استاد سلیمانیان مطرح کرد؛

وقف و مقتضیات زمان

برخی از وقف هایی که وجود دارد؛ وقف عرفانی است؛ این که انسان برترین سرمایه خودش را از نظر معنوی و عرفانی وقف کند. مثل اینکه بگوید من عمرم را که بزرگترین سرمایه من است را می خواهم وقف اهل بیت علیهم السلام نمایم. علامه عسگری رحمت الله علیه در یکی از بیاناتشان به این امر اشاره نمودند و بیان کردند: من خود را در راه اهل بیت علیهم السلام وقف نمودم.

 

به مناسبت فرا رسیدن روز وقف، استاد مصطفی سلیمانیان در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در این موضوع به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: وقف یکی از ساختارهای اقتصادی است که در اسلام تأیید و بر روی آن بسیار تأکید شده است و خودِ اهل بیت پیامبر اسلام و اصحاب ممتاز حضرت به آن اهمیت می دادند و به آن عمل می کردند.

 

وی در ادامه بیان کرد: وقف که در اسلام مورد تأیید قرار گرفته، کارکردهای بسیار زیادی دارد. یکی از کارکردهای وقف، ماندگار کردن یک سرمایه اقتصادی و معنوی برای نسل های بعد تا روز قیامت است.

 

وی اضافه نمود: خودِ این مطلب نکته ای دارد که برنامه ریزی های اقتصادی نباید یک سال یا پنج سال یا ده سال آینده را در بر بگیرد؛ کسانی که برنامه ریزی های اقتصادی دارند، باید تا روز قیامت نسبت به آن فکر داشته باشند که این کار اقتصادی چه تأثیراتی خواهد داشت.

 

استاد مصطفی سلیمانیان خاطرنشان کرد: نکته دوم در وقف آن است که انسان با گذشتن از مقداری از دارایی های خود، خودش را به خدا نزدیک تر می کند و این مطلب نشان می دهد، ملاک برای رشد، رضایت خداوند متعال است و نه مال و اموال.

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: نکته سوم در وقف آن است که مناسب با هر عصر وقف هایی صورت بگیرد. امروزه در زمینه های مختلفی که تازه به وجود آمده، می تواند وقف هایی شکل بگیرد که مفید برای جامعه باشد تا بتواند مشکلاتی را حل کند.

 

وی در ادامه بیان کرد: یکی از مهمترین وقف ها، وقف برای شبکه سلامت است. از آنجایی که امروزه بیماری های جدیدی آمده که هزینه های سنگینی را بر دارد، وقف برای شبکه سلامت از اهمیت خاصّی برخوردار است.

 

استاد سلیمانیان اضافه نمود: یکی از مهمترین مسائل وقف، وقف برای امور فرهنگی است. امروزه که بنابر نظر عده ای گفتگوهای فرهنگی و به نظر عده ای درگیری های فرهنگی وجود دارد، وقف برای ساختارهای فرهنگی از مهمترین انواع وقف ها است و خود مقام معظم رهبری هم فرمودند: من کار فرهنگی را مهمتر از کار حوزه علمیه نمی دانم؛ چون هر جا که می رویم که در آنجا کار فرهنگی خوبی انجام می شود، می بینید که در آنجا طلبه ها و علمای برجسته حضور دارند؛ به همین خاطر وقف برای حوزه های علمیه از مهمترین وقف ها برای امور فرهنگی است.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از موارد امروزی وقف، وقف برای امور دانش بنیان است که مورد تأکید مقام معظم رهبری هم بوده است.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم افزود: همین جایزه نوبل که هر سال در سطح جامعه بین المللی برگزار می شود، از یک وقف نشأت گرفته است. جناب نوبل که از دانشمندان بوده است، اموال خود را وقف کرده است که به دانشمندان داده شود و درآمد آن موقوفه هر سال به یک یا چند دانشمند داده می شود. یعنی وقفی که جناب نوبل داشته است، خودش یک جایزه بین المللی شده است و تأثیر بزرگی در پیشبرد علم داشته است.

 

وی در بیان نمونه دیگری از وقف برای امور دانش بنیان بیان کرد: وقفی که بنیاد البرز در ایران دارد، همین کارکرد را دارد.

وی تأکید کرد: امروزه وقف برای دانش های نوین و علومی که دانش بنیان هستند، می تواند تأثیرات زیادی داشته باشند.

 

استاد مصطفی سلیمانیان در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: یکی دیگر از امور مفید برای وقف، وقف برای امور حکومتی است که در دست ولیّ فقیه باشد. این امر، یکی از بهترین انواع وقف است که دست ولیّ فقیه از لحاظ اقتصادی بازتر شود و بتواند کارهایی را که لازم می داند، انجام بدهد.

 

وی افزود: یکی دیگر از نمونه های وقف که به روز است، وقف برای شبکه های مجازی است؛ یعنی کارهای دینی و اساسی مورد نیاز کشور در فضای مجازی انجام بگیرد. خود این می تواند از نمونه های به روز وقف باشد که مورد توجه قرار بگیرد.

 

این استاد حوزه علمیه قم اضافه نمود: وقف جزو معاملات است و معاملات هم قبل از اسلام بوده است. کاری که اسلام نسبت به معاملات انجام می دهد، معمولا کار امضایی و بیان برخی تبصره ها است که حدود و قصور را مشخص می نماید. وقف هم از زمان های قدیم در بین جامعه بشریت وجود داشته است. اسلام آن را تأیید کرده و یک سری تبصره ها زده است؛ مثلا بیان کرده این که وقف در باب غیر شرعی باشد، قبول نیست.

 

وی خاطرنشان کرد: وقف عمومیت داشته است؛ اگر چه در ادیان بیشتر بوده است؛ اما آنهایی که خودشان را در ذیل ادیان تعریف نمی کردند هم ساختاری شبیه وقف را داشته اند. اگر چه اسم وقف را روی آن نمی گذارند و برای ثواب هم آن کار را انجام نمی دهند. به نیت های مختلف این کار را انجام می دهند؛ همانند اینکه می خواهند تا نامشان ماندگار شود.

 

استاد سلیمانیان در ادامه بیان کرد: در مورد تاریخچه وقف کتاب هایی توسط سازمان اوقاف نوشته شده است. این پژوهشگاه اوقاف که در قم است، برخی کتاب ها را به نگارش در آورده است.

 

وی افزود: اما برخی از وقف هایی که وجود دارد؛ وقف عرفانی است؛ این که انسان برترین سرمایه خودش را از نظر معنوی و عرفانی وقف کند. مثل اینکه بگوید من عمرم را که بزرگترین سرمایه من است را می خواهم وقف اهل بیت علیهم السلام نمایم. علامه عسگری رحمت الله علیه در یکی از بیاناتشان به این امر اشاره نمودند و بیان کردند: من خود را در راه اهل بیت علیهم السلام وقف نمودم.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در کلام پایانی از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به بیانی از مقام معظم رهبری حفظه الله اشاره نمود: مقام معظم رهبری می فرماید: بسیجی یعنی امیر مؤمنان علی علیه السلام که تمام وجودش را وقف اسلام کرده است. این موارد را می توان به عنوان بهترین وقف ها مطرح کرد و مورد بررسی قرار داد.

/270/260/21/

 

 

 

پ, 07/24/1399 - 12:33