استاد رجبی مطرح کرد؛

ضرورت برنامه ریزی مناسب در حکومت اسلامی با تطبیق بر ابعاد برنامه مندی پیامبر اکرم

اگر مدیران ارشد و میانی کشور عزیزمان در برنامه ریزی های خود با الگوگیری از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم برای اقتصاد، فرهنگ، سیاست و ورزش و.... برنامه های جامع، بلند مدت و هوشمندانه ای داشته باشند، قطعا در سال های پیش رو کشور با شتابی مناسب به اهداف خود می رسد.

 

استاد جواد رجبی از اساتید حوزه علمیه قم و از کارشناسان امور تربیتی، با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در موضوع «ضرورت برنامه ریزی مناسب در حکومت اسلامی با تطبیق بر برنامه رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم» به گفتگو پرداخت.

 

وی در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: برنامه ریزی علاوه بر سرعت در پیشرفت کار و زود به نتیجه رسیدن، فوائد بسیاری دارد.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه از جمله فوائد برنامه ریزی را اینگونه بر شمرد:

 • مدیریت زمان
 • احساس مفید و موثر بودن بودن کار
 • ذخیره سازی وقت
 • اولویت دهی به زندگی
 • کم کردن فشارهای روانی و استرس و ...

 

وی افزود: یکی از مشکلات جاری در نظام اسلامی ایران، عدم درک صحیح از ضرورت برنامه ریزی و برنامه ریزی های نامناسب و در برخی موارد دور از شأن است.

 

استاد رجبی در ادامه اضافه نمود: آنچه در سال های متمادی در کشور عزیزمان در عرصه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، ورزشی و... رخ داده است، گویای ادعای بنده است.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، خاطرنشان کرد: از آموزه های دینی آنچه به عیان مشهود است، کامل و جامع بودن برنامه ختم انبیاء محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم است.

 

این استاد حوزه علیمه قم افزود: برنامه های حضرت را در چهار بُعد به اختصار بیان خواهم کرد.

 

 1. سطح:

استاد جواد رجبی اضافه نمود: از آنچه در سیره حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم به دست می آید، چه در قرآن و چه در روایات مأثوره، ایشان با توجه به شرایط حاکم در آن زمان، در هر سه سطح راهبردی، کوتاه مدت و عملیاتی مدیریتی جامعه وقت را برعهده داشتند.

 

وی در ادامه بیان کرد:

 • خطابات قرآنی که به صورت «یا أیها الناس» و «یا أیها الذین آمنوا» از لسان حضرت صادر می شده، راهبردی بودن به دست می آید.
 • از برخوردهای این بزرگوار با سران جامعه اسلامی مانند حضرت علی علیه السلام و یا صحابه، کوتاه مدت بودن به دست می آید.
 • از دستورات فردی ایشان، چه در جنگ و چه در غیر آن به اشخاص حقیقی یا حقوقی، عملیاتی بودن هدف و برنامه حضرت مشخص می شود.

 

 1. زمان:

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: اگر زندگی حضرت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم را از ابتدای حیات مبارک ایشان بررسی کنیم، در خواهیم یافت که این پیام رسان إلهی برای رسیدن به اهداف عالیه مد نظر خویش، و به تناسب نوع هدف و برنامه اش، هم در زمان های بلند مدت و هم در زمان های میان مدت و کوتاه مدت، برنامه ریزی داشتند.

 

وی در این زمینه افزود: به عنوان مثال، برنامه ایشان در شناساندن دین اسلام و تبیین حقایق قرآنی و دعوت علنی اسلام، هدف بلند مدت بوده است؛ چرا که حتی بعد از رحلت ایشان و تا زمان ظهور حضرت حجت (عج)، این امر خطیر بر عهده ایشان و خاندان با عظمتشان خواهد بود.

 

استاد رجبی اضافه نمود: اما ایشان برای برخی امور مقطعی، مانند جهاد و غزوات، یا در ابتدای رسالتشان جهت برخورد با مشکلات سیاسی و اقتصادی برنامه های میان و کوتاه مدت داشتند که شواهد این عرایض در تواریخ مستند وجود دارد.  

 

 1. قلمرو:

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به ارتباط بحث قلمرو و سطح، می توان ادعا کرد که نه تنها مکه، مدینه و اعراب، بلکه تمام عالم هستی در قلمروی برنامه های ایشان بوده است که این امر را از فرستادن سفرای آن حضرت به کشورهای مختلف و دعوت ایشان از امپراطوری های قدرتمند وقت می توان کشف کرد.

 

 1. استمرار:

وی افزود: با توجه به رسالت پیامبران إلهی که انسان های کامل روی زمین هستند و فرستادگان خدایی هستند که خالق این انسان است، طبیعی است که برنامه هایی را داشته باشند که در جهت کمال این ساخته شدگان الهی باشد.

 

این استاد حوزه علمیه قم اضافه نمود: انسان همان انسان اولیه است، فقط نیازهای ما متفاوت شده است؛ و از روز اول این انسان آزاد آفریده شد.

 

وی خاطرنشان کرد: از این رو برنامه پیامبران الهی قانون بود، چون ویژگی های انسان ها تغییری پیدا نکرده است و خداوند باید برای موجودی برنامه ریزی می کرده که همیشه با آن روبرو بوده است؛ نه در بحران ها و تک موقعیتها.

 

استاد رجبی تأکید نمود: در همین راستا برنامه پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم نیز چیده شده بوده با این تفاوت که کامل ترین قانون تا روز قیامت را ایشان ابلاغ کرد؛ چرا که کامل ترین انسان ها در عصر ایشان و بعد از آن حضرت زیست کردند.

 

استاد جواد رجبی از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم در بخش پایانی این گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: با توجه به مطالب فوق، اگر مدیران ارشد و میانی کشور عزیزمان در برنامه ریزی های خود با الگوگیری از رسول اکرم برای اقتصاد، فرهنگ، سیاست، ورزش و.... برنامه های جامع و بلند مدت و هوشمندانه ای داشته باشند، قطعا در سال های پیش رو کشور با شتابی مناسب به اهداف خود می رسد./270/260/21/

 

پ, 04/19/1399 - 16:30