استاد بامری (موسوی) مطرح کرد؛

بخش هایی از خطبه حضرت زهرا (س) «قسمت دوم»

انصار در شکل گیری حکومت پیغمبر، در حمایت از پیغمبر و در پیشبرد اهداف پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم در زمان حیات ایشان نقش بسیار داشتند اما بعد از پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم افول کردند. حضرت زهرا سلام الله علیها در این بخش از انصار استمداد می جویند؛ با این وجود آنها هم به حضرت زهرا سلام الله علیها جواب مثبت نمی دهند.

 

به مناسبت ایام شهادت صدیقه طاهره سلام الله علیها استاد سید عظیم بامری (سید حسن موسوی) از اساتید حوزه علمیه قم در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به بیان دیگر بخش های خطبه فدکیه پرداخت.

 

بخش پنجم: نفاق

استاد بامری خاطرنشان کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها خیلی به این بخش اهمیت می دهد. حضرت سلام الله علیها مطالبی را مطرح می  کند؛ از جمله نفاقی که مسلمان ها و مردم مدینه را گرفته بود. نفوذی ها به تعبیری از فرصت رحلت پیامبر استفاده کردند و کودتایی را برای غصب حکومت امیرالمومنین علیه السلام ترتیب داده بودند.

 

وی افزود: در این باره باید در وقت موسّعی صحبت شود و تحلیل گردد؛ همه وقایع با هم دیده شود؛ وصیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نسبت به وصایت امیرالمؤمنین علیه السلام، اینکه چرا تدفین پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سه روز به طول می انجامد و در این مدت سقیفه چگونه ایجاد گردید.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در نهج البلاغه کلام امیر مؤمنان علی علیه السلام در این زمینه بیان شده است که به حسب ترتیب، در نامه 62 یا 63 نهج البلاغه بیان شده است.

«62 و من كتاب له علیه السلام إلى أهل مصر مع مالك الأشتر [رحمه الله‏] لما ولاه إمارتها

أما بعد فإن الله سبحانه بعث محمدا ص نذيرا للعالمين و مهيمنا على المرسلين فلما مضى [ص‏] ع تنازع المسلمون الأمر من بعده فوالله ما كان يلقى في روعي‏ و لا يخطر ببالي أن العرب تزعج هذا الأمر من بعده ص عن أهل بيته و لا أنهم منحوه عني من بعده فما راعني‏  إلا انثيال‏ الناس على فلان يبايعونه فأمسكت [بيدي‏] يدي‏ حتى رأيت راجعة  الناس قد رجعت عن الإسلام يدعون إلى محق دين محمد ص فخشيت إن لم أنصر الإسلام و أهله أن أرى فيه ثلما أو هدما تكون المصيبة به علي أعظم من فوت ولايتكم التي إنما هي متاع أيام قلائل يزول منها ما كان كما يزول السراب- [و] أو كما يتقشع السحاب فنهضت في تلك الأحداث حتى زاح‏  الباطل و زهق‏  و اطمأن الدين و تنهنه‏  .....»

62- از نامه ‏هاى آن حضرت است به اهل مصر كه با مالك اشتر فرستاد، زمانى كه او را به حكومت مصر منصوب كرد

اما بعد، خداوند سبحان محمد صلى الله عليه و آله را ترساننده جهانيان از عذاب فردا، و گواه بر انبياء فرستاد. چون از جهان در گذشت، صلى الله عليه و آله، پس از او مسلمانان در رابطه با خلافت به نزاع برخاستند. به خدا قسم در قلبم نمى‏ افتاد، و بر خاطرم نمى‏گذشت كه عرب پس از پيامبر صلى الله عليه و آله خلافت را از خاندانش بيرون برند، يا آن را بعد از او از من دور دارند.

چيزى مرا شگفت زده نكرد، مگر شتافتن مردم به جانب فلان كه با او بيعت مى‏كردند. از مداخله در كار دست نگاه داشتم تا آنكه مشاهده نمودم گروهى از اسلام بازگشته، و مردم را به نابود كردن دين محمد صلى الله عليه و آله دعوت مى‏ كنند، ترسيدم اگر به يارى اسلام و اهلش برنخيزم رخنه ‏اى در دين ببينم، يا شاهد نابودى آن باشم كه مصيبت آن بر من بزرگتر از فوت شدن حكومت بر شماست، حكومتى كه متاع دوران كوتاه زندگى است، و همچون سراب از بين مى‏رود، يا همچون ابر از هم مى‏پاشد. بنابراين در ميان آن فتنه‏ها قيام كردم، تا باطل از بين رفت و نابود شد و دين به استوارى و استحكام رسيد. (نهج البلاغة (للصبحي صالح)؛ ص 451)

 

استاد سید عظیم بامری (سید حسن موسوی)  در همین رابطه اضافه نمود: آنچنان که از منابع فریقین، یعنی کتاب های اهل تسنن و کتب شیعه قابل اثبات است، کودتایی در زمان رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم شکل گرفته است درست در همان زمان که منافقین برنامه ریزی کرده بودند و سقیفه را شکل داده اند و به خاطر همین است که حضرت زهرا سلام الله علیها در خطبه خودشان بخشی از این خطبه خطیر را به نفاق اختصاص می دهد.

 

وی اضافه نمود: همیشه هم یکی از عوامل شکست مسلمان ها آن اختلافی بوده است که دشمنان بین مسلمان ها ایجاد می کردند. همان گونه که معروف است: «اختلاف بینداز و حکومت کن»

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: اختلاف در دنیای امروزی ما هم غوغا می کند. اگر داعش و القاعده ایجاد می شود، از همین مسأله است. یمن زجر می کشد نیز از همین مسأله است؛ همچنین است حال افغانستان و پاکستان؛ همه اینها بر می گردد به برنامه ریزی برای اختلاف افکنی در میان مسلمان ها که سبب می شود روی خوش نبینند.

 

وی افزود: هنوز نخبگان و فرهیختگان مسأله «وحدت» را به خوبی درک نکرده اند؛ نفاق و اختلاف جامعه، اقتصاد و فرهنگ را نابود می کند؛ کینه را زیاد می کند؛ محبت ها را کم می کند و فاصله ها را زیاد می کند و به این ترتیب صدها اثر منفی در پی است و در مقابل این وحدت است که آثار نیک فراوان در پی خواهد داشت. حضرت به این مسأله اشاره می کند که خیلی هم مهم است.

 

بخش ششم: فدک

استاد بامری خاطرنشان کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها در بخش دیگری از این گفتگو به «فدک» می پردازد. در میان علما این بحث مطرح است که خوب است نام این خطبه را عوض کنیم. درست است که یک بخش این خطبه درباره فدک است، اما این خطبه جامع است اما حضرت زهرا سلام الله علیها در ابتدای این خطبه از خداشناسی، پیامبرشناسی و امام‌شناسی صحبت می کند.

 

وی افزود: به عنوان نمونه حضرت در بخشی از این خطبه می فرماید: «و طاعتنا نظاما للملة، و إمامتنا أمانا من الفرقة»؛ امامت اهل بیت علیهم السلام موجب انسجام است. وقتی امامت آنها از میان برود، مسلمان ها مصیبت می کشند و مصیبت می بینند؛ امامت یعنی محور حق، آن محوریت را مردم از دست داده اند که به این روز افتاده اند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: بخشی از این خطبه مربوط به فدک است؛ منطقه پر محصول و پر برکتی که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم در زمان حیاتشان به دستور خداوند آن را به زهرای مرضیه سلام الله علیها دادند.

 

وی اضافه نمود: یک نکته ای کمتر گفته می شود؛ این که می گویند فدک جزء غنائم جنگی بوده است؛ خیر! فدک جزء غنائم جنگی نبوده است؛ بلکه آن را به پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم هدیه داده بودند؛ مالِ شخصی پیامبر بوده است. حضرت زهرا سلام الله علیها بیان می دارد: چگونه است که شما از پدرتان ارث ببرید؛ من از پدرم ارث نبرم؟!

«أ فعلى عمد تركتم كتاب الله و نبذتموه وراء ظهوركم إذ يقول: «و ورث سليمان داود » (نمل: 16) ؟! و قال فيما اقتص من خبر يحيى بن زكريا علیهما السلام إذ قال: «فهب‏ لي من لدنك وليا يرثني و يرث من آل يعقوب» (مریم: 6)، و قال: «و أولوا الأرحام بعضهم أولى ببعض في كتاب الله» (‏انفال: 74) ، و قال: «يوصيكم الله في أولادكم للذكر مثل حظ الأنثيين» (نساء 11)، و قال: «إن ترك خيرا الوصية للوالدين و الأقربين بالمعروف حقا على المتقين» (بقره: 180) ، و زعمتم أن لا حظوة لي و لا أرث من أبي و لا رحم بيننا، أ فخصكم الله بآية أخرج أبي صلی الله علیه و آله و سلم منها؟! أم تقولون إن أهل الملتين لا يتوارثان؟!، أ و لست أنا و أبي من أهل ملة واحدة؟! أم أنتم أعلم بخصوص القرآن و عمومه من‏ أبي و ابن عمي؟! فدونكما مخطومة مرحولة تلقاك يوم حشرك ...» (مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، زندگانى حضرت زهرا عليها السلام ( ترجمه جلد 43 بحار الأنوار) ترجمه روحانى - تهران، چاپ: اول، 1379 ش. ؛ ص820)

 

استاد بامری خاطرنشان کرد: نسبت به این شبهه ای که بیان شد می توان دو پاسخ داد؛

اولا ثابت شده است که فدک غنیمت جنگی نبوده است؛ بلکه در تاریخ بیان شده است که آن را به پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم هدیه دادند.

دوم: آیا حق داریم به عنوان یک مسلمان روی دست پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دستی بیاوریم؟! پیامبر صلاح دانست به کسی هدیه بدهد؛ چرا باید مخالفت نمود؟!

 

وی افزود: هدیه دادن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سابقه هم دارد؛ پیامبر در برخی از جنگ ها، از جمله بعد از فتح مکه، در جنگ طائف صلاح دانستند که به برخی از افراد غنیمت بیشتری بدهند که به عنوان «مؤلفة القلوب» بوده است. اگر قرار باشد که هر چه را که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم هدیه داده است را پس بگیرند، چرا بقیه هدایا را پس نگرفتند؟

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها در این بخش درباره فدک و جزئیات این قضیه صحبت کرده است و در این جا تکیه بر این نکته داشته است که فدک از پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم به ایشان ارث رسیده است و قرآن نیز می فرماید: هر کس از پدرش ارث می برد.

 

بخش هفتم: یاری طلبی از انصار

استاد سید عظیم بامری (سید حسن موسوی) خاطرنشان کرد: این بخش بسیار مهم است و باید بررسی شود؛ چه اینکه شارحین این خطبه آن را بررسی کرده اند. حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها از انصار طلب یاری می نمایند.

 

وی اضافه نمود: انصار اهل مدینه بودند که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و مهاجرین را یاری رسانده اند و مهاجرین کسانی بودند که از مکه به مدینه هجرت نموده بودند. انصار در شکل گیری حکومت پیغمبر، در حمایت از پیغمبر و در پیشبرد اهداف پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم در زمان حیات ایشان نقش بسیار داشتند اما بعد از پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم افول کردند. حضرت زهرا سلام الله علیها در این بخش از انصار استمداد می جویند؛ با این وجود آنها هم به حضرت زهرا سلام الله علیها جواب مثبت نمی دهند.

لینک قسمت اول مصاحبه:https://www.neshasteasatid.com/node/5807

/270/260/20/

 

 

د, 10/29/1399 - 21:59