استاد زمانی:

به جان هم افتادن امت اسلام؛ هدف دشمن از فتنه تکفیری ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محمدحسن زمانی مسؤول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه ظهر امروز در وبینار بین‌المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» با بیان اینکه در عالم دینی همانند دین اسلام بر وحدت تأکید ندارد، گفت: همه معارف اسلامی بر محور رحمت نازل شده است و ما باید آن را به خوبی بشناسیم.

 

وی با اشاره به اینکه دین اسلام مبتنی بر سِلم و امان نازل شده است، ادامه داد: این دین اسلام نامیده شده است، چون همه را به سوی «سِلم» و سلامت و صلح فرا می خواند و چیزی جز این را ترویج نمی کند.

 

استاد زمانی با تأکید بر اینکه دومین چیزی که دین اسلام بر آن تأکید دارد، ایمان است، اظهار داشت: همچنین باید دانست همه احکام اسلام بر محوریت توحید خدای یگانه نازل شده است.

 

مسؤول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه با اشاره به صفات «رحمانیت و رحیمیت» حداوند متعال خاطرنشان کرد: بر اساس رحمت «رحمانیه» خداوند متعال باید گفت رحمت عامه پروردگار بر همه موجودات عالم گسترانده شده و مراد از «رحیم» رحمت خاص پروردگار است که شامل بندگان خالص می شود.

 

وی با اشاره به آیه شریفه «و رحمتی وسعت کل شیء» عنوان کرد: بر اساس آیات قرآن کریم همه عالم و موجودات غرق رحمت الهی هستند و وجود هر چیزی در هر حالی نشان از رحمت واسعه پروردگار دارد.

 

استاد زمانی در ادامه با بیان اینکه هر مسلمانی مکلف به تخلق به اخلاق الهی است، ابراز کرد: معصومان(ع) و بزرگان دینی همواره ما را به رحمانیت و رحیمیت دعوت کرده اند؛ ما باید نسبت به همه موجودات اعم از انسان و حیوان مهربان باشیم و همچنین بر اساس رحمت رحیمیه، نسبت به مؤمنان و امت اسلام مهربان باشیم و به همدیگر یاری برسانیم.

 

مسؤول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه اضافه کرد: عدالت از ارکان نظم بشری است و این موضوع در دین اسلام مورد تأکید بسیاری قرار گرفته است.

 

وی با قرائت آیه شریفه «ما أَنْزَلْنا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقى» و با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) بر کفار و مشرکان نیز ترحم می کردند، اگر چه از سوی آن ها بسیار مورد آزار قرار می گرفتند، خاطرنشان کرد: ایشان بزرگترین اسوه و الگو هستند و ما باید از ایشان الگوبرداری کنیم؛ ما مسلمانان امروز باید از سیره و سبک و منش ایشان در دنیایی که دشمنان علیه ما هجمه می کنند پیروی کرده و با یکدیگر متحد باشیم.

 

استاد زمانی با اشاره به آیه شریفه «عَزيزٌ عَلَيهِ ما عَنِتُّم حَريصٌ عَلَيكُم بِالمُؤمِنينَ رَءوفٌ رَحيمٌ»، مراد از «عنتم» را مشکلات و مصائبی دانست که بر امت اسلامی عارض می شود و گفت: ای علما و رجال دینی که ورثه انبیا هستید، آیا از قتل و جنگ و ذبح مسلمان به دست مسلمان مشکل بزرگتری وجود دارد؟ امروز باید از تفرقه امت اسلامی جلوگیری کنیم.

 

وی با بیان اینکه شریعت اسلام، شریعت رحمت است، تأکید کرد: این مهم نه تنها برای مسلمانان، بلکه برای همه بشریت صدق می کند، اما برخی متعصبان پیامبر اکرم(ص) را تنها برای عرب ها و مسلمانان رحمت می دانند، در حالی که ایشان طبق آیات قرآن کریم «رحمة للعالمین» بودند.

 

استاد زمانی در پایان تأکید کرد: باید دانست که ما با استکبارگران و صهیونیست ها مبارزه می کنیم، زیرا این دشمنان در پی استعمار هستند و با فتنه راه اندازی تکفیری ها سعی می کنند امت اسلامی را به جان همدیگر بیندازند.

/260/12/

س, 08/27/1399 - 21:38