استاد شیخ الاسلام شوشتری:

روایات وارد شده در مورد عظمت حضرت معصومه و زیارت ایشان

به مناسبت میلاد با سعادت خانم حضرت معصومه سلام الله علیها و دهه کرامت، استاد سید مجید شیخ الاسلام شوشتری، از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم، با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به گفتگو پرداخت.

 

عظمت حضرت معصومه سلام الله علیها

وی در ابتدای گفتگو به روایاتی اشاره کرد که بر عظمت خانم حضرت معصومه سلام الله علیها اشاره دارد:

 

روایت اول:

مرحوم مجلسی در کتاب شریف بحار الانوار، جلد 48، ص 317 نقل می  کنند: جمعی از اهالی ری به مدینه و خدمت امام جعفر بن محمد الصادق علیه السلام مشرف شدند و گفتند: ما اهل ری هستیم.

حضرت علیه السلام فرمودند: مرحبا به برادران ما از اهالی قم!

اینها دوباره عرضه داشتند: نه! ما از اهالی ری هستیم.

حضرت علیه السلام دوباره تکرار فرمودند: مرحبا به برادران ما از اهالی قم!

بعد فرمودند: خداوند حرمی دارد که مکه است، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم هم حرمی دارد که مدینه است؛ امیرالمؤمنین علی علیه السلام هم حرمی دارد که کوفه است؛ و ما اهل بیت هم حرمی داریم که قم هست.

و در ادامه فرمودند: بزودی از میان فرزندان من، بانویی در آنجا دفن می شود که نامش فاطمه است «من زارها وجبت له الجنة» کسی که او را زیارت کند، بهشت بر او واجب می شود.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: راوی این روایت می گوید: امام صادق علیه السلام این روایت را قبل از ولادت امام کاظم علیه السلام فرموده بودند؛ یعنی قبل از سال 128 هجری قمری؛ در حالی که در سال 173 هجری قمری حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به دنیا آمدند.

« إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَكَّةُ وَ لِرَسُولِهِ حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِينَةُ وَ لِأَمِيرِالْمُؤْمِنِينَ حَرَماً وَ هُوَ الْكُوفَةُ وَ لَنَا حَرَماً وَ هُوَ قُمُّ وَ سَتُدْفَنُ فِيهِ امْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِي تُسَمَّى فَاطِمَةَ مَنْ زَارَهَا وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّة»

 

وی تأکید کرد: این روایت نشان دهنده عظمت فاطمه معصومه سلام الله علیها است که در میان فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام، بعد از امام رضا علیه آلاف التحیة و الثناء، حائز برتری است.

 

روایت دوم:

از معروفترین احادیثی که درباره شأن و منزلت حضرت معصومه سلام الله علیها و ثواب زیارت ایشان نقل شده است، یکی روایت سعد بن سعد است و شاید این مهمترین سند در این باره است. همه روایتگران این حدیث از عالمان مورد اطمینان شیعه‌ اند. شیخ صدوق به نقل از پدرش، از علی بن ابراهیم قمی، از ابراهیم بن هاشم، از سعد اشعری از امام رضا علیه‌ السلام این گونه نقل می‌‌ کند:

 

سعد می‌‌گوید: از امام رضا علیه‌ السلام درباره شأن و فضیلت زیارت حضرت فاطمه معصومه علیه‌السلام سؤال کردم و ایشان فرمود: هر کس او را زیارت کند، بهشت برای او است.

 

حَدَّثَنِي عَلِيُّ بْنُ الْحُسَيْنِ بْنِ مُوسَى بْنِ بَابَوَيْهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ بْنِ هَاشِمٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ سَعْدِ بْنِ سَعْدٍ عَنْ أَبِي الْحَسَنِ الرِّضَا ع قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنْ زِيَارَةِ فَاطِمَةَ بِنْتِ مُوسَى ع قَالَ مَنْ‏ زَارَهَا فَلَهُ‏ الْجَنَّةُ. (كامل الزيارات ؛ النص ؛ ص324؛ الباب السادس و المائة فضل زيارة فاطمة بنت موسى بن جعفر ص بقم‏)

 

علم حضرت سلام الله علیها

استاد شیخ الاسلام در ادامه به برخی از جنبه های عظمت این بانوی کرامت پرداخته است.

وی در بیان اولین بُعد از عظمت خانم فاطمه معصومه سلام الله علیها به علم ایشان اشاره نمود و افزود: حضرت سلام الله علیها عالمه، محدثه و فقیهه بوده است.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: حضرت معصومه سلام الله علیها یکی از راویان حدیث غدیر است که بر طبق آن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: «من کنت مولاه فهذا علیّ مولاه»

 

وی در ادامه به حدیثی دیگر اشاره کرد که به حدیث فواطم معروف است و خانم حضرت معصومه سلام الله علیها جزو راویان این حدیث شریف است: «من مات علی حبّ آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم، مات شهیدا»

 

استاد شیخ الاسلام خاطرنشان کرد: بانو فاطمه معصومه سلام الله علیها روایات زیادی را نقل کردند، چه در تفسیر و چه در فقه و چه در سایر علوم، اما متأسفانه این احادیث به صورت ناقص به دست ما رسیده است؛ از طرف دیگر زمان آقا امام کاظم علیه السلام، شیعیان در خفقان شدیدی به سر می بردند و جرأت نمی کردند به سمت آقا امام کاظم علیه السلام بیایند.

 

وی افزود: از سوی دیگر خود امام کاظم علیه السلام چندین سال در زندان به سر بردند؛ از این رو روایات حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها برای ما کامل نقل نشده است؛ اما مشخص است که آن حضرت محدّثه و فقیهه بودند.

 

هجرت بانو سلام الله علیها

استاد شیخ الاسلام شوشتری در بخش دیگری از بیان فضایل این بانوی کرامت به هجرت کردن فاطمه معصومه سلام الله علیها اشاره نمود و افزود: هجرت کردن یکی از فضایل بسیار بزرگ در اسلام به شمار می آید.

 

وی در همین راستا به آیه ای از قرآن کریم پرداخت: «و الذین هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله»؛ بر طبق این آیه هجرت قبل از جهاد مطرح شده است.

 

«إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ الَّذِينَ هاجَرُوا وَ جاهَدُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أُولئِكَ يَرْجُونَ رَحْمَتَ اللَّهِ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ» (يقيناً كسانى كه ايمان آورده، و آنان كه هجرت كرده و در راه خدا به جهاد برخاستند، به رحمت خدا اميد دارند و خدا بسيار آمرزنده و مهربان است.) (سوره مبارکه بقره، 218)

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: هجرت برای حفظ دین، برای تعالی بیشتر و برای نجات از مشکلات مادی و معنوی است.

وی در این زمینه به آیه ای دیگر اشاره نمود:«وَ مَنْ يُهاجِرْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ يَجِدْ فِي الْأَرْضِ مُراغَماً كَثِيراً وَ سَعَةً وَ مَنْ يَخْرُجْ مِنْ بَيْتِهِ مُهاجِراً إِلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ يُدْرِكْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِيماً»

(و هر كس در راه خدا هجرت كند، اقامت‏ گاه‏ هاى فراوان و فراخىِ معيشت خواهد يافت و كسى كه از خانه خود به قصد مهاجرت به سوى خدا و پيامبرش بيرون رود، سپس مرگ او را دريابد، مسلماً پاداشش بر خداست و خدا همواره بسيار آمرزنده و مهربان است.) (سوره مبارکه نساء 100)

 

وی بر اساس همین آیه خاطرنشان کرد: رفتن به سوی امام اگر به گونه ای باشد که شخص در بین مسیر از دنیا برود، اجر او بر عهده خداوند متعال است.

 

استاد سید مجید شیخ الاسلام شوشتری افزود: حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها هم به سمت امام زمانشان هجرات کرده اند؛ تا با امامشان باشند و ایشان را همراهی نمایند.

 

وی افزود: پس یکی از وجوه عظمت خانم سلام الله علیها وجوه هجرت ایشان است؛ که در این مسیر آن همه مصیبت ها را تحمل کردند و در آخر هم به رحلتی شهادت گونه رسیدند.

 

زیارت حضرت سلام الله علیها

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه، بعد از اشاره به علمیت خانم، و مهاجرا الی الله بودن حضرت سلام الله علیها، به سومین بُعد از وجوه عظمت خانم فاطمه معصومه سلام الله علیها، یعنی زیارت حضرت پرداخت.

 

وی خاطرنشان کرد: این بانو از سوی معصوم علیه السلام دارای زیارت نامه مأثور است. امام رضا علیه آلاف التحیة و الثناء به سعد بن سعد فرمود: ما را در نزد شما قبری است؛

سعد سؤال کرد: آیا منظورتان قبر فاطمه دختر موسی بن جعفر است؟

فرمود: آری! من زارها فله الجنة

و در ادامه زیارتنامه خانم حضرت معصومه سلام الله علیها را برای سعد بیان فرمودند. از این رو می بینیم که زیارتنامه این امام زاده جلیل القدر از خود معصوم علیه السلام نقل گردیده است که در میان امام زادگان بسیار کم است.

 

استاد شیخ الاسلام در ادامه به روایتی از آقا امام جواد الائمه علیه السلام اشاره کرد؛ روایتی که در کامل الزیارات آمده است: «حَدَّثَنِي أَبِي وَ أَخِي وَ الْجَمَاعَةُ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ إِدْرِيسَ وَ غَيْرِهِ عَنِ الْعَمْرَكِيِّ بْنِ عَلِيٍّ الْبُوفَكِيِّ عَمَّنْ ذَكَرَهُ عَنِ ابْنِ الرِّضَا ع قَالَ: مَنْ زَارَ قَبْرَ عَمَّتِي بِقُمَّ فَلَهُ الْجَنَّةُ.»

 

مقام شفاعت حضرت سلام الله علیها

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، در بُعد چهارم از ابعاد فضیلت خانم فاطمه بنت موسی بن جعفر علیهم السلام، به مقام شفاعت ایشان پرداخت و در این راستا افزود: در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است:

در شهر قم یکی از دختران من دفن می  شود که نامش فاطمه است، که با شفاعت آن حضرت تمام شیعیان وارد بهشت می شوند.

«أَقُولُ وَ رَوَى الْقَاضِي نُورُ اللَّهِ التُّسْتَرِيُّ قَدَّسَ اللَّهُ رُوحَهُ فِي كِتَابِ مَجَالِسِ الْمُؤْمِنِينَ عَنِ الصَّادِقِ ع أَنَّهُ قَالَ: إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَكَّةُ أَلَا إِنَّ لِرَسُولِ اللَّهِ حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِينَةُ أَلَا وَ إِنَّ لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ حَرَماً وَ هُوَ الْكُوفَةُ أَلَا وَ إِنَّ قُمَّ الْكُوفَةُ الصَّغِيرَةُ أَلَا إِنَّ لِلْجَنَّةِ ثَمَانِيَةَ أَبْوَابٍ ثَلَاثَةٌ مِنْهَا إِلَى قُمَّ تُقْبَضُ فِيهَا امْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِي اسْمُهَا فَاطِمَةُ بِنْتُ مُوسَى وَ تُدْخَلُ‏ بِشَفَاعَتِهَا شِيعَتِي‏ الْجَنَّةَ بِأَجْمَعِهِمْ‏.»( بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏57 ؛ ص228)

 

 

وی افزود: در زیارتنامه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها هم ذکر گردیده است:

«يَا فَاطِمَةُ اشْفَعِي‏ لِي‏ فِي‏ الْجَنَّةِ فَإِنَّ لَكِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْناً مِنَ الشَّأْن‏» (بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏99 ؛ ص267)

 

استاد شیخ الاسلام شوشتری در ادامه به جریانی اشاره کرد که در کتاب «کریمه اهل بیت» آمده است:

در سال 1295 هجری در اطراف قم، یک خشکسالی و قحطی عجیبی به وجود آمد که حیوانات و چارپایان در معرض تلف شدن قرار گرفتند.

اهالی آن منطقه 40 نفر از خوبان خود را گزینش کردند تا به حرم حضرت معصومه سلام الله علیها رفته، بست بنشینند و دعا کنند و از حضرت سلام الله علیها بخواهند تا منطقه از خشکسالی نجات پیدا کند.

این 40 نفر در حرم خانم حضرت معصومه سلام الله علیها ماندند، در شب سوم یکی از آن 40 نفر مرحوم میرزای قمی را در خواب دید؛

می دانید که قبر میرزای قمی در قم و در کنار بارگاه خانم حضرت معصومه سلام الله علیها در قبرستان شیخان است.

میرزای قمی به آن مرد گفت: برای چه در اینجا بست نشسته اید؟

آن مرد عرض کرد: مدتی است که در مناطق ما باران نیامده و خشکسالی است و حیوانات ما در حال تلف شدن هستند؛ آمدیم تا از خانم طلب نزول باران کنیم.

میرزای قمی گفت: برای همین؟! این مقدار که از دست ما هم ساخته می شود؛ شما اگر حوایجی اینگونه داشته اید، به سراغ ما بیایید؛ اما اگر شفاعت عالَم را خواسته بودید، در آن موقع هست که دست توسل به این شفیعه روز جزا حضرت خانم حضرت معصومه سلام الله علیها بزنید.

 

وی بعد از بیان این ماجرا از کتاب «کریمه اهل بیت» اضافه نمود: این رؤیای صادقه مؤیدی است بر روایت امام صادق علیه السلام که فرمود: تمام شیعیان به شفاعت آن حضرت سلام الله علیها می توانند به بهشت بروند.

 

کریمه اهل بیت بودن حضرت معصومه سلام الله علیها

استاد سید مجید شیخ الاسلام شوشتری در بخش پایانی این گفتگوی صمیمانه با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به پنجمین بُعد از وجوه فضیلت خانم حضرت معصومه سلام الله علیها، یعنی «کریمه بودن حضرت» پرداخت.

 

وی افزود: کرامات فراوانی از آن حضرت سلام الله علیها دیده شده است و افراد زیادی حاجت روا گردیده اند؛ از جمله در کتاب «کرامات معصومین» این ماجرا از آقای حیدری کاشانی نقل گردیده است:

یک روز در محضر آیت الله العظمی بهاء الدینی بودیم، یکی از رفقای ما جریانی را نقل کرد، گفت:

زمانی متوجه شدم که بر مردمک چشم دختر 10 ساله ام، لکه ای پدید آمد؛ پزشکان گفتند: باید حتما عمل جراحی صورت بگیرد. البته این عمل جراحی خطرناک است و ممکن است چشمش نابینا شود.

وقتی دختر متوجه شد، بی تابی کرد و گفت من به هیچ عنوان عمل جراحی نمی کنم. شروع به گریه کرد و گفت: مرا به حرم حضرت معصومه سلام الله علیها ببرید.

این را گفت و به حرم حضرت معصومه سلام الله علیها حرکت کرد و ما هم به دنبال او راه افتادیم؛ به حرم و کنار ضریح خانم سلام الله علیها رسید و چشمانش را به ضریح می چسباند و می گوید بی بی جان! من عمل نمی خواهم. فضا منقلب شد و همه به گریه افتادیم.

به سمت صحن حرکت کردیم؛ به صحن که رسیدیم، نگاهم به چشمان دخترم افتاد و دیدم هیچ اثری از آن لکه بر چشم دخترم وجود ندارد.

سریع به همان پزشک مراجعه کردیم و آن پزشک بیان کرد که هیچ اثری از آن بیماری و آن لکه نیست.

این یکی از ده ها وصدها کرامتی است که از حضرت سلام الله علیها دیده شده است./270/260/43/

 

پ, 04/05/1399 - 12:04