استاد بشیری مطرح کرد؛

جایگاه والای عالمان دین

در روز محشر هم که عالم و عابد جمع می شوند و می خواهند وارد بهشت شوند، «قیل للعابد ادخل الجنة و تنعم بعبادتک» وارد در بهشت شو و به برکت عبادت خودت از نعمت های بهشتی بهره مند شو ولی به عالم می گویند: «فاشفع من احببت فإنک لا تشفع احدا الا شفعت فقام مقام الانبیاء» اینجا بایست و هر که را که می خواهی شفاعت کن و هیچ کس را شفاعت نخواهی کرد، مگر آنکه شفاعت تو پذیرفته می شود و به این ترتیب عالم در جایگاه پیامبران می ایستد.

 

به مناسبت ارتحال عالم ربانی، فقیه، فیلسوف، متکلم، مفسر بزرگ، علامه آیت الله محمد تقی مصباح یزدی رضوان الله علیه، استاد مرتضی بشیری از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در موضوع «جایگاه والای عالمان» به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: در مکتب تابناک اسلام، علما و دانشمندان از مقامی بس عظیم و والا برخوردار هستند؛ و با این اوصاف متعالی بعد از مقام انبیاء و  ائمه اطهار علیهم السلام، کسی را یارای برابری با شأن و منزلت آنها نیست.

 

وی در ادامه بیان کرد: در این رابطه واضح و مشخص است که علمایی مطرح هستند که عمل به علم خودشان را سرلوحه کار خودشان قرار داده باشند و وجودشان مملو از عشق به پروردگار، خدمت به بشریت و هدایت مردم و مخالفت با بدعت ها و پاسداری از شعائر ناب باشد و همچنین طرفدار حقوق محرومین و مایه امید در دل آنها باشند.

 

استاد بشیری افزود: از این رو آیات مبارکه قرآن کریم و روایات معصومین علیم السلام گویای صدق این مدعا است؛ قرآن کریم در سوره مجادله می فرماید: خداوند آنهایی را که ایمان آوردند و همچنین صاحبان علم را برتری داده است.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا قِيلَ لَكُمْ تَفَسَّحُوا فِي الْمَجَالِسِ فَافْسَحُوا يَفْسَحِ اللَّهُ لَكُمْ وَإِذَا قِيلَ انْشُزُوا فَانْشُزُوا يَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ ﴿۱۱﴾

 

وی در ادامه به حدیثی از رسول مکرم صلی الله علیه و آله و سلم اشاره نمود که پیامبر در تجلیل از جایگاه علما بر غیر عالمان می فرماید: سوگند به آن که جان محمد در دست او است، هر آینه وجود یک عالم برای ابلیس سخت تر از هزار عابد است؛ زیرا عابد به فکر خویشتن است و عالم در اندیشه دیگران.

 «و الذی نفس محمد بیده العالم واحد اشدّ علی  إبلیس من ألف عابد؛ لأن العابد لنفسه و العالم لغیره «کنز العمال 28908)

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در بیان نورانی دیگری از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در بیان این برتری عالم بر غیر عالم حضرت می فرماید:

«فَضلُ العالِمِ عَلى العابِدِ بِسَبعينَ دَرَجَةً ، بَينَ كُلِّ دَرَجَتَينِ حُضْرُ الفَرَسِ سَبعينَ عاما ؛ وذلكَ أنَّ الشَّيطانَ يَضَعُ البِدعَةَ لِلنّاسِ فيُبصِرُها العالِمُ فيَنهى عَنها ، والعابِدُ مُقبِلٌ عَلى عِبادَتِهِ لا يَتَوَجَّهُ لَها ولا يَعرِفُها . (روضة الواعظين : 17)

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله و سلم می فرماید: عالم، هفتاد درجه بر عابد برترى دارد كه فاصله هر درجه از ديگرى به اندازه اى است كه يك اسب هفتاد سال بدود. علت اين برترى آن است كه شيطان در ميان مردم بدعتى مى گذارد و دانشمند به آن پى مى برد و مردم را از آن نهى مى كند اما عابد سرگرم عبادت خود است و به بدعت نه توجهى دارد و نه آن را مى شناسد.

 

استاد بشیری خاطرنشان کرد: به همین خاطر است در روز محشر هم که عالم و عابد جمع می شوند و می خواهند وارد بهشت شوند، «قیل للعابد ادخل الجنة و تنعم بعبادتک» وارد در بهشت شو و به برکت عبادت خودت از نعمت های بهشتی بهره مند شو ولی به عالم می گویند: «فاشفع من احببت فإنک لا تشفع احدا الا شفعت فقام مقام الانبیاء» اینجا بایست و هر که را که می خواهی شفاعت کن و هیچ کس را شفاعت نخواهی کرد، مگر آنکه شفاعت تو پذیرفته می شود و به این ترتیب عالم در جایگاه پیامبران می ایستد.

«إذا اجتمع العالم و العابد على الصّراط قيل للعابد أدخل الجنّة و تنعّم بعبادتك و قيل للعالم قف هنا فاشفع لمن أحببت فإنّك لا تشفع لأحد إلاّ شفّعت فقام مقام الأنبياء.»

/270/260/22/

 

 

ش, 10/27/1399 - 09:50