنوات قبول می کنیم البته نظارت هم باید صورت بگیرد اما اردوها را نداریم ولی آموزش سرجای خود است.

 

یعنی مواردی که نیاز به تجمع و اجتماعات است با توجه به شرایط فعلی حذف می شود؟

قطعا همینگونه است، وقتی ما از این وضعیت خارج شویم در اولین فرصت به وضعیت قبلی خود برمی گردیم اما تاوضعیت به این صورت است، تعطیلی نداریم اما شیوه کار را عوض کردیم اما چون این فضا برای خیلی افراد جدید هست هنوز خودمان را در این قالب پیدا نکردیم، در خیلی از مناطق ابزارها مانند اینترنت و تلفن همراه نیست و این مشکلاتی است که باید خود را بازسازی کنیم و با این فضا همراه شویم.

 

خیلی از طلاب دسترسی به اینترنت ندارند یا از فناوری های نوین برخوردار نیستند، چنانچه امتحانات به صورت غیرحضوری برگزار شود، این افراد چگونه می توانند شرکت کنند؟

این آزمون ها را ستادی می کنیم و افراد به مرور و بدون تجمع می توانند در مدرسه حاضر شده و آزمون بدهند درحقیقت جایگزین در نظر گرفته شده است اما بهرحال طلاب باید خود را به فناوری های نوین تجهیز کند.

 

حوزه در بخش آموزش چه برنامه ای برای پساکرونا دارد؟

الان در حدّ ایده برای پساکرونا در نظر داریم اما چون ابتدای راه هستیم، کارهایی را در اولویت گذاشتیم که در این شرایط نیازمند برنامه ریزی برای آن هستیم لذا وقتی از این وضعیت بحران خارج شدیم، برای بعد از آن هم برنامه ریزی خواهیم کرد./260/12

د, 01/11/1399 - 20:24