استاد قادری:

حضرت زهرا(س) در صحنه های اجتماعی و سیاسی بدون تنازل ازعفاف و اخلاق حضور داشت

صادق قادری استاد دروس خارج حوزه علمیه قم در گفت وگو با شفقنا به بیان مهمترین ویژگی های شخصیتی حضرت زهرا سلام الله علیها در محیط منزل و جامعه پرداخت و گفت: زهرای مرضیه اگر چه زندگی طولانی نداشت اما عمر کوتاه او سرشار از فضائلی است که بهره مندی از هرکدام از آنها می تواند زیبایی ها را برای زیست انسان رقم بزند که در نتیجه معاد او نیز به سامان شود. یک خانواده زمانی می تواند کانون سلامت و صفا گردد که اجزای آن خانواده مکمل هم و همه از نیکی ها و زیبایی ها برخوردار باشند و در کنار هم یک واحد را تشکیل دهند.

خانواده زهرای مرضیه با محوریت خود او اینچنین بود و پدر و مادر و پسران و دختران و پیامبر چون نهرهای زلالی بودند که با گردآمدن درکانون خانواده اقیانوسی از صفا و صمیمیت را به نمایش می گذاشتند.

 

زهرا سنگ صبور پیامبر(ص) بود

استاد قادری با تاکید بر اینکه خود حضرت زهرا (س) یک شخصیت نمونه و دارای ویژگی های ممتاز و بی نظیری است، افزود: حضرت زهرا(س) فرزند بسیار خوبی برای پیامبر بود. به گونه ای که هیچ کدام از آن دو تاب فراق هم را نداشتند. آن حضرت با اینکه کودکی خردسال بود وقتی پیامبر را با چهره خونین از آزار قریشان می دید، نوازش و دلداری می داد و بر زخمهای او مرهم می گذاشت واورابرای رسیدن به هدفش تسلی و امید می داد و برایش سنگ صبور بود، و لذا پیامبر(ص) به کرات فرموده «فاطمه ام ابیها، فداها ابوها» و این روایت در منابع شیعه و سنت آمده است.

 

وی افزود: حضرت زهرا(س) برای پدری که در فشارهای روحی و جسمی قرار داشت نقش مادری ایفا کرد و اولین درسی که جامعه ما می تواند ازآن حضرت بگیرد این است که فرزندان، فرزندان خوبی برای خانواده باشند. اگر می خواهیم زیست زهرایی داشته باشیم باید فرزندان خوبی برای والدین خود باشیم.

 

زهرا(س) هیچ وقت از فشار اقتصادی به علی گلایه نکرد

استاد حوزه علمیه قم حضرت زهرا (س) را نمونه و اسوه کاملی در شوهرداری دانست و تصریح کرد: امام صادق(ع) فرمود، اگر علی(ع) نبود هم شأنی برای فاطمه (س) از آدم و فرزندان او پیدا نمی شد. روز بعد ازازدواج، پیامبر(ص) از علی(ع) درباره فاطمه (س)سوال کرد. علی(ع )فرمود: فاطمه نعم العون فی طاعه الله؛ او شایسته ترین همسر در راه رسیدن به کمالات وفرامین الهی است.

 

وی افزود: حضرت زهرا(س) در ناملایمات مشاور و معین علی برای گذار از بحرانها به ویژه بحرانهای شکننده پس از پیامبر(ص) بود. هم خانه را به سامان و آرام می کرد و هم در بیرون خانه موانع را از سر راه علی(ع) بر می داشت. فاطمه(س) هرگز از کمبودهای مالی گلایه نمی کرد و با شوهرش با درشتی سخن نمی گفت و در سر و علن حرمت او را پاس می داشت و در تقویت فرزندانش تلاش تمام داشت. او همسری شایسته برای علی(ع) است.

 

استاد قادری ادامه داد: کسانی که دل در گرو محبت حضرت زهرا(س) دارند نمی توانند همسری شایسته نباشند. زنان ونیزمردان جامعه ما باید از زهرا درس زندگی و آداب آن را بیاموزند.

 

مهربانی حضرت(س) مختص اهل خانه نبود

استاد دروس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به تلاش حضرت زهرا(س) در تربیت فرزندان خاطر نشان کرد: حضرت هم در سلامت جسم فرزندان می کوشید و هم در تعالی روح آنان کوشا بود. حتی در واپسین لحظات زندگی خود از نظافت و بهداشت فرزندان خود فروگذار نکرد و این روایت در تاریخ از قول اسماء و همچنین حضرت زینب(س) بیان شده که در روز آخر حضرت فرزندان خود را فرا خواند و وسائل استحمام آنها را فراهم کرد و موهای آنها را اصلاح یا شانه کرد. یعنی در واپسین لحظات عمر نسبت به سلامت وبهداشت فرزندان کم نگذاشت.

 

وی افزود: حضرت زهرا (س)بخش وسیعی از شب را عبادت می کرد و در تمام این مدت برای همسایگان و دیگران دعا می کرد. امام حسن(ع) به مادر می گوید چرا برای خودمان دعا نمی کنید که حضرت می فرماید : الجار ثم الدار؛ یعنی حضرت علاوه بر مادر خوب بودن، یک همسایه خوب است.

 

زهرای مرضیه (س)مستغرق در عبادت بود

استاد دروس خارج حوزه علمیه ادامه داد: همه این ویژگی ها به این دلیل است که او بنده خوب خدا بود. در روایت آمده که «قامت فاطمه فی محرابها حتی تورمت قدماها»؛ یعنی زهرای مرضیه(س) آنقدر در محراب ایستاد که پاهای او ورم کرده بود. او آنچنان در جوانی در عبادت مستغرق بود که گویا پا جای پیامبر(ص) گذاشته است.

 

وقتی دعاها و مناجاتهای فاطمه(س) که درتراز صحیفه سجادیه و مناجات حضرت امیر(ع) است،را می بینیم که چگونه در برابر خدا به راز و نیاز می نشیند، انسان حیرت زده شده و از عمق فصاحت و شیفتگی او در مقابل ذات ربوبی متجب می شود. درنیایشی حضرت می فرماید: « اللهم انی اسالک کلمه الاخلاص وخشیتک فی الرضا والغضب والقصد فی الغنی والفقر واسالک نعیما لاینفد واسالک قره عین لاتنقطع واسالک الرضا بالقضا»

 

آقازاده‌ی بدون رانت

استاد قادری با اشاره به جایگاه اجتماعی حضرت زهرا(س) گفت: حضرت سند استواری و راستی راه پیامبر(ص) است؛ چرا که زهرای مرضیه(س) یک آقازاده ای است که هیچ امتیازی نگرفت، بلکه همه امتیازات و داشته خود را در راه پیامبر(ص) و برای مردم هزینه کرد. او ضمانت درستی راه پیامبر(ص) را بیان کرده است. درحالی که دختر بالاترین شخصیت زمان خویش و همه زمانها است اما همراه و همپای مردم و بلکه پایین تر از مردم زندگی می کرد. این بزرگترین درس برای همه  کسانی است که دستی در قدرت و ثروت دارند.

 

این مدرس حوزه تصریح کرد: حضرت با اینکه دختر بالاترین شخصیت جامعه خویش است کمترین امتیازی ندارد. او آقازاده ای است که لباس شب عروسی خود را به فقیر می دهد و دستانش از کار آبله کرده و در جنگ به یاری مجروحانی چون پدر وشوی خویش می شتابد،راز و رمز این همراهی با مردم و پایین تراز فرودستان زیستن راهمسرش علی(ع) بیان می کند که آیا من بااینکه امیرالمومنینم بنامند دلخوش باشم درحالی که شاید دریمن یا یمامه گرسنه ای سر بربالین گداشته باشد ، او آقازاده بود اما کمترین بهره ای از منافع مادی آن نبرد.

 

وی افزود: علی(ع) بعد از دفن زهرای مرضیه(س) ، بالای قبرش می ایستد و به پیامبر سلام داده  و می گوید « قَدِ اسْتُرْجِعَتِ الْوَدِیعَهُ، وَ أُخِذَتِ الرَّهِینَهُ، وَ اخْتُلِسَتِ‏ الزَّهْرَاءُ» آن امانت بازگردانده شد. زهرا امانتی در دست حضرت امیر سلام الله علیه بود. رهینه یعنی وثیقه وگرو، حضرت زهرا(س) تضمین و گرو بود برای صداقت و درستی راه پیامبر(ص). یعنی تنها فرزند پیامبرخاتم  که نه تنها هیچ امتیازی از منافع مادی و حکومتی برای خودش نگرفته است. بلکه در عین گرسنگی قرص نان خود را به فقیر و یتیم و مسکین دادوآیه”ویطعمون الطعام علی حبه مسکینا ویتیما واسیرا”دراین باره نازل شد.حال باید گفت: آیا خانواده زمامداران ما اینگونه هستند؟ آیا با تظاهر به ظواهر می توان نام شیعه و پیرو زهرا(س) بر خود نهاد؟ به نظر می آید اگر بخواهیم الگو بگیریم حضرت زهرا(س) بهترین الگو است. او در مدت پیامبری حضرت محمد (ص) هیچ امتیازی برای خودش نگرفت.

 

جامعه شوق آموختن را از زهرا (س) بیاموزد

وی افزود: زهرا(س) شیفته آموزش و آموختن بود. این مهم که متاسفانه در جامعه ما کم رنگ است. شوق به دانش ورزی و تعلیم و تعلم در وجود او موج می زد. خطبه فدکیه او دنیایی از معارف است. چینش کلمات که درکمال فصاحت وبلاغت اداشده یکی ازسخنان بلیغ دربلاغات النساء ابن طیفور هم آورده شد بیانگر دانش وسیع حضرت درعلوم مختلف مانند کلام وفقه وتاریخ وسیاست و غیره است. احتجاحات حضرت بر علیه ابی بکر نشان دهنده قدرت استدلال ایشان است که دستگاه خلافت را با محاجه خود محکوم کرد. بیائیم شوق وشیدائی به علم ودانش را از زهرای مرضیه بیاموزیم.

 

مدرس حوزه علمیه قم گفت :خوب سخن گفتن و سخن خوب گفتن را از ویژگی های حضرت زهرا (س) دانست و تصریح کرد: سنجیده گویی و درست گویی ویژگی شاخص حضرت است. او هم خوب سخن می گفت و هم سخن خوب گفت. متاسفانه مدتی است که آداب سخن گفتن در جامعه مخدوش شده و برخی دچار پریشان گویی شدهاند. فرهنگ و زبان خویش را به زیرپا نهاده و زیبا و درست سخن نمی گویند و از آن مهمتر سخن درست نمی گویند. گاهی افرادی در ذی عالمان اما عوامانه سخن می گویند. به جای تحکیم عقائد و مبانی اخلاقی مردم با آموزه های  وحیانی و داده های عقلانی به اوهام نفسانی رو آورده و خیال پردازی می کنند. حضرت درخطبه فدکیه واژگان فاخری را به کار می گیرد؛  حضرت می فرماید « اَیُّهَا النّاسُ اِعْلَمُوا اَنّى فاطِمَهُ وَاَبى مُحَمَّدٌ اَقُولُ عَوْدا وَبَدْءا» حرف اول و آخر من یکی است. اینگونه نیست که امروز سخنی را بگویم و فردا خلاف آن را بگویم،  وَلا اَقُولُ ما اَقُولُ غَلَطا ، سخن نادرست نمی گویم وَلا اَفْعَلُ ما اَفْعَلُ شَطَطا در سخنم ظلم نیست. استواری و اعتدال در سخن و هر روز به شاخه ای نبودن و بی مبنا حرف نزدن و با خرافات و خواب و خیال ذهن مردم را مشغول نکردن از ویژگی های پیروی آن حضرت است.

 

حضرت زهرا(س) در صحنه های اجتماعی حضور داشت

استاد قادری مسئولیت پذیری در اجتماع را یکی از ویژگی های ممتاز حضرت زهرا (س) دانست و گفت: حضرت در صحنه های اجتماعی و سیاسی بدون تنازل ازعفاف واخلاق حضور داشت. برخی از مذهبی ها حاضر نیستند کسی اسم همسرشان یا دخترشان را به زبان بیاورد درحالی که این روش و سیره پیامبر(ص) نیست. پیامبر در همه جا می گفت فاطمه بضعه منی.

 

وی ادامه داد: غیرت این نیست که نام زنان خود را نبرند. عدم حضور در صحنه های اجتماعی غیرت و عفت نیست.  سیره وسنت حضور در همه صحنه های سیاسی و اجتماعی است اما همراه با رعایت اخلاق و عفت. وقتی فدک توسط دستگاه خلافت مصادره شد، زهرای مرضیه(س) برای اعتراض به مسجد رفت و براشفت و از بی داد خلیفه به خلق و خالق شکایت کرد. این که زن در خانه بماند و کسی صدای او را نشنود الزاما یک ارزش نیست. ارزش حفظ عفاف و حضور در صحنه ها و یاری مظلوم و مقابله با ظالم درصورت نیاز است.

 

حضرت زهرا(س) فریب کلمات دینی حاکمان را نخورد

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: حضرت زهرا(س) فریب فریبکاران را نخورد. او به همه آیندگان توجه می دهد که فریب کسانی که با استفاده از کلمات با دین مردم بازی می کنند را نخورید. اصحاب سقیفه می گفتند اگر کسی را جایگزین پیامبر(ص) قرار ندهیم آشوب و فتنه ایجاد شده و نظام دین از بین می رود. به این عنوان یعنی جلوگیری از فتنه توجیه شرعی درست کردند؛ اما حضرت تلاش خود را برای رسوایی آنها به خرج داد و حضرت در همین خطبه فدکیه می فرماید إبْتِدارا زَعَمْتُمْ خَوفَ الْفِتْنَهِ، ألا فِی الْفِتْنَهِ سَقَطوا وَ اِنَّ جَهَنَّمَ لَمُحیطَهٌ بِالْکافِرینَ؛ پیامبر هنوز در قبر گذاشته نشده خلیفه تعیین کرده اید؟! بهانه آورده اید که از فتنه هراس دارید وبرای پیشگیری ازهرج ومرج وحفظ انسجام امت ومقابله بافتنه وصیت پیامبر(ص) نادیده انگاشتید وخلیفه تعیین کرده اید درحالی که خود درفتنه غوطه ورید وبااین فراز رازسقیفه رابرملاکرد.

 

جامعه با شعور و شجاعت مردمش ساخته می شود

استاد قادری افزود: اصلاح امور جامعه تنها از طریق خود مردم ممکن است. اینکه در قرآن می فرماید «إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ» یعنی تا مردم خودشان نخواهند جامعه اصلاح نمی شود. اگر جامعه بخواهد اصلاح شود این اصلاح باید بااراده مردم باشد و مردم باید به شعور در حوزه نظر و شجاعت در حوزه عمل برسند و سره از ناسره را بفهمند و شجاعت اقدام داشته باشند.لذا می بینید حضرت زهرا(س) در همین خطبه فدکیه از مردم کمک می خواهد و تلاش می کند به آنها آگاهی و قدرت اقدام بدهد. این دو اگر در جامعه باشد مردم مغلوب حاکمان جور نمی شوند. « ثم رمت بطرفها نحو الأنصار؛ فقالت یا معشر النقیبه وأعضاء المله وحضنه الإسلام! ما هذه الغمیزه فی حقی والسنه عن ظلامتی؟!» چرا این ظلم را به تماشا نشسته اید؟ سپس به گروه دیگر رو می کند « ایها بنی قیله ءَ اُهْضَمُ تُراثَ اَبی وَ اَنْتُمْ بِمَرْأى مِنّی وَ مَسْمَعٍ وَ مُنْتَدى وَ مَجْمَعٍ» می بینید که ارمغان پدرم به تاراج می رود و شما هیچ اقدامی نمی کنید؟ این نوع اشارات در بیانات حضرت زیاد است که ایشان به دنبال بالا بردن آگاهی  جامعه و قدرت اقدام آنان است.

/260/12/

س, 10/23/1399 - 16:48