استاد شهبازی مطرح کرد؛

تقیه امام رضا علیه السلام برای حفظ تشیع و شیعیان

ما باید به معنای لغوی تقیه پی ببریم و آن «وقایه و حفظ کردن و ایجاد محافظ کردن» است. حضرت با این کارشان دین را حفظ کردند؛ با ورودشان به حکومت برای شیعیان ایجاد فرصت کردند و شیعیان را از اینکه سالیان سال در ورای حجاب ها نتوانسته بودند خودی نشان بدهند، به رخ کشیدند و قدرت شیعه، به خصوص قدرت علمی را نشان دادند. حضرت رضا علیه السلام ظهور و بروز فرهنگی شیعه را تقویت کردند و با این کارشان شیعه را حفظ نمودند.

 

به مناسبت فرا رسیدن سالگرد شهادت امام رئوف ابا الحسن علیّ بن موسی الرضا علیه السلام، استاد مهدی شهبازی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: ان شاء الله خداوند متعال همه ما را از عاملان به شریعت و از حافظان این دو ثقل اعظمی قرار دهد که پیغمبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم در بین ما بجا گذاشته اند. ان شاء الله که ما ایرانی ها و طلبه هایی را که هم جوار خواهر گرامی امام هشتم علیهما السلام هستیم، قدردان این امانت و درّ گران بها، یعنی حضرت معصومه سلام الله علیها قرار بدهد.

 

استاد شهبازی ضمن اشاره به ورود ثامن الأئمه علیه السلام به دستگاه خلافت عباسی، اضافه نمود: خیلی از افراد نگرششان این است که امام هشتم علیه السلام بر اساس تقیه وارد این دستگاه شدند. ما این را نمی خواهیم تکذیب یا رد کنیم؛ چه اینکه اصل تقیه مورد پذیرش است؛ چنانچه روایت معصوم بیان می کند: «التقیة دینی و دین آبائی» اما این ابعاد تقیه به چه نحوی است؟ آیا تقیه به این خاطر بود که امام هشتم علیه السلام تنها خودشان را حفظ کنند؟ این گونه نبود؛ چه اینکه سرانجام امام علیه السلام به دست مأمون عباسی به شهادت رسید. داریم که حضرت علیه السلام در زمان هجرت از مدینه به مرو فرمودند: بر من گریه کنید؛ پس تقیه ای که امام هشتم به خرج دادند، نه برای این بوده است که خودشان را حفظ کنند؛ چه اینکه سرانجام خودشان شهید شدند. پس برای چه بود؟

 

وی در ادامه بیان کرد: ما باید به معنای لغوی تقیه پی ببریم و آن «وقایه و حفظ کردن و ایجاد محافظ کردن» است. حضرت با این کارشان دین را حفظ کردند؛ با ورودشان به حکومت برای شیعیان ایجاد فرصت کردند و شیعیان را از اینکه سالیان سال در ورای حجاب ها نتوانسته بودند خودی نشان بدهند، به رخ کشیدند و قدرت شیعه، به خصوص قدرت علمی را نشان دادند. حضرت رضا علیه السلام ظهور و بروز فرهنگی شیعه را تقویت کردند و با این کارشان شیعه را حفظ نمودند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه به عملکرد علیّ بن یقطین در ورود به دستگاه خلافت عباسی، اشاره نمود که به دستور امام معصوم، امام کاظم علیه السلام این عمل را انجام داد تا بتواند به شیعیان کمک رساند و در جهت حفظ آنها تلاش نماید؛ وقایه و حفاظ برای شیعیان باشد و حقوقشان حفظ بشود.

 

وی افزود: مهمترین عامل در این قضیه خود امام هشتم علیه السلام بود که خودشان قربانی این جریان شدند. شیعه با این عمل حضرت علیه السلام یک نفسی کشید و خودی نشان داد.

 

استاد مهدی شهبازی در ادامه بیان کرد: به نظرم می آید که این مطلب را باید الگوی خودمان قرار بدهیم و هر جا فرصتی پیش بیاید و هر زمانی شیعه بتواند در عرصه حکومت و در عرصه حاکمیت ورودی داشته باشد، باید از این فرصت استفاده کند؛ چه برسد به اینکه شیعه حاکمیت را دست بگیرد و بتواند این مذهب حقّه و سراسر نور و برکت را در گستره عالم گسترش بدهد.

 

وی خاطرنشان کرد: به نظرم می آید که این حرکت امام علیه السلام و سایر مبارزین از فقهاء و بزرگان و امروزه مخصوصا مقام معظم رهبری و مراجع کنونی حفظهم الله مبنی بر همین حرکتی است که امام رضا علیه السلام در پیش گرفتند.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم اضافه نمود: چه حرف نابجا و نابخردانه ای که بر این حرف بانی انقلاب خرده بگیریم که فرمود: این انقلاب باید صادر بشود؛ این جمله یعنی کلام امام هشتم علیه السلام باید صادر بشود؛ یعنی نفوذ قدرت شیعی باید عالی و متعالی باشد و الا هجمه جهان بر این است که شیعه به نابودی کشانده شود؛ کما اینکه تاریخ و تجربه هم همین را نشان داده است.

 

وی افزود: پس اگر ما خواستار حفظ شیعه ایم و اینکه خون و آبروی شیعه مصون و محفوظ بماند، بایستی راه امام هشتم را برویم و بایستی از وجود فقهای بزرگ و بزرگوار همچون امام رحمت الله علیه و مقام معظم رهبری و مراجع عظام استفاده کنیم؛ این اعاظم کسانی هستند که راه را از سیره اهل بیت علیهم السلام و امام هشتم علیه السلام گرفته اند.

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: وظیفه داریم که روز به روز این فرصت ها را غنیمت بشماریم؛ نکند این فرصت ها از دست برود و ما فریب بخوریم و خود را در فضای رسائل و مکاسب گفتن محصور کنیم؛ اما روح مکاسب و رسائل را در جامعه و در دنیا پیاده نکنیم؛ به نظر می رسد که این امر بزرگترین درسی است که می شود از امام هشتم آموخت.

 

استاد مهدی شهبازی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید بیان کرد: امام ابالحسن علی بن موسی الرضا علیه السلام حرکتی را در پی گرفتند که ضربه ای اساسی بر جریان عثمانیه بود؛ تا آنجا که در همین راستا احمد بن حنبل، تربیع را پذیرفت و شیعه توانست حداقل یک گام در اثبات ادعای خود پیش برود و امیر مؤمنان امام بر حقّ و وصی بلا فصل رسول الله صلی الله علیه و اله و سلم را حدّاقل به عنوان خلیفه چهارم به امت مسلمان بشناساند.

 

وی افزود: می توانیم این حرکت را در پیش بگیریم تا شیعه را به عالم بشناسانیم؛ چه اینکه مذهب تشیع از جانب دانشگاه الازهر مصر به عنوان مذهب رسمی اسلامی شناخته شد؛ کما اینکه اگر ادب امام صادقی و امام رضایی که امام رحمت الله علیه در پیش گرفتند، را در نظر بگیرید و ثمره رفتار کسانی که در مقابل بر طبل سبّ و فحش و لعن کوبیدند، می توانید تفاوت در نتایج را بعینه مشاهده کنید.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم اضافه نمود: باید که اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم را که در کلام امام راحل و عظیم الشأن ما آمده است، پی بگیریم؛ می دانیم که اسلام ناب محمدی، یعنی اسلام علوی؛ ببینید که چه بسیار افرادی که به عشق امام خمینی رضوان الله علیه مستبصر شده اند و نشان داده شد که اسلام ناب را مکتب علی علیه السلام و نه سایر مکاتب تعیین می کند.

/270/260/21/

 

 

پ, 07/24/1399 - 20:02