استاد زراعتیان مطرح کرد؛

تولید در نگاه مقام معظم رهبری

به باور ایشان، ستون فقرات اقتصاد مقاومتی، تقویت تولید داخلی است و با تحقق این امر است که مشکل اشتغال و مانند آن حل خواهد شد.

 

استاد اکبر زراعتیان از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، در زمینه تولید در اسلام به گفتگو پرداخت.

 

وی در ابتدای این گفتگوی صمیمانه خاطرنشان کرد: تولید در کنار توزیع و مصرف، از ارکان اقتصاد اسلامی است. خداوند در قرآن کریم خود را ایجاد کننده و تولیدگر نخستین باغ های گوناگون معرفی می کند که خرما و انگور از آن نمونه هستند؛

 

«فَأَنْشَأْنا لَكُمْ بِهِ جَنَّاتٍ مِنْ نَخِيلٍ وَ أَعْنابٍ لَكُمْ فِيها فَواكِهُ كَثِيرَةٌ وَ مِنْها تَأْكُلُونَ» (پس به وسيله آن براى شما باغ‏ هايى از درختان خرما و انگور پديد آورديم كه براى شما در آنها ميوه‏ هاى فراوانى است [كه از فروش آنها زندگى خود را اداره مى‏ كنيد] و [نيز] از آنها مى‏ خوريد.) (سوره مبارکه مؤمنون، 19)

 

و در آیه دیگر می فرماید که:

«أَأَنْتُمْ تَزْرَعُونَهُ أَمْ نَحْنُ الزَّارِعُونَ» (آیا شما آن را می‌رویانید یا ما می‌رویانیم؟!) (سوره مبارکه واقعه، 64)

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه خاطرنشان کرد: در یک نگاه توحیدی خداوند ایجادگر و تولید کننده اصلی همه نعمات موجود در عالم است و از انسان ها نیز خواسته است که در این مسیر حرکت کنند. خداوند متعال در آیه 61 از سوره مبارکه هود می فرماید: «هُوَ اَنْشَأَکُمْ مِنَ الاْرْضِ وَاسْتَعْمَرَکُمْ فیها» (اوست که شما را از زمین آفرید و آبادی آن را به شما واگذاشت.)

 

وی افزود: از این رو انسان مامور آبادانی زمین است چنانکه رسول گرامی اسلام فرموده اند:
«مَنْ سَقی طَلْحَةً اَوْ سِدْرَةً فَکَاَنَّما سَقی مُؤْمِناً مِنْ ظَمَأٍ» (هر کس بوته یا درختی مانند «موز » یا «سِدر» را آب دهد مانند این است که مؤمن تشنه ای را سیراب کرده است.)

 

استاد زراعتیان در ادمه به روایتی از امام باقر علیه السلام اشاره نمود که فرموده است: «خَیرُ الاْعْمالِ زَرْعٌ یزْرَعُهُ فَیأْکُلَ مِنْهُ الْبَرُّ وَالْفاجِرُ» (بهترین کارها کشت و زراعتی است که از محصول آن خوبان و بدان بخورند)

 

وی در ادامه به روایتی از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم اشاره نمود که حضرت می فرماید: «مَنْ غَرَسَ غَرْساً فَاَثْمَرَ، اَعْطاهُ اللّهُ مِنَ الاْجْرِ قَدْرَ ما یخْرُجُ مِنَ الَّثمَرِ. » (هر که گیاهی بکارد که به ثمر نشیند، خداوند به مقدار میوه آن به او پاداش می دهد.)

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: بی تردید این مشوقی است که برای تولید قرار داده شده است تا مردم به جای بیکاری یا کارهای غیر تولیدی، به سمت تولید حرکت کنند.

 

وی افزود: در این روایت شریف اجر و پاداش مترتب بر ثمره دادن گردیده است که به نظر می رسد می توان آن را به هر تولید مثمری تعمیم داد و در عصر حاضر هر آنچه که بشر تولید می کند و ثمره عقلایی دارد، از مصادیق این آیه می تواند به شمار رود.

 

استاد زراعتیان اضافه نمود: از سوی دیگر افراد و جوامعی که به خمودی رفته و به تبع آن کشورهایی که مولد نیستند و مصرف گرا هستند از نگاه اسلام مورد مذمت بوده و جایگاهی ندارند.

 

وی در این راستا به کلامی از امیر مؤمنان علی علیه السلام اشاره کرد که می فرماید: «مَنْ وَجَدَ ماءً وَ تراباً ثمَّ افتَقَرَ فَاَبْعَدَهُ اللّه» (کسی که به آب و زمین مناسب دست یابد، با این وصف محتاج شود، خدا او را [از خودش] دور می سازد)

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: معیار در این حدیث شریف نیز ترک تولید با وجود دارا بودن امکانات تولید است.

 

وی افزود: کشوری که همه امکانات تولید را اعم از معادن، زمین، نفت، آب، نیروی کار جوان و پر انرژی و... داشته باشد و در عین حال کشوری مصرف گرا و نهایتا خام فروش باشد و چشمش به دست بیگانه باشد و برای دریافت مایحتاج خود هزار و یک امتیاز بدهد، در حالی که می تواند تولید کننده باشد و از خام فروشی فاصله بگیرد، چنین مردمی و چنین کشوری را خداوند از خودش دور خواهد کرد.

 

استاد زراعتیان ادامه داد: از این رو کسی که منابع عظیم تولید در اختیار دارد، نباید آنها را به حال خود رها کند، بلکه باید آن را به کار گیرد و در توسعه کشاورزی، دامداری، باغداری بکوشد؛ در کشف و استخراج معادن فعّالیت نماید.

 

وی در بخش دیگری از این گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، خاطرنشان کرد: نکته دیگر در بحث تولید از دیدگاه اسلام، مذمت ثروت انباشت شده و راکد است.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم تأکید کرد: چه این ثروت و پول در دست مردم باشد یا در دست دولت اسلام، دستور می دهد به جای ذخیره کردن پول و طلا باید از آن در مسیر تولید و آبادانی بهره گرفت.

 

وی در این راستا به کلامی از امام صادق علیه السلام اشاره نمود که می فرماید: «ما یُخَلِّفُ الرَّجُلُ بَعْدَهُ شَیئاً اَشَدُّ عَلَیهِ مِنَ الْمالِ الصّامِتِ. قالَ: قُلْتُ لَهُ کیفَ یصْنَعُ بِهِ؟ قالَ: یجْعَلُهُ فِی الْحائِطِ وَالْبُسْتانِ وَالدّار». (کسی پس از خود چیزی را پس انداز نمی کند که برایش سخت تر از ثروت راکد باشد؛

راوی از امام صادق علیه السلام سوال می کند که با آن مال چه کند؟

فرمود: آن را در [ساختن] باغ و بُستان و خانه به کار گیرد.)

 

استاد اکبر زراعتیان، از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم، بخش پایانی این گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید را به چکیده ای از کلمات مقام معظم رهبری حفظه الله که درباره تولید و اهمیت آن ایراد فرموده بودند؛ اختصاص داد.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در این راستا افزود: با توجه به اهمیت تولید و جایگاه مهم آن در بینش اسلامی بود که سال ۱۳۹۹ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان سالِ «جهش تولید» نامگذاری شد.

 

وی ادامه داد: حضرت آیت‌ الله العظمی خامنه ‌ای در پیام نوروزی‌ شان با اشاره به مسئله‌ رونق تولید اقدامات انجام شده در این زمینه را کافی ندانسته و خواستار برنامه ‌ریزی و تلاش حداکثری از سوی مسئولان و مجموعه‌ های جوان برای بهبود و رشد محسوس مسئله‌ تولید داخلی شدند.

 

این استاد حوزه علمیه قم به یکی دیگر از فرمایشات مقام معظم رهبری حفظه الله اشاره نمود که تأکید داشتند: اگر ما بخواهیم اشتغال در کشور به وجود بیاید، باید به تولید ملّی، تولیدِ به‌ معنای عامّ کلمه؛ تولید صنعتی، تولید کشاورزی، تولید خدمات، اهمّیّت بدهیم؛ همه‌ اینها بایستی مورد توجّه قرار بگیرد و برای اینها برنامه ‌ریزی بشود.

 

اینها چیزهایی نیست که جایز باشد ما اینها را تأخیر بیندازیم، باید در اوّلین فرصت، مسئولین ذی ‌ربط به این مسئله بپردازند بنابراین، این مسائل، جزو مسائل اولویّت ‌دار و درجه‌ اوّل نظام است. (بیانات،10/2/1396)

 

وی تأکید کرد: به باور مقام معظم رهبری حفظه الله، اگر تولید ملی شکل نگیرد، استقلال اقتصادی تحقق نمی یابد؛ و اگر استقلال اقتصادی یک جامعه ‌ای تحقق پیدا نکرد، استقلال سیاسی این کشور تحقق پیدا نمی کند. (1/1/۱۳۹۱)

 

استاد زراعتیان به یکی دیگر از فرمایشات معظم له پرداخت و افزود: به باور ایشان، ستون فقرات اقتصاد مقاومتی، تقویت تولید داخلی است و با تحقق این امر است که مشکل اشتغال و مانند آن حل خواهد شد. (9/2/ ۱۳۹۴)

 

وی خاطرنشان کرد: رهبر عزیز انقلاب فرمودند: بنده می ‌شناختم افرادی را که می توانستند پولشان را ببرند در بخش های پردرآمدی که غیر تولیدی است، صرف کنند؛ نکردند؛ گفتند می خواهیم به کشور خدمت کنیم؛ آمدند در تولید سرمایه‌ گذاری کردند، با سود کمتر، درآمد کمتر؛ این عبادت است؛ سرمایه‌ گذاری که فکر نیاز کشور را می کند و به جای صرف پول در راه دلّالی و کارهای پردرآمد و مضرّ برای کشور، آن را صرف سرمایه ‌گذاری می کند، این کار او حسنه است. ( ۰۹/۰۲/۱۳۹۴)

 

استاد زراعتیان به کلامی دیگر از معظم له پرداخت: تولید کننده رزمنده جهاد و جنگ اقتصادی است و باید به او به چشم یک رزمنده نگاه کنید.(3/5/ ۱۳۹۸)

/270/260/21/

ي, 04/15/1399 - 19:52