استاد سپهری مطرح کرد؛

جایگاه ولی فقیه در اسلام و تفاوت آن با رهبریت دیگر جوامع

ولایت فقیه عامل عزت و پیشرفت کشور اسلامی است؛ زیرا ولایت فقیه است که نیروهای انقلابی و اسلامی را زیر یک خیمه جمع می کند و عامل وحدت آنها می شود.

 

استاد علی سپهری از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم در مورد جایگاه ولایت فقیه، با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به گفتگو پرداخت.

 

وی افزود: ولایت فقیه تقدس خود را از ائمه معصومین علیهم السلام کسب می کند؛ چون ولایت فقیه در واقع استمرار حرکت انبیای الهی و ائمه طاهرین علیهم السلام است.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: ولایت فقیه عامل عزت و پیشرفت کشور اسلامی است؛ زیرا ولایت فقیه است که نیروهای انقلابی و اسلامی را زیر یک خیمه جمع می کند و عامل وحدت آنها می شود.

 

وی در ادامه افزود: هر کجا که وحدت بود، آنجا عزت، پیشرفت، شکوفایی و آبادانی هم حاصل می شود. در هر کجا از ایام غیبت کبری که بر متجاوزین پیروز شده ایم، جای پای مرجعیت آگاه و بصیر را می بینیم.

 

استاد سپهری به تحریم تنباکو و قیام مردم علیه این قطعنامه ننگین اشاره کرد که تنها با نوشته ای نیم خطی از مرجعیت عالی مقام، میرزای شیرازی بزرگ اتفاق افتاده است و باعث شد که ایرانیان یک صدا علیه طاغوت و انگلستان استعمارگر بایستند.

 

وی افزود: در ادامه هم شاهد قیام مردم با رهبری یک مرجع تقلید هستیم؛ رهبری که موجب اتفاق و وحدت نیروهای انقلابی شد و کار به این ترتیب به پیش رفت و به ثمر رسید.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه خاطرنشان کرد: از جمله مواقعی که می توان به عظمت جایگاه ولایت فقیه پی برد، در فتنه ها است. آنجا که دشمنان خارجی ما به واسطه نیروهای نفوذی داخلی فتنه گری و آشوب می کنند.

 

وی در همین زمینه به فتنه های تیر ماه 1378 و همین طور سال 1388 اشاره کرد و افزود: دیدیم و شاهد بودیم که در این فتنه ها دروغ هایی را بر سر زبان ها انداختند و با این وسیله کشور را به سوی انحطاط کشاندند.

 

استاد سپهری به این نکته توجه داد که این ولی فقیه بوده است که با روشنگری های خود، فتنه را کور کرده و از بین برده است. وقتی مرجعیت و رهبری معظم، که عالم، شجاع، آگاه و بصیر است، سره را از ناسره تشخیص می دهد حقیقت را به مردم صریح، شفاف و عیان توضیح می دهد، مردم همراهی می کنند و باطل را پس می زنند.

 

وی افزود: به همین ترتیب است که فتنه ها در کشور ما در نطفه خفه می شود؛ و الا اگر به کشورهای دیگر نگاه کنید، مردم ظلم کشیده کشورهای دیگر اگر چه علیه ظلم ظالمان قیام می کنند، اما هیچ گاه قیامشان مثمر ثمر واقع نمی شود و به نتیجه نمی رسند، زیرا نقش رهبری در آن قیام ها کم رنگ است.

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: اگر چنین بود و رهبر آن جایگاه درست و واقعی خود را نداشت، دشمنان می توانند از آن مردم و مملکت سوء استفاده کنند و قیام ها را به نفع خود برگردانند و یا خاموش کنند.

 

وی افزود: مردم بصیر ما هستند که با پشتیبانی از ولی فقیه و حفظ جایگاه مقدس ولایت فقیه، از فتنه ها عبور می کنند و اجازه فتنه انگیزی دشمن را در داخل کشور نمی دهند و نخواهند داد.

 

استاد علی سپهری از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه در بخش دیگری از این گفتگوی صمیمانه با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به دیگر کشورها اشاره کرد که در برخی از آنها پارلمان و در برخی از کشورها رئیس جمهور حرف آخر را می زند.

 

وی در همین راستا به تفاوت جایگاه ولایت فقیه در اسلام با الگوی سایر کشورها پرداخت و در این راستا بیان کرد: تفاوت عمده و اساسی بین این دو گروه در حفظ منافع ملی و سیاسی شان است که ما از آن به «تقوای اجتماعی»، «تقوای سیاسی»، و «تقوای الهی» نام می بریم.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه خاطرنشان کرد: ممکن است در یک کشور، رییس جمهور در نقش رهبر یک جامعه ظاهر بشود، ولی آن رئیس جمهور همیشه به دنبال حفظ منافع شخصی، حزبی و سیاسی خودش در آن کشور است؛ از این رو نمی تواند کارکردهای ولایت فقیه را در آن کشور پیاده کند.

 

وی افزود: اما شاهدیم که ولی فقیه ما در جایگاه ولایت فقیه چون با تقوا، فقیه و آگاه به زمانه و بصیر است و چون شجاع و مدیر و مدبّر است، همیشه در زمان فتنه ها و حوادث گوناگون منفع ملی را تشخیص داده و و در راستای حفظ منافع ملی از حرکت ها حمایت می کند نه منافع شخصی.

 

استاد سپری اضافه نمود: اگر چه ممکن است رهبران کشورهای دیگر که الگوهایی غیر از ولایت فقیه را دارند به منافع ملی هم توجه کنند، اما این مسأله در وهله دوم است. رهبران کشورهای دیگر در وهله اول به منافع شخصی، حزبی و صنفی خود می اندیشند؛ چرا که ویژگی هایی که برای انتخاب ولی فقیه لحاظ شده است، معمولا در مورد آنها پیاده نشده است.

 

وی افزود: چون مبنای نگرش کشورهای غربی یا سکولار مسلمان، حفظ منافع شخصی، قومی و حزبی است، از این رو تقوای اجتماعی عملا انجام نمی شود. اگر هم شذّ و ندر کسانی از رهبران پیدا بشود که منافع ملی را بر منافع شخصی برتری بدهند، اما این کار بدون مبنای نظری است، بلکه با عملکردهای سلیقه ای همراه است.

 

این استاد حوزه علمیه قم در همین راستا به حکومت عربستان پرداخت که به ظاهر کشوری اسلامی است و حاکمان آن به ظاهر مسلمان هستند، اما عملا با کشورهایی پیوند دوستی برقرار کرده اند که دستشان به خون هزاران مسلمان آغشته است، چنان چه خود آل سعود نیز چنین هستند. از این رو نمی توان برای آنها تقوای اجتماعی را تصور نمود.

 

وی ادامه داد: اما از آن سو وجود دارند برخی از کشورهایی که ولو غربی هم باشند، اما رهبرانشان در پی منافع شخصی، حزبی نیستند و می گویند: با امریکا رابطه برقرار نمی کنیم، چرا که منافع ملی ما لطمه می بیند. مانند مادورو رییس جمهور ونزوئلا که چنین کرده است.

 

استاد سپهری با این کلام، این گفتگو را با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به پایان رسانید که فرق جوهری ولایت فقیه با رهبران کشورهای دیگر در رعایت تقوا، از جمله تقوای اجتماعی است./270/260/21/

 

 

ج, 04/06/1399 - 16:58