استاد اراکی:

ضرورت تهیه معارف برپایی تمّدن اسلامی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محسن اراکی بیان داشت: اگر قبل از انقلاب، شعاع حوزه‌های ما محدود به جوامع شیعی بود، امروز محدوده تأثیر و عمل حوزه‌ها سراسر جهان است.
 

عضو شورای عالی حوزه با تاکید بر وظیفه سنگین ارسال پیام خدای متعال و رسول اعظم (ص) و ائمه هدی افزود: باید امروز پیام اسلام را به این توده‌های زحمت‌کش، رنج‌کشیده و ستم دیده‌ای که این نهضت عظیم را در آمریکا، اروپا و برخی از کشورهای آن سوی دنیا آغاز کرده‌اند رسانده و با آنها ارتباط برقرار کنیم.
 

وی ادامه داد: باید طلاب جوان با آشنایی کامل با فرهنگ اسلام، معارف و علوم اهل‌بیت (ع) و همچنین با آشنایی با زبان دنیا و زبان کشورهایی که امروز این نهضت بزرگ در آنها اتفاق افتاده، این پیام‌ها را به سراسر جهان برسانند.
 

استاد محسن اراکی، یکی از مسئولیت‌های حوزه‌های علمیه را پاسخگویی به نیازهای انقلاب و نیازهای حکومت اسلامی دانست و افزود: حکومت اسلامی حادثه عظیمی بود که توسط حضرت امام (ره) و مراجع همراه ایشان، حوزه‌های علمیه، روحانیت معظم و مردم عزیز رخ داد.
 

وی بیان کرد: حوزه‌های علمیه باید طرح‌هایی بر مبنای فقه اسلامی برای حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی، مسأله عمران شهری، سبک زندگی به جامعه، دولت و نهادهای تصمیم گیرنده در نظام اسلامی ارائه دهند تا بتوانیم تمدّن اسلامی جدید را مبتنی بر فقه اسلام، معارف اسلام، معارف قرآن و معصومین (ع) به پا کنند.
 

این استاد حوزه با تاکید بر ضرورت تهیه معارف مورد نیاز برپایی تمّدن اسلامی افزود: باید تلاش کرد تا فقه اسلامی خود را در شکل طرح‌های تمدّن‌ساز به جامعه و نظام اسلامی ارائه کرد، بنابراین وظیفه طلاب این است که در تأثیر علم بکوشند.

وی بیان کرد: کسانی که امروز در آمریکا و برخی جاهای دیگر فریاد می‌زنند و از این تمدّن غربی مبتنی بر الحاد و سکولاریزم به سطوح آمده‌اند امروز در انتظار ارائه یک تمدّن جدید هستند و تلاش حوزویان و پژوهش‌گران حوزوی ما می‌تواند در ارائه تمدّن اسلامی نوین، زمینه‌ای فراهم کند که جهانیان در پی این تمدّن باشند و آن را بپذیرند.

/260/12/

د, 06/31/1399 - 15:22