استاد مومنی مطرح کرد؛

امام سجاد؛ احیاگر ارزش های دینی با فرهنگ دعا و بکا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سید حسین مؤمنی با بیان اینکه جامعه اسلامی پس از رحلت خاتم الانبیا شاهد بروز ظلم در جامعه بود، گفت: در زمان قیام امام حسین(ع) از دین چیزی جز صورت آن باقی نمانده بود؛ به تعبیر امام حسین(ع) دین داری لقلقه زبان شده بود.

 

استاد مؤمنی افزود: اگر دین از اهل آن گرفته نشود، دینداری در جامعه دچار انحراف می شود و به همین دلیل مردم پس از رحلت خاتم الانبیا(ص) از صراط مستقیم فاصله گرفته و پذیرفتند که امر خلافت در دست غیر دین شناس قرار بگیرد.

 

استاد حوزه علمیه قم افزود: با شهادت امام حسین(ع) زمینه برای فعالیت فرهنگی، ائمه اطهار(ع) آماده شد و امام سجاد(ع) با استفاده از این فرصت ارزش های از دست رفته در جامعه دینی را با فرهنگ دعا، بکا و خطابه حاکم کردند.

 

این کارشناس دینی نمایان شدن چهره حقیقی ظلم پس از قیام عاشورا را یادآور شد و ابراز کرد: امام سجاد(ع) در خطابه های خود با اشاره به دلایل، پیامدها وقایع عاشورا و گوشزد کردن اتفاقات آن، نقش غیرقابل انکاری در زنده نگه داشتن این واقعه داشتند.

 

وی با بیان اینکه قیام عاشورا سبب اقبال مجدد به اهل بیت(ع) پس از رحلت پیامبر اکرم شد، ادامه داد: امام سجاد(ع) در روشنگری های خود مردم از پیروی نااهلان بر حذر داشته و آن ها به پیروی از اهل بیت(ع) دعوت می کرد.

 

استاد مؤمنی به شش ویژگی منحصر به فرد اهل بیت(ع) اشاره کرد و افزود: علم، حلم، جوانمردی، فصاحت، شجاعت، محبت در قلوب مؤمنین از جمله صفاتی در هیچ گروهی به اندازه ائمه معصومین(ع) وجود ندارد.

 

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه گفتار اهل بیت(ع) اعجاز و مطابق با بلاغت فصاحت علوم مختلف مانند روانشناسی است، گفت: کسی که مورد عنایت خداوند متعال باشد، محبت اهل بیت(ع) و محبت زیارت آن ها در قلب او قرار می گیرد.

 

وی با اشاره به شقاوت ابدی لشکریان یزید در صحنه عاشورا و ورود اسرا به شهر شام، عنوان کرد: بدبخت ترین انسان های کسی است آخرت را برای رسیدن دنیا بفروشد و بدبخت تر از او کسی است که آخرت خود برای دنیای دیگران بفروشد./260/12/

ي, 06/30/1399 - 10:30