استاد صادقی مطرح کرد؛

بازخوانی جنایات آمریکایی ها در هفته حقوق بشر آمریکایی

با توجه به جنایات روزافزون نظام استکباری آمریکا علیه مردم کشورهای جهان و البته جنایات علیه خود مردم آمریکا، استاد حسن صادقی از اساتید حوزه علمیه قم در هفته حقوق بشر آمریکایی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به گفتگو پرداخت.

 

نامگذاری هوشمندانه به نام هفته حقوق بشر آمریکایی

این استاد حوزه علمیه قم با اشاره به نامگذاری ششم تا دوازدهم تیر ماه به هفته حقوق بشر آمریکایی، خاطرنشان کرد: این نامگذاری، نامگذاری هوشمندانه ‌ای است که از طرف مقام معظم رهبری مد ظله انجام شده است.

 

وی افزود: لازم است تا در این هفته فرصت را غنیمت شمرده، به بازخوانی رفتار آمریکا درباره بشریت و حقوق بشر بپردازیم.

 

این استاد سطوح عالی اضافه نمود: آمریکا در طول سالیان سال به بشریت و حقوق بشر ظلم و ستم فراوان داشته است، به گونه ‌ای که شاید با هیچ کشوری نتوان ظلم و ستمش را مقایسه نمود.

 

ستم امریکا به ویژه به مردم کشورهای خاورمیانه (غرب آسیا)

اگر بخواهیم به برخورد آمریکا نسبت به مقوله حقوق بشر نگاه کنیم، می توانیم در دو بخش به این بحث بپردازیم: 

بخش اول: برخورد آمریکا با دیگر مردم جهان:

استاد حسن صادقی، امریکا در کشورهای مختلف به مردم ظلم و ستم کرده، مخصوصا در افغانستان، عراق، سوریه و ایران. در یمن چند هزار زن، مرد، پیر، جوان و کودک به شهادت رسیده، در سوریه و عراق همین طور ظلم و ستم های آمریکا فراوان بوده است.

 

جنایت آمریکا نسبت به مردم ایران

آمریکا در ایران ظلم های فراوانی از قبل انقلاب، اوایل انقلاب و تا کنون انجام داده است. چندین هزار شهید تروریستی توسط ایادی آمریکا در ایران به خاک و خون کشیده شدند، هواپیمای ایرانی توسط آمریکا سرنگون شده، چقدر از دانشمندان ایرانی با هدایت آمریکا به شهادت رسیده اند، مانند شهید شهریاری و دیگر شهدای هسته ‌ای همین الان هم آمریکا با تحریم های ظالمانه حتی با تحریم دارو به مردم ایران ظلم و ستم می کند. آمریکا با عنوان حقوق بشر بیشترین ظلم و ستم را نسبت به بشریت دارد.

 

ستم آمریکا به مردم سیاه پوست این کشور

نه تنها مردم جهان، بلکه مردم سیاه پوست آمریکا از ظلم و ستمی که توسط نظام سفید پوست دیکتاتوری انجام ‌می شود، نالان هستند.

جورج فلوید یکی از صدها نفر از مردم سیاه پوست آمریکا است که توسط سفید پوستان کشته شده است. سفید پوستان حاکم بر آمریکا خود را برتر از سیاه پوستان و نیز دیگر مردم جهان می‌ دانند و این باور نادرست را دارند که همه باید در خدمت آنها باشند.

 

بی‌اعتنایی آمریکا به آموزه‌های دینی، عقل، فطرت و حتی اعلامیه جهانی حقوق بشر

در حقیقت، رویکرد عملی آمریکا در ستم به بشریت، براساس بی‌ اعتنایی به آموزه‌ های دینی، عقل و فطرت سالم انسانی است. افزون بر آن، آمریکا مثل بعضی از موارد دیگر حتی به قوانین بین‌ الملل هم پایبند نیست. برای نمونه، در اعلامیه جهانی حقوق بشر در ماده پنجم آمده است: هیچکس را نباید مورد ظلم و شکنجه و رفتار یا کیفری تحقیرآمیز، موهن، یا خلـاف انسانیت و شأن بشر قرار داد.

 

فهرستی از جنایات آمریکا

استاد حسن صادقی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به فهرستی  از جنایات آمریکا پرداخت.

 

آمریکا کشوری است که تنها ۲۳۹ سال از تاریخ حیاتش می گذرد و در طی این مدت در ۲۲۲ مورد جنگ، تجاوز و مداخله نظامی مشارکت داشته است! ده ها کودتای ناکام و باکام که برخی از آنها هرگز فاش نشده‌ اند را به این تعداد مداخلات آمریکا در امور ملت ‌های دیگر بیفزایید.

لیست زیر از جنگ های آمریکا تهیه شده است تا آن ‌روی آمریکا را بشناسیم. 

۱۹۰۱ — ورود مستقیم نیروهای آمریکایی به کلمبیا

۱۹۰۲ — حمله به پاناما

۱۹۰۴ — ورود به کره و مغرب

۱۹۰۵ — ورود به هندوراس علیه انقلاب این کشور

۱۹۰۵ — حمله به مکزیک (در کمک به دیکتاتور وقت بورویریو دمازبرای سرکوب قیام مردمی این کشور)

۱۹۰۷ — حمله به نیکاراگوئه

۱۹۰۷ — ورود به دومینیکن برای سرکوب انقلاب این جمهوری

۱۹۰۷ — مشارکت در جنگ میان هندوراس و نیکارگوئه

۱۹۰۸ — مداخله در انتخابات پاناما

۱۹۱۰ — برای سرکوب کودتا علیه حکومت نیکاراگوئه

۱۹۱۱ — ورود به هندوراس برای حمایت از کودتا به رهبری مانوئل بونیلا بر ضد رئیس جمهور منتخب میگل داویا

۱۹۱۱ — سرکوب قیام ضد آمریکایی در فیلیپین۱۹۱۱ — مداخله در چین

۱۹۱۲ — حمله و اشغال کوبا

۱۹۱۲ — حمله به پاناما

۱۹۱۲ — حمله به هندوراس

۱۹۱۲ — ۱۹۳۳ — اشغال نیکاراگوئه. از این زمان نیکاراگوا به مستعمره ای برای احتکار شرکت های آمریکایی تبدیل شد.

۱۹۱۴ — ۱۹۳۴ — هائیتی. نیروهای آمریکایی پس از وقوع چندین انقلاب در هائیتی وارد این کشور کرد و به مدت ۱۹ سال هائیتی تحت اشغال آمریکا در آمد

۱۹۱۶ — ۱۹۲۴- اشغال جمهوری دومینکن به مدت ۸ سال

۱۹۱۷ — ۱۹۳۳ — اشغال کوبا.

۱۹۱۷ — ۱۹۱۸ — مشارکت در جنگ جهانی اول

۱۹۱۸ — ۱۹۲۲ — مداخله در روسیه

۱۹۱۸ — ۱۹۲۰ — ورود نظامی به پاناما

۱۹۱۹ — ورود نظامی به کاستاریکا

۱۹۱۹ — حمله به هندوراس

۱۹۲۰ — حمله به گواتمالا

۱۹۲۱ — حمایت آمریکا از گروه های مسلح علیه کارلوس گیریرو۱۹۲۲ — مداخله در ترکیه

۱۹۲۲ — ۱۹۲۷ — ورود نظامی به چین

۱۹۲۴ — ۱۹۲۵ — حمله به هندوراس

۱۹۲۵ — حمله به پاناما

۱۹۲۶ — حمله به نیکاراگوا

۱۹۲۷ — ۱۹۳۴ — آمریکا چین را به اشغال درآورد.

۱۹۳۲ — حمله به السالوادور

۱۹۳۷ — حمله به نیکاراگوا

۱۹۴۵ — در حالی که جنگ جهانی تمام شده بود،  بمباران هیروشیما و ناکازاکی ژاپن. حدود ۲۲۰٬۰۰۰ نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند .بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ نفر بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا پایان سال ۱۹۴۵ بر اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیواکتیو جان خود را از دست دادند.

۱۹۴۷ — ۱۹۴۹ — حمله به یونان

۱۹۴۸ — ۱۹۵۳ — حمله به فیلیپین

۱۹۵۰ — حمله به پورتریکوخ

۱۹۵۰ — ۱۹۵۳ — حمله به کره

۱۹۵۸ — لبنان

۱۹۵۸ — جنگ با پاناما

۱۹۵۹ — نظامیان آمریکایی وارد لائوس شدن

۱۹۵۹ — حمله به هائیتی

۱۹۶۰ — عملیات نظامی آمریکا در اکوادور

۱۹۶۰ — حمله به پاناما۱۹۶۵ — ۱۹۷۳ — تجاوز خونین به ویتنام

۱۹۶۶ — حمله به گواتمالا

۱۹۶۶ — حمایت نظامی از اندونزی علیه فیلیپین

۱۹۷۱ — ۱۹۷۳ — بمباران لائوس

۱۹۷۲ — حمله به نیکاراگوا

۱۹۸۰ — عملیات نظامی علیه ایران در طبس

۱۹۸۳ — دخالت نظامی در گرینادا

۱۹۸۶ — حمله به لیبی و بمباران لیبی

۱۹۸۸ — حمله آمریکا به هندوراس

۱۹۸۸ — حمله به هواپیمای مسافربری ایرانی و قتل عام تمامی ۲۹۰ نفر سرنشین این هواپیما

۱۹۸۹ — سرکوب ناآرامی ها در جزایر ویرجین

۱۹۹۱ — عملیات نظامی گسترده در عراق (جنگ اول خلیج فارس)

۱۹۹۲ — ۱۹۹۴ — اشغال سومالی و انجام خشونت بسیار مفرط علیه شهروندان این کشور

۱۹۹۸ — حمله به سودان.

۱۹۹۹ — آمریکا با پوشش ناتو جنگی را علیه یوگسلاوی به راه انداخت. بمباران این کشور ۷۸ روز به طول انجامید و یوگسلاوی از هم فرو پاشید.

۲۰۰۱ — حمله و اشغال افغانستان به بهانه تعقیب گروه القاعده که بعدها ثابت شد القاعده را خود آمریکایی ها تجهیز کرده اند.

۲۰۰۳ — حمله و اشغال عراق بدون مجوز سازمان ملل

۲۰۱۱ — حمله به لیبی پس از پیروزی انقلاب این کشور و سرنگونی قذافی

۲۰۱۱ — حمایت رسمی از گروه های مسلح تروریستی در سوریه با هدف براندازی دولت سوریه

۲۰۱۱ — اعلام حمایت رسمی از رژیم آل خلیفه در سرکوب قیام مردمی این کشور

۲۰۱۵ — اعلام پشتیبانی رسمی از آل سعود در جنگ این کشور علیه انقلاب ملت یمن

 

کلام مقام معظم رهبری، درباره بمب های اتمی هیروشیما و ناکازاکی:

استاد حسن صادقی در بخش پایانی این گفتگو به کلامی از مقام معظم رهبری درباره جنایات آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی پرداخت که در دیدار پنجاه هزار فرمانده بسیج سراسر کشور در تاریخ ۱۳۹۲/۸/۲۹ بیان شده است.

 

«نمونه‌ [دیگر] بمباران سال ۱۹۴۵ میلادی، یعنی سال ۱۳۲۴ شمسی است که دو شهر ژاپن را آمریکایی ها با بمب اتمی نابود کردند؛ صدها هزار آدم کشته شدند، چندین برابر اینها در طول زمان تا امروز بر اثر اشعه‌ اتمی‌ ای که وجود داشته، معیوب و ناقص‌ الخلقه و دچار بیماری های گوناگون شدند که تا امروز مشکلات آن باقی است؛ هیچ استدلال درستی هم برای این کار نداشتند، که من حالا بعد اشاره خواهم کرد؛ راحت بمب اتم انداختند. در دنیا تا حالا دو بار بمب اتم استعمال شده است، هر دوبار هم به‌ وسیله آمریکایی‌ ها که امروز خودشان را متولّی مسئله‌ اتمی در دنیا می دانند! دلشان هم می خواهد که این قضیّه فراموش بشود [امّا] فراموش‌شدنی نیست. این‌ همه جان انسان ها از بین رفت، برایشان ارزشی نداشت. جان انسان ها بی‌ ارزش می شود؛ جنایت برای دستگاه‌ های استکباری آسان می شود...

[در] همین حمله‌ به ژاپن، یعنی دو بمبی که در هیروشیما و ناکازاکی منفجر شد، [وقتی‌] آمریکایی‌ ها عذرخواهی می کنند، به این صورت می گویند که اگرچه با این دو بمبی که ما به این دو شهر پرتاب کردیم، ده ‌ها هزار نفر در وهله‌ اوّل، [یا] شاید صدها هزار کشته شدند، [امّا این کار] هزینه‌ تمام کردن جنگ جهانی دوّم بود؛ اگر ما آمریکایی ‌ها این بمب ها را نمی ‌انداختیم، جنگ ادامه پیدا می کرد؛ حالا اگر دویست هزار [انسان‌] کشته شدند، آن‌ وقت دو میلیون نفر کشته می شدند؛ بنابراین ما خدمت کردیم که این بمب ها را انداختیم! ببینید این حرفی است که آمریکایی ‌ها در تبلیغات رسمی [می گویند]. الان شاید از آن روز ۶۵ سال می گذرد؛ دائماً همین حرف را تکرار کرده ‌اند و گفته ‌اند. این یکی از آن حرف های فریبگرانه و منافقانه و از دروغ های عجیب و غریبی است که گفتن جز از دستگاه‌ های استکباری بر نمی ‌آید. این بمب ها در تابستان ۱۹۴۵ میلادی بر روی این دو شهر افتاد و منفجر شد و این جنایت اتّفاق افتاد؛ در حالی که چهار ماه قبل از آن، یعنی در اوّل بهار ۱۹۴۵، هیتلر که رکن اصلی جنگ بود خودکشی کرده بود؛ دو روز قبل از او هم موسولینی - رئیس جمهور ایتالیا - که او هم رکن دوّم جنگ بود، دستگیر شده بود و جنگ عملاً خاتمه پیدا کرده بود؛ ژاپن هم که پای سوّم جنگ بود، از دو ماه قبل اعلام کرده بود که آماده‌ تسلیم است؛ جنگی وجود نداشت امّا این بمبها منفجر شد. چرا؟ چون این بمب ها ساخته شده بود، باید یک جایی آزمایش می شد؛ سلاحی ساخته بودند، باید آن را آزمایش می کردند. کجا آزمایش کنند؟ بهترین فرصت، این بود که به بهانه‌ جنگ این بمب ها را ببرند روی سر مردم بی‌ گناه هیروشیما و ناکازاکی بیندازند تا معلوم بشود که آیا درست عمل میکند یا نه!

/270/260/20/

 

ج, 04/06/1399 - 09:53