استاد شفیعی دارابی مطرح کرد؛

بخشی از ابعاد فضایل حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

این چه مقام بالایی است که یک دختر به مقامی برسد که حجت و امین امام علیه السلام باشد. برخی هم ضمیر را به خداوند متعال نسبت داده اند که به خاطر وضوح آن، مرجع حذف گردیده است؛ یعنی این دختر پربرکت، حجت خداوند و امین پروردگار عالم است. هر کدام از این دو باشد، حکایت از مقام بالای این بانوی عظیم القدر دارد؛ در صورتی که ایشان حجت و امین خداوند باشند، این ارتباط مستقیم است؛ و اگر حجت و امین پدر باشند، ارتباط با خداوند غیر مستقیم می گردد. این که یک بانو حجت خدا و یا حجت حجت خداوند متعال باشد، منزلت بسیار مهمی است؛ اما جایگاه خانم محدود به این مسأله نمی شود.

 

به مناسبت سالروز ولادت پر نور خانم فاطمه معصومه سلام الله علیها، استاد سید حسین شفیعی دارابی از اساتید حوزه علمیه قم، با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: اول ذی قعده، سالروز ولادت خانم حضرت معصومه سلام الله علیها و یازدهم ذی قعده، سالروز ولادت امام علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیة و الثناء است که به دهه کرامت نامگذاری شده است.

 

وی افزود: طبق نقل مشهور مورّخان، سال میلاد حضرت سلام الله علیها در 173 هجری قمری بوده است و در سال 201 هجری قمری، در دهم، یا دوازدهم ربیع الثانی و یا هشتم ماه شعبان دار دنیا را وداع گفتند و البته به نقلی هم به شهادت رسیدند.

 

استاد شفیعی دارابی اضافه نمود: بر طبق قول مشهور، سن خانم سلام الله علیها 24 سال بوده است که به ظاهر عمر زیادی محسوب نمی شود؛ ولی آنقدر منزلت این خانم و کارکردهای ایشان زیاد است که به اندازه بخش اعظمی از تاریخ حرف برای گفتن دارند.

 

وی خاطرنشان کرد: منزلت والای این بزرگوار، منزلت علمی، معنوی، عاطفی ایشان در دنیا و در آخرت، برخی از ابعادی است که می توان در رابطه با آنها صحبت کرد.

 

منزلت این بانوی کرامت در نزد خداوند متعال

این استاد حوزه علمیه قم افزود: اولین موردی که در رابطه با ایشان بحث می کنم، منزلت ایشان در نزد خداوند متعال است.

 

وی در این راستا به زیارتنامه غیر معروف خانم سلام الله علیها اشاره کرد که در آن به دو ویژگی گرانسنگ ایشان توجه شده است؛ به حضرت سلام الله علیها خطاب می کنیم: «السلام علیکِ یا فاطمه بنت موسی بن جعفر و حجته و امینه»؛ سلام بر تو ای دختر موسی بن جعفر علیه السلام، دختری که حجت موسی بن جعفر هستی و امین ایشان.

 

استاد شفیعی دارابی خاطرنشان کرد: این چه مقام بالایی است که یک دختر به مقامی برسد که حجت و امین امام علیه السلام باشد.

 

وی افزود: برخی هم ضمیر را به خداوند متعال نسبت داده اند که به خاطر وضوح آن، مرجع حذف گردیده است؛ یعنی این دختر پربرکت، حجت خداوند و امین پروردگار عالم است.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه اضافه نمود: هر کدام از این دو باشد، حکایت از مقام بالای این بانوی عظیم القدر دارد؛ در صورتی که ایشان حجت و امین خداوند باشند، این ارتباط مستقیم است؛ و اگر حجت و امین پدر باشند، ارتباط با خداوند غیر مستقیم می گردد.

 

وی خاطرنشان کرد: این که یک بانو حجت خدا و یا حجت حجت خداوند متعال باشد، منزلت بسیار مهمی است؛ اما جایگاه خانم محدود به این مسأله نمی شود.

 

استاد شفیعی دارابی افزود: اگر می خواهیم بیشتر به مقام حضرت پی ببریم؛ باید ببینیم که این خانم در نزد اهل بیت چه جایگاهی دارند.

 

منزلت حضرت سلام الله علیها در کلام امام رضا علیه السلام

وی اضافه نمود: مرحوم محلاتی در ریاحین الشریعه جلد 5، ص 35؛ مرحوم سپهر در ناسخ التواریخ ج 3، ص 68 نقل کرده است که امام رضا علیه السلام می فرماید: «من زار المعصومة بقم کمن زارنی»

 

منزلت حضرت سلام الله علیها در کلام امام صادق علیه السلام

استاد سید حسین شفیعی دارابی در ادامه به کلامی از امام صادق علیه السلام اشاره کرد که در فضیلت خانم حضرت معصومه سلام الله علیها بوده است.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه خاطرنشان کرد: می دانیم آقا امام صادق علیه السلام در سال 148 هجری قمری به شهادت رسیده اند و ولادت خانم حضرت معصومه سلام الله علیها در سال 173 هجری قمری بوده است؛ از این رو کلام حضرت علیه السلام از علوم غیبی و خدادادی امام صادق علیه السلام است. «وَ سَتُدْفَنُ‏ فِيهِ امْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِي تُسَمَّى فَاطِمَةَ مَنْ زَارَهَا وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ.» (بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏48 ؛ ص317)

 

 وی افزود: این طبیعت زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها است و حکایت از مقام والای ایشان در نزد ائمه معصومین علیهم السلام دارد.

 

مقامات معنوی حضرت سلام الله علیها

استاد شفیعی دارابی در ادامه به مقامات معنوی این بانوی کرامت اشاره کرد و در این باره به مقام شفاعت ایشان پرداخت.

 

وی در این باره خاطرنشان کرد: خداوند متعال به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید نماز شب بخواند تا به مقام محمود که مقام شفاعت است، نائل گردد.

 

مقام محمود در اسراء 79

«وَ مِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نافِلَةً لَكَ عَسى‏ أَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقاماً مَحْمُوداً» (و پاسى از شب را براى عبادت و بندگى بيدار باش كه اين افزون [بر واجب‏] ويژه توست، اميد است پروردگارت تو را [به سبب اين عبادت ويژه‏] به جايگاهى ستوده برانگيزد. (اسراء 79)

 

مقام محمود در زیارت عاشورا

وی افزود: در زیارت عاشورا می خوانیم: «وَ أَسْأَلُهُ أَنْ يُبَلِّغَنِي الْمَقَامَ‏ الْمَحْمُودَ لَكُمْ‏ عِنْدَ اللَّه‏» (كامل الزيارات ؛ النص ؛ ص177)

 

مقام محمود، مقام شفاعت:

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: می دانیم که مقام محمود همان مقام شفاعت است؛ چه آنکه در المیزان، در ذیل آیه 79 از سوره مبارکه اسراء آمده است:

(در اينجا محمود بودن مقام آن جناب را مطلق آورده و هيچ قيدى به آن نزده است، و اين خود مى‏ فهماند كه مقام مذكور مقامى است كه هر كس آن را مى‏ پسندد، و معلوم است كه همه وقتى مقامى را حمد مى ‏كنند كه از آن خوششان بيايد، و همه كس از آن منتفع گردد، و به همين جهت آن را تفسير كرده ‏اند به مقامى كه همه خلائق آن را حمد مى ‏كنند، و آن مقام شفاعت كبراى رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم است كه روز قيامت در آن مقام قرار مى ‏گيرد، و روايات وارده در تفسير اين آيه از طرق شيعه و سنى همه متفقند بر اين معنا.) (ترجمه الميزان، ج‏13، ص: 242)

 

مقام شفاعت در زیارت نامه حضرت سلام الله علیها

استاد شفیعی دارابی در ادامه به بخشی از زیارتنامه حضرت سلام الله علیها اشاره کرد که به مقام شفاعت ایشان اشاره دارد: «يَا فَاطِمَةُ اشْفَعِي‏ لِي فِي الْجَنَّةِ فَإِنَّ لَكِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْناً مِنَ الشَّأْن‏» (بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏99 ؛ ص267)

 

منزلت علمی حضرت سلام الله علیها

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه به منزلت علمی خانم سلام الله علیها اشاره نمود: در زمان حیات مبارک امام موسی بن جعفر علیه السلام، پدر گرامی حضرت معصومه سلام الله علیها، جمعی از علاقمندان و یاران حضرت که در بیرون از مدینه زندگی می کردند، برای زیارت و عرض ادب و طرح سوالات خود به مدینه می آیند و به خانه حضرت مشرف می شوند. در را که می زنند حضرت معصومه سلام الله علیها پشت در می آیند و به آن شیعیان می گویند و خبر می دهند که پدر در خانه نیست.

 

آن شیعیان عرض می کنند: ما از بیرون مدینه برای زیارت امام علیه السلام و طرح سوال خدمت شان رسیده ایم.

 این جاست که حضرت معصومه سلام الله علیها می گویند: من سوالات را ببینیم؛ و بعد هم می فرماید: فردا بیایید و جواب سوالات را بگیرید. آنها یک شب در مدینه سر می کنند و فردا به درِ خانه امام می آیند در حالی که هنوز امام به خانه برنگشته بودند؛ اما پاسخ سوالات از سوی حضرت معصومه سلام الله علیها داده می شود.

آنها جواب سؤالات را می گیرند و در راه رفتن به سمت خانه هایشان امام موسی کاظم سلام الله علیه را در راه زیارت می کنند و قاعدتاً از دیدار امام خوشحال می شوند.

آن وقت ماجرا را برای امام علیه السلام بازگو می کنند، امام سوالات را به همراه پاسخ آن ها می گیرند و مطالعه می کنند و می بینند که حضرت معصومه سلام علیها تا چه اندازه زیبا و دقیق جواب سوالات را داده اند.

آن وقت است که چشمان امام پر از اشک می شود و سه بار پشت سر هم تکرار می کنند: «فداها ابوها فداها ابوها فداها ابوها». یعنی همان جمله ای که حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در حق حضرت فاطمه سلام الله علیها فرموده بودند.

 

محدثه بودن حضرت سلام الله علیها

استاد شفیعی دارابی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به مقام محدثه بودن حضرت سلام الله علیها اشاره کرد و افزود: ما شاهدیم که علامه امینی رحمت الله علیه در جلد 1 از الغدیر، ص 197 روایتی را از حضرت سلام الله علیها نقل می کند: «من کنت مولاه فهذا علیّ مولاه»

«(احتجاج الصديقة فاطمة)* بنت رسول الله صلى الله عليه وآله؛

 قال شمس الدين أبو الخير الجزري الدمشقي المقري الشافعي في كتابه أسنى المطالب في مناقب علي بن أبي طالب: وألطف طريق وقع لهذا الحديث " يعني حديث الغدير " وأغربه ما حدثنا به شيخنا خاتمة الحفاظ أبو بكر محمد بن عبد الله بن المحب المقدسي مشافهة، أخبرتنا الشيخة أم محمد زينب ابنة أحمد بن عبد الرحيم المقدسية، عن أبي المظفر محمد بن فتيان بن المثنى، أخبرنا أبو موسى محمد بن أبي بكر الحافظ، أخبرنا ابن عمة والدي القاضي أبو القاسم عبد الواحد بن محمد بن عبد الواحد المدني بقرائتي عليه، أخبرنا ظفر بن داعي العلوي باستراباد، أخبرنا والدي وأبو أحمد ابن مطرف المطرفي قالا: حدثنا أبو سعيد الادريسي: إجازة فيما أخرجه في تاريخ استرآباد، حدثني محمد بن محمد بن الحسن أبو العباس الرشيدي من ولد هرون الرشيد بسمرقند وما كتبناه إلا عنه، حدثنا أبو الحسن محمد بن جعفر الحلواني، حدثنا علي بن محمد بن جعفر الأهوازي مولى الرشيد، حدثنا بكر بن أحمد القصري،

حدثتنا فاطمة وزينب وأم كلثوم بنات موسى بن جعفر (ع) قلن حدثتنا فاطمة بنت جعفر بن محمد الصادق حدثتني فاطمة بنت محمد بن علي، حدثتني فاطمة بنت علي بن الحسين. حدثتني فاطمة وسكينة ابنتا الحسين بن علي عن أم كلثوم بنت فاطمة بنت النبي عن فاطمة بنت رسول الله صلى الله عليه وسلم ورضي عنها قالت: أنسيتم قول رسول الله صلى الله عليه وسلم يوم غدير خم، من كنت مولاه فعلي مولاه ؟ وقوله صلى الله عليه وسلم: أنت مني بمنزلة هارون من موسى عليهما السلام ؟ وهكذا أخرجه الحافظ الكبير أبو موسى المديني في كتابه المسلسل بالأسماء وقال: هذا الحديث مسلسل من وجه وهو إن كل واحدة من الفواطم تروي عن عمة لها فهو رواية خمس بنات أخ كل واحدة منهن عن عمتها.»

 

وی تأکید کرد: نمونه ها داریم از اینکه خانم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در سلسله روایات قرار می گیرد.

 

بعد عاطفی حضرت سلام الله علیها

استاد سید حسین شفیعی دارابی در بخش دیگری از این گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به بعد عاطفی حضرت سلام الله علیها اشاره نمود و افزود: این بانوی گرانقدر اسلام، دلداده ائمه علیهم السلام بوده است.

 

وی تأکید کرد: ایشان چرا از مدینه به ایران حرکت کرد؟ به عشق برادر؛ برادری که حجّت خداوند متعال بوده اند.

 

این استاد سطوح عالی حوزه افزود: از آن سو می بینیم که ائمه معصومین علیهم السلام هم تعبیرات بالایی نسبت به این بانوی کرامت دارند.

 

وی در همین رابطه اضافه نمود: امام جواد الائمه علیه السلام، امام علی بن موسی الرضا علیه السلام، امام کاظم علیه السلام و امام جعفر بن محمد الصادق علیه السلام، از معصومین بزرگواری هستند که روایاتشان در این باره به دست ما رسیده است.

 

استاد دارابی  بعد از اشاره به ارتباط عاطفی دو جانبه بین معصومین علیهم السلام و حضرت معصومه سلام الله علیها به محبت حضرت سلام الله علیها به مؤمنین و مؤمنات و زائران پرداخت.

 

وی در این باره به کرامات فراوانی اشاره کرد که حضرت سلام الله علیها نسبت به زائران خود روا داشته اند و کرامت های فراوانی که ان شاء الله در قیامت عطا خواهند نمود.

 

جایگاه زن و مرد در اسلام

استاد سید حسین شفیعی دارابی در بخش پایانی گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به جایگاه زن و مرد در اسلام پرداخت و افزود: از ویژگی های مکتب اسلام این است که نگاهش به زن و مرد، نگاه جنسیتی نیست؛ تعبیر خدا این است که چه مرد و چه زن، اگر کار خوبی انجام بدهند، پاداش می گیرند؛

 

سوره نحل، آیه 97
«مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ، فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً، وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُونَ»

(هر كس از مرد و زن عمل شايسته كند و مؤمن باشد او را زندگى نيكو دهيم و پاداششان را بهتر از آنچه عمل مى‏كرده‏ اند مى‏ دهيم).

 

سوره غافر، آیه 40

«مَنْ عَمِلَ سَيِّئَةً فَلا يُجْزى‏ إِلَّا مِثْلَها. وَ مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ، فَأُولئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ يُرْزَقُونَ فِيها بِغَيْرِ حِسابٍ»

(كسى كه عمل زشتى كند، تنها كيفرى مثل آن خواهد داشت؛ ولى كسى كه عملى صالح انجام دهد، چه مرد و چه زن، به شرطى كه ايمان داشته باشد، چنين كسانى داخل بهشت مى‏ شوند و در آن بى ‏حساب روزى داده خواهند شد.)

 

وی خاطرنشان کرد: اگر از پیامبر اسلام و ابراهیم علیهما السلام به عنوان اسوه حسنه یاد می شود، در کنار آنها از آسیه، همسر فرعون، از همسر زکریا و همین طور مریم مقدس نام برده می شود.

 

این استاد حوزه علمیه تأکید کرد: البته نسبت به هر کس حسب ظرفیت آن، توقع انجام تکلیف است، بر اساس توانمندی ممکن است یک مسئولیتی بر عهده خانمی باشد که برای آقایی نباشد و یا بر عکس./270/260/43/

 

س, 04/03/1399 - 15:16