استاد زمانی کسبی:

وظایف علمای حوزه و دانشگاه در پاسخ به شبهات مردم در زمینه جایگاه رهبری

از آنجا که اکثر جامعه بصیرت دینی و انقلابی دارند و اطاعت از ولایت فقیه را واجب شرعی می دانند، هر چه مقام عظمای ولایت اتخاذ کند، همان طریق را بر دیده می گذارند؛ چون امر ایشان را امر امام معصوم و پیامبر علیهم السلام می دانند.

 

استاد علی زمانی کسبی ملایری از اساتید حوزه علمیه قم، با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، درباره «جایگاه ولایت فقیه» به گفتگو پرداخت.

 

وی در ابتدای این گفتگو خاطرنشان کرد: ولایت مطلقه فقیه در کلام و اعتقاد شیعه دنباله سلسله انبیاء و اولیای الهی هستند و هم عقل راسخ و صحیح و هم آیه اولوالامر، و هم احادیث فراوان دلالت بر جایگاه مقدس و رفیع ولایت مطلقه فقیه دارند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه اضافه نمود: عموم مؤمنین نگاهشان به ولایت فقیه، باید به مثابه نگاه به اصول دین و مذهب باشد و اطاعت از ولایت فقیه را از اهمّ واجبات بدانند.

 

وی افزود: این امر تا حدود زیادی در بین اقشار جامعه جا افتاده است اما بعضی از خواص که متأسفانه تمام عزت و اموال و شهرتشان از حکومت اسلامی است، به خاطر لجبازی حسودانه و سیاست محافظه کارانه و منافقانه و نان به نرخ روز خوردن، رفتارشان در طی چند ده سال عمر انقلاب اسلامی آشکار شد و تعداد قابل توجهی از عوام و مردم جامعه را فریب دادند و همراه خودشان کردند.

 

استاد زمانی خاطرنشان کرد: از آنجا که اکثر جامعه بصیرت دینی و انقلابی دارند و اطاعت از ولایت فقیه را واجب شرعی می دانند، هر چه مقام عظمای ولایت اتخاذ کند، همان طریق را بر دیده می گذارند؛ چون امر ایشان را امر امام معصوم و پیامبر علیهم السلام می دانند.

 

وی در ادامه بیان کرد: دشمنان  ملت ایران چون به نقش محوری و کلیدی ولایت فقیه در هدایت مادی و معنوی مردم پی برده اند، عمق دشمنی آنان به ولایت فقیه از همه چیز بیشتر است.

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: الآن کشورهای اسلامی مثل مصر و دیگر کشورهای آفریقایی و عربی و دیگر کشورها چون امام و رهبر وحدت آفرین ندارند، نتوانستند حکومت های دیکتاتوری خود را کاملا محو کنند و قیامشان ابتر ماند؛ ولی حکومت طاغوتی پهلوی در ایران با هدایت ولایت فقیه عالم عادل از بین رفت.

 

وی خاطرنشان کرد: در فتنه هایی که در ایران عزیز ما چند بار اتفاق افتاد، نقش دشمن درونی از دشمن بیرونی پررنگتر بود.

 

استاد علی زمانی در این باره اضافه نمود: اگر مسئولین نیتشان مادی و غیر خدایی شد و به خاطر چند صباح ریاست با هم دشمنی آشکار کردند و هر کس با طرفدارش در خیابان ها خون مردم بی گناه را ریخت و اموال عمومی را نابود کرد اینها همه دلالت بر بی لیاقتی و غیر خدایی بودن آنها دارد و باز هم پناه مردم و نجات آنها به دست مبارک امام و پیشوای آگاه و حکیم است.

 

وی ضمن اشاره به اینکه اعتقادات و ارادت های مردم به نظام اسلامی به واسطه مسائل اقتصادی و گرانی ها و فسادها دچار ضربه شده است، به برخی از شبهات و سخنان مردم درباره مقام شامخ ولایت پرداخت.

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: کم نیستند کسانی که رهبری را شریک فساد و قصور و تقصیرهای افرادی می دانند که امور اجرایی دولتی دارند و زیر بار سخنانی که در دفاع از مقام معظم رهبری صورت می پذیرد، نمی روند.

 

وی اضافه نمود: این گروه از افراد، حداقل توقع دارند، رهبری نسبت به لغزش های دولتی ها فوری و چکشی عمل کند و دست مفسد را علنی قطع و کوتاه کند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه نگرش اینها خاطرنشان کرد: می گویند رهبری باید جلوی گرانی ها و فسادها را بگیرد و یا می گویند: رهبری کی می خواهد از قدرتش استفاده کند.

 

وی افزود: این افراد درک نمی کنند که رهبری نقش هدایتگری در امور کلان جامعه را دارد و در امور کوچک و اجرایی ورود نمی کند.

 

استاد علی زمانی تأکید کرد: در اینجا نخبگان جامعه، اعم از حوزوی و دانشگاهی باید روشنگری کنند و از تضعیف مقام عظمای ولایت جلوگیری کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: گروهی در ابتدای پیروزی انقلاب مخالف نظام بودند، اکثر آنان چه در خارج و چه در داخل کشور از دنیا رفتند؛ برخی افراد که از قشر جوان دهه پنجاه هستند که غالبا درک درستی از ارزش های انقلاب ندارند و امور مادی در چشمشان اهمیت زیاد دارد و از دولت و نظام رفاه و آسایش زندگی می خواهند؛ اگر توجه به خواسته های شرعی و شهروندی آنان نشود، همه چیز را زیر سوال می برند و فاجعه درونی رقم می زنند و دشمن همین را انتظار دارد و بنده هم تنها سرطان کشنده درخت انقلاب را همین می دانم.

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: دشمن خارجی اگر می توانست نابود کند، تا بحال موفق شده بود. تا دیر نشده است باید به آب و نان و زندگی و رفاهی مردم مخصوصا جوانان در حد کلان و به صورت اورژانسی چاره ای عملی اندیشید تا فتنه ها از رنگ های دیگر اتفاق نیفتد.

 

استاد علی زمانی کسبی در پایان این گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید اضافه نمود: افراد فاسد و کج سلیقه، مزاحم ترقّی دینی و دنیوی جامعه هستند و در امور و مشاغل حکومتی و دولتی می باشند، چه آقازاده و غیر آقازاده باید کنار زده شوند و تا جایی که ممکن است صالحان متخصص امور معنوی و معیشتی را در دست گیرند که فرموده اند: «من لا معاش له لا دین له» و «کاد الفقر ان یکون کفرا»./270/260/21/

 

د, 04/16/1399 - 13:16