استاد حسینی خراسانی مطرح کرد؛

یک نکته از این معنا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد حسینی خراسانی سلسله گفتارهایی با موضوع یک نکته از این معنا را بیان کرده اند؛ گفتار هشتم از این سلسله جلسات به خدمت شما خوانندگان گرامی می رسد: بسیاری از بزرگان و فقیهان با استفاده از ظرایف ادبی که در روایات به کار رفته؛ مثل " إن لقتل الحسین حرارة  فی قلوب المؤمنين لاتبرد أبدا " : به تحقیق برای شهادت امام حسین علیه‌السلام در دلهای مؤمنان حرارت و گرمایی است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود (جامع احادیث شیعه، ج12، ص556)؛ بحث هایی مطرح کرده و کتاب هایی نوشته‌اند با عنوان خصائص الحسین(ویژگی‌های حسین)؛ از جمله:

۱. تربت قبر مطهر امام حسین علیه‌السلام را شفا و خوردن آن را با همین نیّت به مقدار اندک مشروع شمرده‌اند.

۲. سفر زیارت کربلا را حتی در فرض خطری و ضرری بودن آن جایز و بلکه مستحب دانسته‌اند.

۳. از خصایص حسین بن علی در قیام عاشورا که در تاریخ اسلام و شاید در طول تاریخ خلقت، بی نظیر است، آن است که او برای دفاع از اسلام و ارزش های اسلامی تمام هستی و دارایی خود را تقدیم کرد. شاید کمتر کسی به این نکته با اهمیت توجه داشته باشد که در نهضت عاشورا سه حجت الهی و امام معصوم؛ یعنی حسین بن علی، علی بن الحسین و محمد بن علی _علیهم‌السلام_ حضور داشته‌اند؛ افزون بر همراه داشتن اکثر اعضای خانواده اعم از فرزندان، برادران، خواهران و بستگانش و این یعنی نثار خالصانه  همه هستی به پیشگاه پروردگار متعال.

۴. از ویژگی های بارز و منحصر به فرد امام حسین علیه‌السلام این است که آن حضرت در میان چهارده معصوم و بلکه در میان تمام انبیا و پیامبران، تنها معصومی است که در میدان جنگ و  رو در روی دشمن به شهادت رسیده و عنوان قتل فی المعرکة بر ایشان صادق است.

 

به عبارت دیگر: تنها انسان معصومی که از آغاز آفرینش تا انقراض عالم، موصوف به این صفت و معنون به این عنوان شده امام حسین علیه‌السلام است که: الشهید لا یغسّل و لایحنط و لایکفّن بل یصلّی علیه و یدفن " (شرایع و دیگر کتب فقهی)؛ شهید غسل و حنوط و کفن نمی‌شود‌، بلکه نماز بر پیکر مطهرش خوانده می‌شود و دفن می‌گردد.

 

رسول خدا، فاطمه زهرا، علی مرتضی، امام مجتبی و  دیگر ائمه هدی تا امام زمان علیهم‌السلام  همه شهید شده‌اند، اما حکم شرعی و الهی هیچ یک از آنها این نبوده است که بدون غسل و کفن، دفن شوند و حتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هم که به مقتضای روایات با شهادت از دنیا می‌رود، غسل و کفن می‌شود‌. در سلسه انبیا هم در قرآن و روایات و در تاریخ گزارش نشده است که حتی یکی از آنان  بدون غسل و کفن، دفن شده باشند. بنابراین یگانه حجت معصومی که در کل آفرینش در معرکه جنگ شهید شده و بدون غسل و کفن به خاک سپرده شده، وجود مقدس سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه‌السلام است.

۵.  تنها معصومی که برگزاری مراسم عزای رسمی سالانه برایش به شکل خاص از ۱۰ روز مانده تا شهادت و چهلمین روز شهادتش (اربعین) مورد وصیت و عمل همه معصومین قرار گرفته امام حسین علیه‌السلام است.

 

نتیجه آنکه با عنایت به نمونه‌های یاد شده و موارد دیگر، حضرت سید الشهداء علیه السلام  از این جهات در خلقت و شریعت، استثناست که احدی در این ویژگی ها با او شریک نیست و در این خصایص او یگانه و بی همتاست  و مظهر و جلوه تمام و کمال لم یکن له کفواً أحد است.

 

آری! این حسین است که عالم همه دلداه اوست‌. به امید شناخت شخصیت والایش، تخلق به اخلاقش ، تأدب به آدابش و پیروی از مکتبش و برخورداری از دعای خیر و شفاعتش.

/260/12/

د, 06/31/1399 - 15:37