استاد غروی:

مطالعات حضرت آیت الله سبحانی به کتب شیعی اختصاص پیدا نمی کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سید محمد غروی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه سراسر کشور است. وی پس از تحصیلات مقدماتی و سطح در تهران به سال ۱۳۴۸ برای تحصیلات عالی به قم عزیمت کرد. وی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی سبحانی بود و در سال ۱۳۴۹ بخشی از کفایه را از ایشان آموخت.

 

محمد غروی همواره به تدریس اشتغال داشته و هم‌اکنون نیز دارای تدریس خارج فقه در مؤسسه امام خمینی(ره) و تدریس در دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی و… می‌باشد. وی با گروه روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه همکاری دارد و از محققان مؤسسه اسراء در زمینه تدوین تفسیر تسنیم است. آیت الله غروی دارای تحقیقات و تألیفات متعدد است و کتاب الامثال و الحکم المستخرجه من نهج‌البلاغه  به نگارش وی برگزیده اولین دوره کتاب سال ایران شد.

 

حضرت آیت الله سبحانی بدون هیچ تأخیری در کلاس درس حضور می یافتند

استاد سیدمحمد غروی درباره سلوک و ویژگی های حضرت آیت الله العظمی سبحانی، اظهار کرد: در زمانی که شاگرد آیت الله سبحانی بودم، سه ویژگی در رفتار و عملکرد ایشان توجه مرا به خود جلب می کرد. اولین ویژگی ایشان در درس این بود که تقیّد خاصی به ساعات حضورشان داشتند شاید پیش نمی آمد که ایشان با ۵ دقیقه تأخیر در درس حضور یابند. همچنین در زمانی که درس را شروع می کردند از همه وقتی که در اختیار داشتند به خوبی استفاده می کردند.

 

ایشان به مباحث تسلط و احاطه کامل دارند

وی ادامه داد: ویژگی دوم آیت الله سبحانی این بود که با آمادگی کامل در درس حضور پیدا می کردند و به مباحث تسلط و احاطه کامل داشتند لذا با دقت و مهارت فوق العاده ای درس را ارایه می دادند.

 

فعالیت های علمی شاگردان را تشویق می کردند و مشتاق پرسش های علمی بودند

وی در مورد سومین ویژگی حضرت آیت الله سبحانی، گفت: سومین ویژگی قابل ملاحظه ایشان برای من در آن ایام این بود که اگر کسانی سوالی می کردند که این سوال نشانگر مطالعه، دقت و پختگی شخص داشت ایشان وی را تشویق می کردند، حتی اگر دیده می شد که افراد مقاله ای می نویسند و فعالیت های علمی انجام می دهند، ایشان مقید بودند که این افراد را تشویق کنند.

 

ایشان از ظرفیت علمی بسیار بالایی برخوردار بوده و هستند

غروی بیان کرد: آیت الله سبحانی از شاگردان مرحوم آیت الله العظمی بروجردی و مرحوم سید محمد حجت کوه‌کمری  و در عین حال از شاگردان مرحوم امام خمینی(ره) هم بودند به طوری که اولین تقریرات درس اصول حدود ۷۰ سال قبل توسط آیت الله سبحانی نگارش پیدا کرد و مورد توجه امام(ره) قرار گرفت؛ این امر نشان می دهد که ایشان از ظرفیت علمی بسیار بالایی برخوردار بوده و هستند.

 

ایشان همواره همگام با انقلاب، نظام و امام(ره) بودند

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در مورد سلوک سیاسی آیت الله سبحانی، اظهار کرد: ایشان به خصوص بعد از انقلاب، همواره همگام با انقلاب، نظام و امام(ره) بودند و امام(ره) نیز به ایشان بسیار توجه داشتند. آیت الله سبحانی در مسیر انقلاب بودند و همواره تأیید نظام و انقلاب را چه در زمان حضرت امام (ره) و چه در زمان مقام معظم رهبری داشتند.

 

مطالعاتشان به کتب شیعی اختصاص پیدا نمی کند

وی در مورد نگاه و رویکرد حضرت آیت الله سبحانی نسبت به اقلیت های دینی و مذهبی، اظهار کرد: یکی از ویژگی های مهم ایشان این بود که اصولاً مطالعاتشان به کتب شیعی اختصاص پیدا نمی کرد. حتی کتاب های فراوانی که ایشان نوشتند و تألیف کردند، تنها از منابع شیعه نبود. ایشان نگاه خاصی به تفکر عامه و اهل تسنن داشتند و گاهی با آنها به بحث می نشستند و در عین حالی که یک فقیه اصولی بودند، یک متکلم برازنده ای بودند و در عین حال تفکر فلسفی هم داشتند و تفکر کلامی ایشان عملاً مبتنی بر بینش های فلسفی بود در نتیجه ایشان یک جامعیت بسیار خوبی داشتند و شاید ما خیلی معدود داشته باشیم در بین فقهای شیعه که اینگونه صاحب تألیفات در زمینه های مختلف باشند.

غروی افزود: ایشان در تفسیر و کلام و زمینه های مختلف مسایل اعتقادی، فقهی و اصولی در زمینه های مختلف صاحب تألیفات بسیار وسیع و گسترده هستند و این یکی از ویژگی های بازر حضرت آیت الله سبحانی است.

 

سلوک آیت الله سبحانی از ابتدا، سلوک طلبگی بود

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در مورد سبک زندگی و سلوک شخصیتی حضرت آیت الله سبحانی گفت: به طور کلی در میان فقها دستکم سراغ نداریم که شخصی به دنبال قدرت باشد چرا که شرایط علمی و فعالیت های علمی گسترده  در زمینه های مختلف این امکان را فراهم می کند که فقها جایگاه خاص و ویژه در میان روحانیت پیدا کنند. سلوک آیت الله سبحانی از ابتدا، سلوک طلبگی بود، هم زندگی بسیار متوسط و ساده ای داشتند و هم روش و نوع برخوردشان با طلاب بسیار ساده زیستانه بود.

 

ایشان در زمان فقاهت نیز برنامه های تبلیغی در شهرهای مختلف داشتند

غروی در پایان گفت: لازم است این نکته را متذکر شوم که قبل از انقلاب ایشان تنها به تدریس و نوشتن کتاب و مقاله بسنده نمی کردند بلکه مانند فقهای دیگر جزو افاضله حوزه بودند و بدون هیچ ابایی در شهرهای مختلف برنامه های تبلیغی داشتند و به این امر مقید بودند. به طور کلی حضرت آیت الله سبحانی یک سلوک میانه به دور از افراط و تفریط داشتند، نوع برخوردشان با طلبه ها بسیار نرم و خوش برخورد بود و همواره مشوق شاگردان خویش بودند./260/12/

 

ش, 03/31/1399 - 14:40