استاد خورشید مطرح کرد؛

حضرت معصومه (س) نمونه کامل ولایت پذیری

ما انسان ها از آنجا که ولایت خدا را می پذیریم، مولّی علیه می شویم که به معنای پیروی کردن است. محصول پذیرش این ولایت، نصرت خدا است و اینکه خدا محبت خودش را به ما عنایت داشته باشد و ما هم به خدا محبت بورزیم و به خدا یاری رسانیم. یاری رساندن در اینجا به مفهوم یاری دین خدا و رسولانشان است.

 

استاد مرتضی خورشید از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو در موضوع «ولایت» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: اهمیت این موضوع به واسطه ضرورت و نیاز همه جوامع، به خصوص جامعه اسلامی ایران برای ایجاد تمدن نوین اسلامی به قبول «ولایت» است. از نشانه های اهمیت این موضوع 233 بار تکرار ماده «ولی» و مشتقات آن در قرآن کریم است که نشان دهنده جایگاه خطیر این امر در نزد صاحب وحی است.

 

استاد خورشید افزود: بشر امروز باید با دستیابی به ماهیت امر ولایت به گفتمان سازی آن بپردازد و به پیاده سازی در جهان اجتماعی خرد، یعنی خانواده و سپس به نظام سازی در مراکز تعلیم و تربیت و در کلان مسئله در سطح حکمرانی کل و ساختارها اقدام کند و در گام بعدی، جامعه سازی و سپس به تمدن بزرگ اسلامی نائل شود همان که از آن، بوی ظهور ولی اعظم خدا عج به مشام خواهد رسید؛ بنابراین اقدامات الگوهایی چون حضرت معصومه سلام اله علیها که در زمینه حضور در قم مقدس نیز در راستای ظهور مطلق امام رضا علیه السلام بوده است؛ ارزش آن را دارد که هر کس در پی ولایت باشد و باید گفت که انقلاب اسلامی نخستین گام برای ولایت تمدنی است.

 

وی در ادامه به بیان معنای «ولایت» پرداخت و در ابتدا به معنای لغوی «ولی» اشاره نمود: «ولی» در معنای لغوی به این معنا است که دو چیز کنار یکدیگر یا پشت سر هم قرار بگیرند، به صورتی که هیچ فاصله ای بین آنها نباشد و به هم چسبیده باشند. در معنای اصطلاحی «ولایت» به معنای اتصال دو امر شعورمند متعقل و مختار است. این مفهوم اصطلاحی شامل ارتباط فرشته ها و اجنه و انسان ها و خدا می شود. موضوع بحث امروز ما در مورد اتصال بشر است.

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: گرچه ارتباط بین انسان ها لازم و خوب است، ولی سخن در اتصال یک جانبه یعنی ارتباط عالی با دانی است و ولایت خدا و معصوم بر دیگران ازقبیل فرمان و راهنمایی بر پیرو است؛ به این مطلب ولایت می گویند؛ بنابراین وقتی این موضوع مطرح می شود نشان از موضوع کاملا اختیاری و همت انسان ها است.

 

وی اضافه نمود: گرچه دو انسانی که به هم ولایت دارند: یعنی هر دو به هم محبت می کنند و به هم کمک می نمایند و مفید به حال هم هستند و قرآن نیز بر آن تاکید دارد؛ اما این مسأله در اینجا موضوع بحث ما نیست. موضوع در ولایت خدا و معصومان علیهم السلام است؛ یعنی ولایت پذیری حضرت معصومه سلام الله علیها مطرح است و می خواهیم از ولایت مداری در مورد ایشان صحبت کنیم.

 

استاد مرتضی خورشید خاطرنشان کرد: وقتی ولایت را به معنای اتصال و ارتباط دو امر کنار هم قرار دادیم، یک معنای اصیل از آن بیرون می آید؛ با پیوند معنای لغوی و مفهوم ماهوی دو عنصر از آن می جوشد و حال انسان را خوب می کند و از تنهایی می رهاند

۱_ عنصر محبت

۲_ عنصر نصرت و یاری

وی در همین رابطه افزود: اگر دو انسان به هم یاری برسانند و نسبت به هم محبت داشته باشند، نسبت به هم ولایت دارند قرآن فرمود: شما مؤمنین نسبت به هم اولیا هستید و باید به هم محبت داشته باشید و محبت کنید و یاور هم باشید.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم اضافه نمود: یک نوع دیگر از ولایت است که انسان مولی علیه محض است؛ همانی که بین ما و خدا مطرح می شود. بعد از خدا ولی الله الاعظم است. ما نسبت به خدا، معصومین و پیشوایان مولّی علیه هستیم و آنها ولیّ ما هستند. اینجا علاوه بر نصرت و محبت، در این جا معنای سومی ایجاد می شود به معنای تصدی گری، حکمرانی و فرمانروایی، یعنی خدا و اولیای الهی فرمانروا، حاکم، متصدی امر، دستور دهنده، تربیت کننده و راهنمای ما محسوب می شوند و ما پیرو هستیم و کسانی هستیم که این راهنمایی را از خدا می گیریم.

 

وی افزود: ما انسان ها از آنجا که ولایت خدا را می پذیریم، مولّی علیه می شویم که به معنای پیروی کردن است. محصول پذیرش این ولایت، نصرت خدا است و اینکه خدا محبت خودش را به ما عنایت داشته باشد و ما هم به خدا محبت بورزیم و به خدا یاری رسانیم. یاری رساندن در اینجا به مفهوم یاری دین خدا و رسولانشان است؛ و هم اینکه به ما یاری همه جانبه برسانند؛ چون ما نیازمندیم «انتم الفقراء الی الله ..» و به آن نصرت، نیاز ذاتی داریم.

 

 استاد مرتضی خورشید خاطرنشان کرد: استاد جوادی آملی در کتاب «ولایت در قرآن» که چکیده حکمت قرآنی و اساس عرفان و مغز و باطن امت واحده و مکتب تشیع است، فرموده است: برای دستیابی به ولایت، دو امر را لازم داریم؛ انجام فرائض، و انجام مستحبات و نوافل. توفیق عمل به واجبات و نوافل در سایه معرفت خود و خدا و انواع نفع و ضرر واقعی و نیز اخلاص در عمل، به توحید در نیات و اعمال است. این راه روشن ولایت و سعادت دوگیتی است و جز آن، همه وهم و خیال و غبن و خسران ملت است.

 

وی اضافه نمود: ایران باید به خود ببالد که مسیر را پیدا کرده و به ولایت فقهای جامع الشرایط برای نیل به ظهور کامل ولایت در آخرالزمان اعتماد کرده زیرا این دستور را از ولی معصوم گرفته است.

/270/260/21/

 

 

چ, 08/28/1399 - 10:14