استاد رضوی مارشک مطرح کرد؛

امام عسکری (ع) حافظ دین اسلام در زمان خود «قسمت دوم»

به مناسبت شهادت امام حسن عسگری علیه السلام، استاد سید احمد رضوی مارشک از اساتید حوزه علمیه قم به ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در موضوع «امام عسگری علیه السلام حافظ دین اسلام در زمان خود» پرداخت.

 

این استاد درس خارج حوزه در تبیین موضوع این گفتگو به زیارت نامه ها و بیان برخی از داستان های آن حضرت علیه السلام با نصاری اشاره نمود.

 

وی در ادامه افزود: در سختی و اهمیت کار حضرت، همین بس که در کودکی حضرت را تحت نظر گرفتند و در جوانی به شهادت می رسد.

 

استاد سید احمد رضوی مارشک در ادامه خاطرنشان کرد: مهتدی، یکی از خلفای عباسی زمان حضرت علیه السلام است؛ وقتی به درک واصل می شود، راوی به حضرت علیه السلام که در زندان مهتدی هستند، نامه می نویسد: خدا را شکر یا امام عسگری که مهتدی مُرد؛ چون شنیدم قسم خورده بود که شیعیان و پیرون شما را همراه شما از روی زمین محو می کند.

«عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحَسَنِ بْنِ شَمُّونٍ عَمَّنْ حَدَّثَهُ قَالَ: كَتَبْتُ إِلَى أَبِي مُحَمَّدٍ عليه السلام حِينَ أَخَذَهُ الْمُهْتَدِي يَا سَيِّدِي‏ الْحَمْدُ لِلَّهِ‏ الَّذِي‏ شَغَلَهُ‏ عَنَّا فَقَدْ بَلَغَنِي‏ أَنَّهُ‏ يَتَهَدَّدُ شِيعَتَكَ‏ وَ يَقُولُ وَ اللَّهِ لَأُجْلِيَنَّهُمْ عَنْ جَدِيدِ الْأَرْضِ فَوَقَعَ بِخَطِّهِ ذَلِكَ أَقْصَرُ لِعُمُرِهِ عُدَّ مِنْ يَوْمِكَ هَذَا خَمْسَةَ أَيَّامٍ فَإِنَّهُ يُقْتَلُ فِي الْيَوْمِ السَّادِسِ بَعْدَ هَوَانٍ وَ اسْتِخْفَافٍ وَ ذُلٍّ يَلْحَقُهُ فَكَانَ كَمَا قَالَ عليه السلام.» (ابن طاووس، على بن موسى، مهج الدعوات و منهج العبادات؛ ص275 - قم، چاپ: اول، 1411 ق.)

 

این استاد حوزه علمیه قم اضافه نمود: باید دانست که امام حسن عسگری علیه السلام با چنین دشمنان سرسخت روبرو بودند و در چنین روزگار سختی به سر برده اند و دین اسلام را حفظ کرده اند.

 

وی در ادامه ضمن تأکید بر لزوم کار کردن روی روایات، اضافه نمود: وقتی به دوران امامت امام عسگری علیه السلام و به سنّ حضرت نگاه می کنید، می بینید که نسبت به سایر ائمه علیهم السلام، بیشترین معجزه ها و کرامات قولی و عملی از ایشان صادر شده است؛ این مطلب بسیار عجیب است! به خاطر اینکه در مدت کوتاه عمرشان، 5 سال امامت کردند؛ اما وقتی به مدینة المعاجز سید هاشم بحرانی مراجعه می کنید، می بینید که برای حضرت 138 معجزه نقل کرده است؛ اما برای امام رضا علیه السلام که 55 سال عمر گرانقدرشان بود و 20 سال امامت کردند، 206 معجزه نقل می کند.

 

این استاد درس خارج حوزه اضافه نمود: این تعداد بالا از معجزات نشان دهنده سختی کار حضرت علیه السلام در آن دوران است تا شیعیان خود را مجاب کنند و در اعتقاد آنها را محکم کنند و مخالفان را پاسخ بگویند. هنر امام عسگری علیه السلام این است که در آن شرایط سخت، که در پادگان نظامی بودند، حضرت حتی ظریف ترین معارف شیعه، حتی مطالب مربوط به «تبری» را برای شیعیان مطرح می کند.

 

وی در ادامه بیان کرد: آخرین معجزه ای که در کتاب مدینة المعاجز مرحوم محدث بحرانی از آن حضرت علیه السلام بیان می کند: هفتاد و چند نفر از خواص شیعیان می آیند تا از حضرت سؤال داشته باشند.

حضرت علیه السلام می فرمایند: خودم بگویم که شما چه می خواهید بپرسید؟

عرض می کنند: بفرمایید.

ایشان می فرمایند: عده ای از شما می خواهید درباره امامِ زمانِ بعد از من و حضرت مهدی (عج) سؤال کنید؛ که آیا به دنیا آمده است و چه می کند.

عرض کردند: بله آقا.

فرمود: عده ای از شما می خواهید تا از مخالفت های خلفا با مکتب اهل بیت علیهم السلام سؤال کنید.

حضرت شروع به سخن می کنند؛ چرا آنها دست بسته نماز می خوانند؛ چرا در سجده سر روی زمین نمی گذارند؛ چرا انگشتر را به دست چپ می گذارند و فلسفه مخالفت هایشان را را مکتب اهل بیت علیهم السلام را بیان می کند.

 

استاد سید احمد رضوی مارشک در ادامه بیان کرد: جالب اینجاست که ما در زیارت نامه حضرت علیه السلام دقیق ترین و ظریف ترین جملات را درباره دشمنان داریم.  

«اللَّهُمَ‏ الْعَنْ‏ ظَالِمِي‏ آلِ‏ مُحَمَّدٍ حَقَّهُمْ‏ وَ انْتَقِمْ مِنْهُمْ اللَّهُمَّ الْعَنِ الْأَوَّلِينَ مِنْهُمْ وَ الْآخِرِينَ وَ ضَاعِفْ عَلَيْهِمُ الْعَذَابَ وَ بَلِّغْ بِهِمْ وَ بِأَشْيَاعِهِمْ وَ أَتْبَاعِهِمْ وَ مُحِبِّيهِمْ وَ مُتَّبِعِيهِمْ أَسْفَلَ دَرْكٍ مِنَ الْجَحِيمِ «إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِير» (ابن قولويه، جعفر بن محمد، كامل الزيارات؛ النص؛ ص314 - نجف اشرف، چاپ: اول، 1356ش.)

 

وی افزود: امام عسگری علیه السلام چنین زمانی را پشت سر گذاشته اند؛ وقتی به زندگی خلفاء و جبهه مقابل حضرت علیه السلام نگاه کنیم، به این نتیجه می رسیم که باید با دقت بیشتری بررسی بشود. خلفایی که قسم می خوردند همه شیعیان حضرت علیه السلام را از بین ببرند. علمای اهل کتاب و پیروانشان در قضایای متعدد به جنگ اسلام آمده اند تا برتری خودشان را نشان بدهند.

 

این استاد درس خارج حوزه علمیه اضافه نمود: کسی مانند یعقوب بن اسحاق کندی کتاب در ردّ قرآن می نویسد و امام عسگری علیه السلام با جمله ای که به شاگردش آموخت، کاری کرد که ابن اسحاق با دست خودش کتاب خودش را آتش زد.

 

وی خاطرنشان کرد: از این رو است که در زیارت نامه حضرت امام حسن عسگری علیه السلام بیان شده است که ایشان بودند مشبّهه را با بیان خودش از بین برد؛ ایشان کسی بودند که از مؤمنین با بیان و معجزات و مطالب خودش حمایت کرد.

«اللَّهُمَّ فَكَمَا أَنَابَ بِحُسْنِ الْإِخْلَاصِ فِي تَوْحِيدِكَ وَ أَرْدَى مَنْ خَاضَ فِي تَشْبِيهِكَ وَ حَامَى عَنْ‏ أَهْلِ‏ الْإِيمَانِ‏ بِكَ‏ فَصَلِّ يَا رَبِّ عَلَيْهِ صَلَاةً يَلْحَقُ بِهَا مَحَلَّ الْخَاشِعِينَ وَ يَعْلُو فِي الْجَنَّةِ بِدَرَجَةِ جَدِّهِ خَاتَمِ النَّبِيِّين‏» (بحار الأنوار (ط - بيروت)؛ ج ‏99؛ ص 68)

 

استاد سید احمد رضوی مارشک در ادامه افزود: یکی از ویژگی های امام عسگری علیه السلام که موجب اهمیت بیشتر شخصیت ایشان می شود، این بود که ایشان ابوالحجة و پدر مهدی منتظر بودند؛ از این رو حضرت علیه السلام غیر از مشکلاتی که با خلفای عباسی به عنوان دشمن درجه خودشان داشتند، باید شیعیان را با این امامی که قرار است تا غیبت داشته باشد، آشنا کنند؛ مردم را برای غیبت این امام آماده کنند؛ و از طرفی باید جان امام و شیعیان را از گزند دشمنان بنی العباس حفظ کنند؛ چون آنها در صدد بودند تا امام زمان عج را پیدا کنند و از بین ببرند.

 

وی در همین راستا اضافه نمود: با این حال امام علیه السلام اوضاع را مدیریت کرد؛ جان امام مهدی (عج) و شیعیان را حفظ نمود و پاسخ ها به شبهات را دادند و زمینه را برای امامت امام زمان (عج) آماده ساختند.

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: پس وظیفه ما هم این می شود که ما هم باید به شبهات پاسخ لازم را بدهیم و حتی شبهات را پیش بینی کنیم و جامعه و جامعه جهانی را برای ظهور مهدی موعود (عج) آماده بسازیم.

 

وی تأکید کرد: پاسخ به شبهات توسط آن حضرت در شرایطی انجام می شد که سخت ترین شرایط را طی می کردند؛ در پادگانی نظامی، در زندان، در شرایطی که شیعیان حتی جرأت نکنند که به حضرت علیه السلام نزدیک شوند.

 

استاد رضوی افزود: حضرت علیه السلام هفته ای دو بار، دوشنبه و پنج شنبه برای اعلام حضور به دربار می رفتند؛ در این مسیر شیعیان می آمدند تا حضرت علیه السلام را ببینند؛ گاه شرایط آنقدر سخت بود که قبل از حرکت، حضرت علیه السلام نامه می دادند و واسطه می فرستادند: «اگر من را در بین راه دیدید، با چشم به من اشاره نکنید؛ اگر به من اشاره کنید و بفهمند که با من هستید، شما را می کشند»؛ در چنین شرایط سختی امام عسگری علیه السلام کاری کرد که نام و عظمتش برای همیشه ماند.

 

استاد سید احمد رضوی مارشک در قسمت پایانی گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: در منابع بیان شده است که مستنصر بالله خلیفه عباسی برای زیارت قبر پدر و اجدادش به سامرا رفت، وقتی به آنجا رسید، اول قبر امامین عسگریین علیهما السلام را زیارت کرد و بعد از آن به زیارت قبر آباء خود رفت.

وزیری به نام علیّ بن عیسی برای خوش خدمتی به خلیفه گفت: جناب خلیفه چرا شما که پادشاه امّت هستید و پدران شما خلفاء بودند؛ قبر آنها پر از فضله حیوانات و پرندگان بود؛ اما قبر امام عسگری و پدرش تمیز و پاک و مطهّر بود؛ ما باید برخوردی با این قضیه کنیم.

این خلیفه عباسی گفت: این امر آسمانی و الهی است و با اجبار من و تو امر حاصل نمی شود.

لینک قسمت اول مصاحبه:

https://www.neshasteasatid.com/node/5227

 

/270/260/20/

 

 

 

ي, 08/04/1399 - 18:00