استاد صفایی بوشهری مطرح کرد؛

نقش امام موسی کاظم(ع) در توسعه فرهنگ اسلامی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد غلامعلی صفایی بوشهری، ضمن تبریک سالروز میلاد با سعادت باب‌الحوائج حضرت امام موسی کاظم(ع)، گفت: توحید مبنای همه حقایق و محور تمامی معارف اسلامی است؛ تمامی ارکان اصول دین و فروع دین از توحید سرچشمه می‌گیرد و به همین خاطر کفر و شرک در مقابل توحید قرار دارد.


وی در ادامه به تفسیر حدیث روایی از هفتمین پیشوای شیعیان با موضوع درس دنیا پرداخت و افزود: یکی از سخنان مهم حضرت امام موسی کاظم(ع) این است که هر پدیده‌ای که در جهان مشاهده می‌شود کتابی برای آموزش معارف، تجربه‌اندوزی و عبرت‌آموزی است؛ به همین خاطر است که انسان‌های بزرگ از پدیده‌ای که می‌بینند، از آن درس می‌گیرند و استفاده کارآمد و شایسته در رشد شخصیتی خود می‌کنند.
 

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه استان بوشهر با اشاره به جایگاه دنیوی و اخروی پاداش خدمت به مردم، اظهار کرد: خدمت یک مقوله‌ای است که در تمام عالم وجود حاکم است و هر پدیده‌ای مثل بدن انسان که مشاهده می‌شود، تمام اجزای آن در خدمت هم هستند و اگر بخشی در خدمت بخش‌های دیگر نباشد، قطعا آن بخش هم به بخش خود آسیب می‌رساند و هم به بخش‌های دیگر. به همین خاطر، خدمت به دیگران علاوه بر سفارشات دینی، نشان از عقلانیت و انسانیت است که آثار آن در دنیا، رفع چالش‌های زندگی برای دیگران و نیز خدمت‌رسانی به دیگران است. لذا، در متون فاخر دین و هم در قرآن و هم در روایات تأکید و تصریح شده است که هر خدمتی آثار بسیار عالی آسمانی در آخرت دارد.
 
استاد صفایی بوشهری در ادامه با اشاره به میزان ارزش فراگیری دانش دینی، علوم قرآنی و معارف اسلامی در ساختارسازی مختلف جامعه و رشد مؤثر افراد، بیان کرد: کسب معرفت و دانش دینی برای افراد مستعد، واجب کفایی است و برای دیگران استفاده از علما جهت فهم دین، واجب عینی است. به همین جهت است که اسلام در کسب دانش و به‌ویژه دانش دینی تأکید بسیار داشته است.
 

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر اظهار کرد: امام موسی کاظم(ع) نماد مقاومت، مظلومیت، عبادت و مبارزه نرم در سخت‌ترین شرایط با دشمنان داخلی و خارجی بود و زمینه را برای توسعه فرهنگ اسلامی فراهم آورد. ساحت مقدس هشتمین پیشوای شیعیان حضرت امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) و تمامی فرزندان آن حضرت، پرورش یافته مکتب آسمانی امام کاظم(ع) هستند.
 

استاد درس خارج مدرسه علمیه امام خمینی(ره) بوشهر در پایان تصریح کرد: امام کاظم(ع) به تاریخ آموخت که با دشمنان نباید سازش کرد و در سخت‌ترین شرایط باید استقامت و مقاومت کرد و همواره در انتظار پیروزی و موفقیت بود./260/12/
س, 05/21/1399 - 14:41