استاد خندان مطرح کرد؛

فاطمه زهرا (س) اسوه جهانیان

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: اگر مقرر می ‌شد که زیبایی و کمال در چهره انسانی تبلور یابد، در سیمای فاطمه سلام الله علیها پدیدار می ‌گردید. بلکه دخترم فاطمه از تبلور زیبایی و نیکی هم فراتر است. او از نظر تبار و شرافت و کرامت بهترین مردم روی زمین است.

 

به مناسبت شهادت صدیقه طاهره سلام الله علیها و ایام فاطمیه، استاد خندان از اساتید حوزه علمیه قم به گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: روايات بسياري نقل شده است که در آن چند روز بعد از رحلت پيامبر اکرم صلي‌ الله ‌عليه ‌و آله و سلم که آن مصيبت هاي عظيم و غير قابل وصف بر آن حضرت سلام الله علیها وارد شد، خداي متعال جبرئيل را مي ‌فرستاد که با حضرت زهرا سلام ‌الله ‌عليها صحبت کند و براي ايشان تسلي خاطر باشد تا حضرت زياد به آن غصه‌ ها و مصيبت ها فکر نکند.

 

وی در ادامه بیان کرد: جبرئيل داستان ها و حوادثي که بعدها اتفاق مي ‌افتد را براي حضرت سلام الله علیها نقل مي‌ کرد و سپس اينها جمع شد و به مصحف فاطمه سلام‌الله‌عليها معروف شد.

 

استاد مجتبی خندان خاطرنشان کرد: در بعضي روايات آمده است که در اين مصحف چيزي از حلال و حرام نبود و فقط پيشگويي‌ هايي بود که جبرئيل براي حضرت زهرا سلام ‌الله ‌عليها از حوادث آينده کرده بود. حضرت امیر صلوات الله علیه آنها را ثبت کردند و به صورت کتابي در آوردند. (بحار الانوار، ج 26 ص 44)

 

وی افزود: اميرالمومنين علی عليه ‌السلام در نامه 45 نهج ‌البلاغه مي‌ فرمايد: «وَ مَا أَصْنَعُ بِفَدَكٍ وَ غَيْرِ فَدَك»‏؛ من را با فدک و غير فدک چه کار؟!

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: آيا واقعاً اين گريه ‌ها، ناله‌ ها و داد خواهي ها براي مال دنيا بود؟! چنين تصوري، خام، بي ‌جا و نابخردانه است.

 

وی اضافه نمود: حقيقت امر اين است که اين مسأله بهانه ‌اي بود براي اين ‌که حضرت زهرا سلام‌ الله‌ عليها حقايقي را افشا کند که تا قيامت اين حقايق چنان آشکار بماند تا کسي نتواند آنها را مخفي کند. به جز حضرت زهرا سلام‌ الله ‌عليها هيچ کس، حتي شخص اميرالمومنين عليه‌السلام‌ نمي‌ توانست اين حقايق را به اين صراحت بيان کند.

 

استاد مجتبی خندان در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: اميرالمؤمنين عليه ‌السلام خود طرف دعوا با خلفا بود و ادعاي خلافت پيامبر صلي ‌الله ‌عليه ‌و آله و سلم را داشت؛ از این رو هر چه مي فرمود، مي‌ گفتند: «مي ‌خواهي به نفع خودت حرف بزني!»؛ اما حضرت زهرا سلام‌ الله ‌عليها حقايق را با لحني بيان فرمودند که امروز هم کسي جرأت ندارد با اين لحن درباره آن اشخاص صحبت کند.

 

وی افزود: در آن شرايط اين تنها کاري بود که از دختر پيغمبر علیهما السلام بر مي ‌آمد و ايشان با استفاده از همان چند روز به اندازه سال ها و قرن ها به اسلام خدمت کرد.

 

تدبیر بی نظیر

استاد مجتبی خندان خاطرنشان کرد: نزاع حضرت حضرت زهرا سلام الله علیها با کسانی که مدعی خلافت بودند درباره اختلافات مالی و ارثی نبود؛ بلکه تنها بهانه ‌ای بود برای این که حقایق گفته شود و در تاریخ بماند. بعد از این جریانات هم حضرت طوری رفتار فرمودند که این هدف تأمین شود.

 

وی اضافه نمود: اگر حضرت وصیت فرمودند که من راضی نیستم اینها در تشییع جنازه من شرکت کنند، نعوذ بالله مسئله کینه ‌توزی نبود؛ بلکه این بزرگترین سیاستی بود که خط بطلان بر ادعای آنها می کشید.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها خواست نهایت خشم و غضب خودش را به آنها اثبات کند تا مصداق آن حدیث پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم شوند که هر کسی فاطمه سلام الله علیها را به غضب آورد؛ خدا را به غضب در آورده است. (عیون اخبار الرضا، جلد ۲ صفحه ۲۶)

 

سوز ناله های فاطمى...

استاد مجتبی خندان در ادامه خاطرنشان کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها اسوه است. در این زمینه می توان به چند دلیل اشاره نمود.

 

دلیل اول:

وی در مورد دلیل اول بیان نمود: طبق نص قرآن پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم اسوه است؛ آیه ۴۰ احزاب می فرماید: «لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه»

 

این استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: زهرا مرضیه سلام الله علیها دختر چنین شخصیتی است. رسول خاتم صلی الله علیه و آله و سلم در باب عظمت دخترش فرمود: «او شاهین ترازو برای اسلام است.» این تعبیر تعارف نیست؛ جمله محبت آمیز پدر و دختری نیست.. رسول خاتم صلی الله علیه و آله و سلم کلماتش عصمت و معیار دارد؛ پس فاطمه زهرا صدیقه طاهره سلام الله علیها «میزان» است.

 

دلیل دوم:

استاد خندان در بیان دلیل دوم خاطرنشان کرد: نص صریح آیه ۳۳ سوره سی و سوم قرآن بیان می کند:

«انّما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهّرکم تطهیرا»

 

وی افزود: اهل بیت رسول الله علیهم السلام در کلام رسول کیست؟ فاطمه و پدرش؛ فاطمه و شوهرش؛ فاطمه و پسرانش؛ اینان از هر چه پلیدی و آلودگی هست دورند. فاطمه کمترین مقامش، «عصمت» است.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: بشّار، مهمان خانه امام جعفر صادق علیه السلام شده بود. امام خرما تعارفش کرد؛ گفت: از غصه نمی توانم چیزی بخورم؛ در راه دیدم ماموران حاکم، زنی را می زدند؛ می خواستند زندانی اش کنند؛ کسی به دادش نمی رسید!

امام پرسید: مگر چه کرده بود؟

بَشّار گفت: شنیدم از مردم که وقتی پایش لغزیده و زمین خورده است. دشمنان ِمادرتان فاطمه زهرا سلام الله علیها را نفرین کرده است.

محاسن امام صادق علیه السلام خیس اشک شد و فرمود: برخیز! به مسجد سهله می رویم. باید برای نجاتش دعا کنیم.

امام دو رکعت نماز خواند، دست به دعا برداشت، برای نجات کسی که از مصائب مادر یاد کرده بود. بعد در حق آن زن دعا فرمود و بیان کرد: آزادش کردند، برویم!

خبر آوردند که زن آزاد شده است. حاکم شهر دویست درهم برای دلجویی به او بخشیده است؛ زن اما قبول نکرده، با اینکه سخت به آن پول محتاج بود.

بشار به دیدنش رفت. گفت: امام صادق علیه السلام سلامت رساند، این هفت دینار را هم هدیه فرستاده. زن مات و مبهوت پرسید: امام زمانم به من سلام فرستاد؟ بی هوش شد، وقتی جواب آری شنید. به هوش که آمد، باز همین سؤال را پرسید. باز هم از هوش رفت، از شوق آن سلام. برای سومین بار هم بی هوش شد. بار آخر به بشار گفت: به امام زمانم بگو کنیز او هستم و محتاج دعایش. بشار، همان کرد که زن گفته بود. امام اشک ریخت و برایش دعا کرد. (بحارالانوار ج 47 ص 378.)

این است فاطمه و گره گشایی فاطمه.

 

گریه های روشنگرانه

استاد مجتبی خندان از اساتید حوزه علمیه قم در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: سید الانام، رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم و جانشینان برحق او علیهم السلام در روشنگری امّت اسلام نسبت به مظلومیت خاندان پاک خود، هیچ موقعیتی را از دست نداد و از بیان حوادث و فتنه های پس از رحلتش نکته ای را فروگزار ننمود.

 

وی افزود: دریغا که یا گوش ها کر بودند و یا زمزمه سوزمندانه حضرتش را به هیچ گرفتند! سوگنامه پیامبر عظیم الشان اسلام، از مصائبی پرده برداشت که جز گلایه مندی حضرت از اوضاع وخیم سیاسی پس از خود، هیچ تفسیر دیگری را بر نمی تابد.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: اشک های جاری او از ستمگری دژخیمان بر زهرای اطهر سلام الله علیها و ولی خدا علی و حسنین علیهم السلام راه شبهه را بر باطل گرایان مسدود ساخت که مبادا سنگ حمایت از جورپیشگان را به سینه زنند.

 

وی اضافه نمود: پیشگویی صریح و بی پرده پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم از حوادث تلخ سقیفه سازان بود که مهر تایید بر صحّت گزارش تاریخ نگاران هجوم به بیت اهل البیت زد!

 

گریه رسول خدا برای مصائب امیرالمؤمنین، فاطمه زهرا و حسنین علیهم السلام

استاد مجتبی خندان خاطرنشان کرد: امیرالمؤمنین علی علیه السلام می ‌فرمایند: من، فاطمه، حسن و حسین نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بودیم که ناگهان آن حضرت به ما توجهی کرده و گریه کرد.

عرض کردم: ای رسول خدا! چه چیزی تو را به گریه انداخت؟

فرمود: از چیزی که پس از من برای شما رخ می‌دهد.

عرض کردم: و آن چیست ای رسول خدا؟   

فرمود: گریه می‌ کنم به جهت ضربت [شمشیر] بر فرق تو و سیلی ‌ای که به گونه فاطمه نواخته می ‌شود و ضربه‌ نیزه ‌ای که به ران حسن زده می ‌شود و زهری که به او نوشانده می ‌شود و کشته‌ شدن حسین علیهم السلام.

امیر المؤمنین می ‌فرماید: پس همه اهل خانه گریستند....

 

استاد خندان خاطرنشان کرد: در آخر باید گفت گریه مرد بسیار معنا دارد؛ آن هم چنان پیامبری که اشک امانش را می برد. چه شده که رسول الله برای بعد از خود اینگونه نالان و گریان است. بی مهری امتش و غصب حق ولایت وصیش او را پژمرده ساخته است.

 

وی افزود: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم با کوله باری از غم و غصه رخت بر بست از این جهان به دیار باقی شتافت و این ماییم که می توانیم با تعظیم شعائر فاطمی غم های پیامبرمان را از چهره اش پاک و به خنده مبدل کنیم.

 

تکریم مادرانه از برترین بانو

استاد مجتبی خندان در این بخش از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: طریقه برخورد و گونه بزرگداشت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله با برخی از یاران گرامی اش، بسیار سرنوشت ساز تلقی می شد.

 

وی افزود: اعتبار و جایگاه یارانی همچون سلمان فارسی، اباذر غفاری و... نزد مسلمانان، حتی سال ها پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در حافظه ها مانده بود. به ویژه در دوره خلافت عثمان و حاکمیت معاویه؛ شخصیت های محبوب پیامبر خدا، ضابطه تشخیص حق از باطل قلمداد می شدند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: میزان تکریم پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از زهرای اطهر سلام الله علیها، آن چنان بازتاب گسترده ای داشت که جای تردید باقی نماند که اینگونه بزرگداشت، با احترامات پدری و فرزندی تفاوتی بسیار دارد!

 

وی اضافه نمود: پس از آنکه فاطمه زهرا سلام الله علیها از خطاب کردن پدرش به «رسول الله» که بر مسلمین فرض گردیده، احساس نگرانی می کند، زهرا سلام الله علیها نیز خود را از دیگران مستنثنی نمی داند؛ پدرش را رسول الله خطاب می کند اما... پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، حساب او را از سایرین جدا می فرماید: دخترم! بر تو شایسته است مرا «پدر» صدا کنی!!

 

استاد خندان خاطرنشان کرد: اما همین پدر، با دختر خود زهرا سلام الله علیها بسان مادر برخورد می کند و تنها نسبت به ایشان به خطاب "ام ابیها" بسنده نکرده و در حضور صحابه و حتی دشمنان حاسد نیز شرافت و منزلت دخت معصومه اش را نمایان می سازد. بانویی که قرار است میزان باشد برای اعتبارسنجی مسلمان از نامسلمان!

 

از زبان بیگانگان بشنوید آن چه را که از دوستان نیز شنیده اید؛ عایشه می گوید: پیامبر گرامی گلوی «فاطمه» را بوسه می ‌زد؛ من گفتم: ای پیامبر خدا! در مهر به فاطمه کاری انجام می ‌دهید که پیش از این انجام نمی دادید. چرا؟

فرمود: عایشه! من هرگاه شور و شوق بهشت پیدا می کنم، گلوی فاطمه را می‌ بوسم. (ذخائرالعقبی، ص ۳۶)

 

استاد خندان در ادامه به روایتی دیگر اشاره نمود: پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم هرگاه از سفر باز می‌ گشت، زیر گلوی «فاطمه» را بوسه باران می‌ ساخت و می‌فرمود: بوی خوش بهشت را از فاطمه استشمام می‌ کنم. (ینابیع المودة، ص ۲۶۰)

 

وی اضافه نمود: از پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله و سلم آورده اند که فرمود: بوی خوش پیامبران، بوی گلابی و بوی خوش حوریان، بوی ریحان و بوی خوش فرشتگان، بوی گل و لاله و بوی خوش دخت ارجمندم فاطمه، بوی دل انگیز گلابی و ریحان و گل است. (بحارالنوار، کتاب الاطعمة و الاشربة، باب السفرجل)

 

استاد خندان در ادامه به کلام دیگری از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم اشاره نمود که فرمود: اگر مقرر می ‌شد که زیبایی و کمال در چهره انسانی تبلور یابد، در سیمای فاطمه سلام الله علیها پدیدار می ‌گردید. بلکه دخترم فاطمه از تبلور زیبایی و نیکی هم فراتر است. او از نظر تبار و شرافت و کرامت بهترین مردم روی زمین است. (فرائدالسمطین، ج ۲، ص ۶۸)

/270/260/20/

 

 

 

 

 

د, 10/22/1399 - 10:19