استاد علوی تهرانی:

عدالت فقط با ظهور امام عصر (عج) تحقق پیدا می کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سیدمحمدباقر علوی تهرانی درباره مهدویت گفت: عدالت فقط با ظهور تحقق پیدا می‌کند.

 

وی با اشاره به آیه ۱۰۵ سوره انبیاء درباره مهدویت عنوان کرد: خداوند در این آیه قرآن کریم می‌فرماید ما در کتاب زبور بعد از تورات، نوشتیم که همانا بندگان شایسته، زمین را به ارث خواهند برد.

 

استاد علوی تهرانی افزود: ارث، تصرف مال بدون انجام معامله است. عبارت «نوشتیم» در آیه ۱۰۵ سوره انبیاء به این معنی است که حتماً، تمام زمین در تصرف صالحان قرار می‌گیرد.

 

استاد حوزه علمیه با استناد به روایتی از امام باقر (ع) درباره این آیه قرآن کریم، اظهار کرد: عباد صالح، مهدی(عج) و اصحاب او در آخرالزمان هستند.

 

وی با استناد به روایتی از پیامبر اکرم(ص) بیان کرد: حضرت فرمودند پس از ظهور، منادی صدا می‌زند، ای مردم، خداوند دست ستمگران و منافقان را از سر شما کوتاه کرد و بهترین امت محمد(ص) را به‌سوی شما فرستاد، به او ملحق شوید.

 

استاد علوی تهرانی با اشاره به آیه ۲۵ سوره حدید، ابراز کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید ما انبیاء را همراه با دلایل روشن ارسال کردیم و با آنها کتاب، و میزان یعنی قانون عادلانه نازل کردیم تا در بین مردم به عدالت قیام کنند.

 

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه نفس انسان دارای سه مرتبه‌ عقل، غضب و شهوت است، گفت: حد تعادل این سه مرتبه به ترتیب حکمت، شجاعت و عفت است. انبیاء آمده‌اند که انسان به تعادل برسد و دچارافراط وتفریط نشود.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: رسالت انبیاء برپایی قسط یا قیام به عدالت است، هنوز تأویل این دو آیه رخ نداده و فقط با وجود امام عصر(عج)، محقق می‌شود./260/12/

پ, 04/19/1399 - 18:01