استاد خزائلی نجف آبادی مطرح کرد؛

نقش فرهنگ در ایجاد جهش تولید

سرمایه گذاری در بعد فرهنگی از ضروریات است و علاوه بر سرمایه گذاری در آموزش و پرورش، در مورد مسائل اعتقادی هم ضرورت سرمایه گذاری دیده می شود. از اول انقلاب تا به حال این کمبود احساس می شود و لازم است که بیش از پیش در زمینه اصلاح اعتقادات مردم کار بشود.

 

به مناسبت نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری حفظه الله به نام «جهش تولید»، استاد حسنعلی خزائلی نجف آبادی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به موضوع «نقش فرهنگ در ایجاد جهش تولید» پرداخت.

 

این استاد درس خارج حوزه در ابتدای گفتگو به عنوان مقدمه، خاطرنشان کرد: نقش فرهنگ در تولید معمولا به صورت غیر مستقیم است؛ یعنی ابتدا باید اشخاص مهارت های فرهنگی را کسب کنند و تخصص لازم را به دست آورند تا بتوانند مولّد باشند و تولید کنند؛ زیرا تولید در هر زمینه ای بدون داشتن مهارت، مشکل، بلکه غیر ممکن است.

 

وی در ادامه افزود: با توجه به مقدمه ای که بیان شد، مهمترین نکته در راه رسیدن به تولید در هر زمینه ای، این است که طیّ هر مسیری در این زمینه، نیاز به دانش و تخصّص دارد.

 

استاد حسنعلی خزائلی نجف آبادی اضافه نمود: برای رسیدن به دانش و فرهنگ کارآمد، شرایطی را لازم داریم. اولین مورد، ایمان به آن هدف و کاری است که می خواهیم آغاز کنیم و ایمان به فرهنگی که به عنوان پیشفرض انجام آن کار لحاظ می گردد.

 

وی افزود: دومین شرط برای رسیدن به دانش و فرهنگ کارآمد، داشتنِ تعهد است؛ چون تا تعهد نباشد، آن تولید هم به جایی نمی رسد و انحراف پیدا می کند؛ یا در وسط کار ناقص باقی می ماند.

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: سومین شرط، داشتن تخصص لازم است؛ باید در نظر داشت که تعهد و تخصّص مکمل یکدیگر هستند. در اوایل انقلاب بحث بود که آیا تعهد مقدم است یا تخصص! اما باید گفت که این دو مکمل یکدیگر هستند.

 

وی در همین زمینه اضافه نمود: ممکن است که کسی دارای تخصص باشد؛ ولی تعهد نداشته باشد؛ در این صورت مسائل به انحراف کشیده می شود؛ کارهای خلاف شرع صورت می گیرد و علم در مسیر نابودی اشخاص و نه برای خدمت به بشر قرار می گیرد و اگر تعهد باشد و تخصص نباشد، مانند طبیبی غیر حاذق است که تعهد دارد؛ ولی کارآیی ندارد.

 

استاد حسنعلی خزائلی نجف آبادی در بیان چهارمین شرط به مدیریت اشاره نمود و در این زمینه خاطرنشان کرد: اگر آن سه مورد قبل، مدیریت نشود، سرانجام مطلوبی ندارد.

 

وی در ادامه بیان کرد: پنجمین شرط، داشتن فرهنگ جهادی است که رهبر معظم انقلاب بارها روی این مسأله تأکید فراوان داشته و دارند. این امر از امور فرهنگ دینی هم محسوب می شود که انسان کارها را جهادگونه انجام بدهد.

 

این استاد درس خارج حوزه به پنجمین شرط، یعنی روحیه خودباوری و اعتماد به نفس اشاره نمود و افزود: مرحوم امام خمینی رضوان الله علیه توانست روحیه خودباوری را در مردم ایجاد کند.

 

وی خاطرنشان کرد: ما شاهد آن هستیم که در بحث کرونا تلاش های فراوانی انجام می  گیرد که نتایج خوبی را هم در پی داشته است؛ ما شاهد آن هستیم که تولید ماسک به خوبی انجام می گیرد و تلاش ها برای دستیابی به داروهای مؤثر برای درمان کرونا به شدت ادامه دارد که گویی به نتایجی هم رسیده اند و موفقیت های بعدی هم در راه است؛ این خودباوری را در موارد دیگر از جمله بحث های موشکی هم شاهد هستیم؛ اینها همه از نشانه های خودباوری ملی است که این ثمره های درخشان را در پی داشته است و مرحوم امام بود که روی این امر پافشاری فراوان داشتند و مقام معظم رهبری هم در همین مسیر هستند و بر آن تأکید دارند.

 

استاد حسنعلی خزائلی نجف آّبادی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: تولید در همه زمینه های گوناگون اقتصادی، صنعتی و حتی تولید فرهنگی نیاز به سرمایه گذاری دارد؛ به عبارت دیگر آن فرهنگی ارزش دارد که روی آن سرمایه گذاری شده باشد؛ در واقع راه پیشرفت، تولید و جهش تولید نیاز به توسعه فرهنگی دارد و این توسعه فرهنگی باعث توسعه اقتصادی در زمینه های گوناگون می شود.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: بسیاری از اقتصاددان های جهان بر پایه تحقیقاتی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که هزینه کردن در آموزش و پرورش، به گونه ای سرمایه گذاری است؛ نه هزینه مصرفی! مثلا آلفرد مارشال پدر علم اقتصاد آزاد، معتقد است اگر یک دلار برای آموزش صرف بشود، چهار برابر در صنعت برای جامعه سودآوری دارد.

 

وی افزود: بر اساس یکی از تحقیقاتی که بر روی بیش از 50 کشور صورت گرفته است، نتیجه گرفته شده است: سرمایه گذاری در زمینه آموزش 30 الی 50 درصد برگشت سرمایه دارد؛ بر پایه همین تحقیقات است که اغلب کشورهایی که به دنبال رشد و توسعه هستند، طرح های خود را از سرمایه گذاری در زمینه آموزش و پرورش آغاز کرده اند تا اینکه توانسته اند به مدارج بالاتری برسند.

 

استاد حسنعلی خزائلی نجف آبادی اضافه نمود: در برخی از کشورها سرانه تحصیل، یعنی هزینه دانش آموزان، پانزده برابر بیشتر از سرانه در ایران است. در بسیاری از کشورهای جهان هزینه کردن برای دانش آموزان و دانشجوها را سرمایه گذاری می دانند و نه مصرف و این مطلب را مهمترین سلاح برای توسعه کشور در جوانب مختلف می دانند؛ در حالی که آموزش و پرورش مثل ایران، در ردیف دستگاه های مصرفی به شمار می آید؛ و به همین جهت ایران در میان 76 کشور جهان، رتبه 51 را به دست می آورد؛ این امر به آن خاطر است که در زمینه آموزش و پرورش سرمایه گذاری کمتری انجام می دهیم و آن را مصرف می دانیم.

 

این استاد درس خارج حوزه خاطرنشان کرد: من حدود چهل سال است که به تبلیغ می روم؛ معتقد هستم که به تبلیغ بروم؛ در مسائل فرهنگی آن گونه که باید هزینه و سرمایه گذاری بشود، نمی شود. در حالی که امام امت رضون الله علیه فرمود: تبلیغ اساس کار ما است.

 

وی در ادامه بیان کرد: فرهنگ سازی صحیح سبب آرامش می شود؛ سبب تربیت یک متخصص می شود که مسیرش را درست انتخاب بکند و اعتقاداتش را قوی نماید. وقتی در حوزه ها و مراکز فرهنگی دیگر بودجه لازم هزینه نشد، سرانه به طور صحیح مصرف نشد و به دید صحیح به آن نگاه نکردیم، تولید هم آن گونه که باید، گسترش نمی یابد. حتی نتیجه معکوس می شود.

 

استاد حسنعلی خزائلی نجف آبادی در یک نتیجه گیری بیان کرد: بنابراین در این فرمول باید دقت کرد: هزینه مالی در زمینه فرهنگ، باعث توسعه فرهنگی و تولید فرهنگی می شود؛ تولید و توسعه فرهنگی هم باعث تولید اقتصادی، صنعتی و ... می شود؛ پس راه رسیدن به تولید، در تمام زمینه ها، عبور از فرهنگ است و راه فرهنگ هم نیاز به هزینه مالی و جانی دارد.

 

وی افزود: سرمایه گذاری در بعد فرهنگی از ضروریات است و علاوه بر سرمایه گذاری در آموزش و پرورش، در مورد مسائل اعتقادی هم ضرورت سرمایه گذاری دیده می شود. از اول انقلاب تا به حال این کمبود احساس می شود و لازم است که بیش از پیش در زمینه اصلاح اعتقادات مردم کار بشود. ما باید در زمینه اعتقادات بیش از پیش کار کنیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: حضرت یوسف طلب مسئولیت می کند؛ و می گوید: «قالَ اجْعَلْنِي عَلى‏ خَزائِنِ الْأَرْضِ إِنِّي حَفِيظٌ عَلِيمٌ» (یوسف: 55)

 

وی در ادامه بیان کرد: این امکان وجود دارد که به خاطر پول، مهندس، مسئول، قاضی دادگاه و یا مدیر ما پایش بلنگد. اگر کسی اعتقاداتش قوی باشد، پایش نمی لنگد؛ اگر فرهنگ اعتقادی ما قوی شد، فرهنگ جهادی ما هم رشد پیدا می کند و این دستور قرآن است.

 

استاد حسنعلی خزائلی نجف آبادی خاطرنشان کرد: در پایان به روح بنیانگذار انقلاب اسلامی و همه شهیدان، مخصوصا سردار حاج قاسم سلیمانی، شهید حججی، شهدای مدافع حرم، شهدای سلامت و افرادی که در این ماه های اخیر جانشان را از دست دادند و به خاطر کرونا مظلومانه از دنیا رفتند و به خاک سپرده شدند؛ درود می فرستم؛ مخصوصا به حجت‌ الاسلام و المسلمین نجف نجفی روحانی مسئول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در کشور عراق، که این روزها به رحمت خدا رفتند به خاک سپرده شدند؛ خدا روح ایشان و همه خدمتگزاران را شاد بگرداند.

/270/260/21/

 

 

ج, 08/23/1399 - 16:28