آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:

امروز وظیفه حوزویان از هر زمان دیگر بیشتر و مسئولیت آنها سنگین تر است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی گفتند: حوزه های علمیه ما امروز هم این افتخار را دارد که از فن آوری جدید و تکنولوژی برتر و وسایل ارتباطی نوین و به اصطلاح هوش مصنوعی برای پیشبرد عقاید صحیح و هدایت و ارشاد مردم و زندگی سالم و کمال انسانیت استفاده نموده و از آن به عنوان یک متد جدید و روش نو برای ارائه نظرات و دیدگاه های دینی بهره بگیرد.

 

پیام مرجع تقلید شیعیان که در همایش ملی هوش مصنوعی و علوم اسلامی قرائت شد، به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و الصلوه و اسلام علی سیدنا و حبیب اللہ العالمین ابی القاسم محمد وعلی آلہ الطیبین
الطاهرین سیّما مولانا ابی محمد حسن العسکری و علی وصیه و خلیفته بقیه الله فی الارضین

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

یکی از افتخارات حوزه های علمیه در طول غیبت کبری که فقهای عالی مقام به آن توجه بسیار داشته اند، استفاده از علوم و دانش های معتبر هر عصر و زمان بود که در پیشبرد اهداف مقدس دینی نقش به سزایی داشته است. اگر نگاهی به تمدن های مختلف در ادوار گذشته داشته باشیم، می بینیم که تمدن اسلامی و مدنیت دینی سرآمد همه تمدن ها بوده است که حتی اسلام شناسان و خارشناسان بر این امتیاز بزرگ اسلامی اذعان و اعتراف نموده اند.

 

کتاب «تمدن اسلام و غرب» اثر دانشمند بزرگ فرانسوی گوستاولوبون بر این باور و عقیده است که همیشه تمدن اسلامی به جهت استفاده بهتر از علوم و دانش های روز و تاکید علما و دانشمندان دینی در بهره گیری از ابزار و وسایل علمی و فنی هر زمان در حل مشکلات و ارائه مدل برتر برای مدیریت جهانی دارای بزرگترین مدال افتخار برای تمدن صحیح بوده است.

 

حوزه های علمیه ما امروز هم این افتخار را دارد که از فن آوری جدید و تکنولوژی برتر و وسایل ارتباطی نوین و به اصطلاح هوش مصنوعی برای پیشبرد عقاید صحیح و هدایت و ارشاد مردم و زندگی سالم و کمال انسانیت استفاده نموده و از آن به عنوان یک متد جدید و روش نو برای ارائه نظرات و دیدگاه های دینی بهره بگیرد. امروز وظیفه حوزویان از هر زمان دیگر بیشتر و مسئولیت آنها سنگین تر است. ما می توانیم با استفاده از آیات نورانی کتاب خدا و معارف بلند اهل بیت علیهم السلام حقایق و تعالیم شرع مقدس را به جهانیان برسانیم و همانطور که حضرت علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء فرمودند: «فان الناس لو علموا محاسن کلامنا لاتبعونا». ان شاء الله تعالی همه در رساندن پیام آسمانی قرآن و تبلیغ رسالت جهانی والهی موفق باشید و بتوانید ظلّ عنایات خاصّه حضرت ولی عصر عجل الله فرجه شریف، زندگی پاک و سالم و سعادت جاودان را به جهانیان ارائه دهید

/260/12/

د, 08/05/1399 - 21:21