استاد گرم آبدشتی:

درک فضیلت شب قدر

قدر دانستن شب قدر نیز موجب ارتقاء و پیشرفت بی نظیر معنوی می گردد؛ یک جهش معنوی که بهشت را به دنبال خواهد داشت. تولد دوباره ای برای انسان ها است.

 

استاد علیرضا گرم آبدشتی از اساتید بزرگوار حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به موضوع شب قدر پرداخت.

 

وی در ابتدای این گفتگو ضمن اشاره به شب نزول قرآن بودن، شب رحمت و شب سلامت بودن قدر، افزود: این شب، شبِ استجابت دعا و شب بسیار بزرگی است.

 

وی خاطرنشان کرد: شب قدر، شب تحول، شب تغییر و شب بازیافتن شخصیت است. شبی که باید با یک گام برداشتن در آن، به اندازه یک عمر راه پیمود؛ آن چنان که در قرآن کریم می خوانیم: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ وَ ما أَدْراكَ ما لَيْلَةُ الْقَدْرِ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» (به نام خدا كه رحمتش بى‏اندازه است و مهربانى‏اش هميشگى ما قرآن را در شب قدر نازل كرديم. تو چه مى‏دانى شب قدر چيست؟ شب قدر، بهتر از هزار ماه است. (سوره مبارکه قدر، 1- 3) شبی است که با عمل صالح، تقوا و پرهیزگاری، پر بار می شود. این نهایت تفضل خداوند تبارک و تعالی بر انسان ها است؛

 

وی تاکید کرد: تلاش حدّاکثری خداوند متعال این است که مردم جهنمی نشوند و به گونه ای از گناهان خود خلاصی یابند تا وقتی خدای خود را ملاقات کنند، از گناه بری باشند که بتوانند خدای خود را در بهشت ملاقات کنند.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: این همان جهش تولید معنوی انسان ها است که به طور مثال یک «قل هو الله احد» خواندن در آن معادل یک ختم قرآن است؛ ثوابی آن چنانی را خداوند بر بندگان خود عنایت می کند تا بندگان در جهنم نروند.

 

استاد علی رضا گرم آبدشتی در ادامه به نامگذاری امسال توسط مقام عظمای ولایت به سال «جهش تولید» اشاره کرد و گفت: این امر به خاطر رونق اقتصادی و بهبود زندگی مردم بوده است تا آنها بتوانند نیازهای داخلی خود را تأمین کنند و اشتغال را افزایش بدهند و بیکاری کاهش یافته و این معضل در کشور حل گردد. اینکه مقام معظم رهبری امسال را به این نام، نامگذاری کرد، به علت آن بوده است که وابسته به دنیای استکبار نگردیم و روشن است که این راه نیازمند بصیرت است.

 

وی در ادامه، ارج و منزلت شب قدر و ثواب های بسیار اعمال در آن شب را با جهش تولید قیاس کرد و بیان داشت: همانطور که با جهش تولید، کشور رو به آبادانی گرایش پیدا می کند؛ قدر دانستن شب قدر نیز موجب ارتقاء و پیشرفت بی نظیر معنوی می گردد؛ یک جهش معنوی که بهشت را به دنبال خواهد داشت. تولد دوباره ای برای انسان ها است.

 

استاد علیرضا گرم آبدشتی در بخش پایانی گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: لازمه جهش تولید، افزایش میزان تولید محصولات و حرکت به سمت تولید محصولات جدید و همینطور فراهم کردنِ فناوری مورد نیاز برای افزایش محصولات است تا تولید داخلی بیش از پیش، به پیش برود، در مورد تولید معنویات هم همینطور است، شاید بتوان گفت: فناوری مورد نیاز افزایش تولید معنوی چیزهایی مانند شب قدر است که خواندن یک سوره توحید در آن مانند خواندن یک ختم قرآن کردن است؛

 

وی افزود: شب قدر و ماه مبارک رمضان همانند فناوری است که با استفاده بهینه از این موقعیت زمانی می توان به برکت و معنویت آن دست یافت و عمر خود را پر ثمر کرد./270/260/22/

 

پ, 02/25/1399 - 13:30