استاد علی محزونیه مطرح کرد؛

عبدالعظیم حسنی الگویی تابناک از ولایت‌پذیری و تشیع‌گستری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی محزونیه در پاسخ به این سؤال که چه عواملی باعث شده که حضرت عبدالعظیم حسنی از موقعیت استثنایی نزد اهل بیت برخوردار شود متذکر شد:  در بین امامزادگان برخی از آن ها ازجایگاه ویژه ای در نزد امامان معصوم(ع) برخوردارند که از جمله آن ها، حضرت عبد العظیم حسنی است.

 

وی اظهار کرد: حضرت عبدالعظیم حسنی فرزند عبدالله بن علی از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی(ع) است که نسب وی با چهار واسطه به آن امام همام می رسد، وی در عمر مبارک خود محضر چهار امام معصوم(ع) را درک کرده و از شخصیت های بزرگ علمی و مورد اعتماد ائمه(ع) بوده که درآثار علمای شیعه نیز تعریف ها و ستایش های فراوانی درباره وی به چشم می خورد.

 

وی با بیان اینکه سوالی که در ذهن هر انسان جستجوگری مطرح می شود این است که چه عامل یا مجموعه عواملی باعث شده که امامزادگانی همچون سید الکریم حضرت عبد العظیم حسنی از این موقعیت استثنایی در نزد اهل البیت(ع) برخوردار شوند، تصریح کرد: اولین ویژگی عبدالعظیم حسنی معرفتی است که ایشان نسبت به امامان معصوم(ع) معاصر خود از امام موسی بن جعفر(ع) تا امام هادی(ع) داشته است.

 

وی ادامه داد: دومین ویژگی او محبت زاید الوصفی است که نسبت به ائمه(ع) معاصر خود داشته و ما تجلی این آن محبت را در نحوه برخورد و رویارویی وی با امام نهم و دهم می بینم؛ درباره ادب وی نسبت به آن دو امام همام وارد شده هرگاه وارد مجلس امام جواد(ع) یا امام هادی(ع) می شد با کمال ادب و خضوع درحالیکه دست های خود را از رداء بیرون آورده بود محضر آن امامان سلام عرض می کرد و آن دو امام پس از جواب سلام او را نزدیک خود فرا خوانده و در کنار خویش می نشاندند.

 

محزونیه سومین ویژگی وی را اطاعت پذیری عبدالعظیم حسنی نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت درمقام نظر وعمل دانست و گفت: این ویژگی ریشه درمعرفت و محبت او به اهل البیت(ع) دارد ونمونه آن را در عرضه اعتقاداتش بر حضرت هادی(ع) مشاهده می کنیم.

 

این استاد حوزه و دانشگاه پیرامون چهارمین ویژگی عبدالعظیم حسنی گفت: مجاهدت علمی وی در فراگیری علوم آل رسول الله(ص)  و تلاش ایشان در گسترش معارف اهل بیت(ع) در نزد محبان ایشان چهارمین ویژگی است که دلیل براین مدعا واقع شدن او در سلسله سند ده ها روایت در متون حدیثی شیعه است.

 

وی ادامه داد: پنجمین ویژگی بارز عبدالعظیم حسنی ایفای نقش اجتماعی در هدایت و رهبری شیعیان و محبین اهل البیت است که در زندگانی سرتاسر نورانی او دارای مصادیق متعدد و گوناگونی است.

 

محزونیه در پایان گفت: این ویژگی ها و برخی دیگر از ویژگی های دیگر ایشان که از بیان آن به جهت اختصار صرف نظر شد، الگویی تابناک از ولایت پذیری و تشیع گستری او در مقابل دیدگان ما قرار داده است که ما با الگو قرار دادن این شخصیت عظیم الشان همانگونه که او در نزد خدا و امامان زمان خود از جایگاه بلند و رفیعی برخوردار شد ما هم در نزد خدا و امام زمانمان حضرت بقیه الله(عج) از مقام  ومنزلت والایی برخوردار باشیم.

/260/12/

ج, 08/30/1399 - 15:44