مدیر حوزه علمیه:

نیازمند متن جامع علمی ناظر به سطوح مختلف حوزوی، دانشگاهی و نسل جوان هستیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علیرضا اعرافی در دیدار اعضای دبیرخانه همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت فاطمه زهرا(س)، بر ارائه آثار فاخر محققانه در رابطه به سیره حضرت ابوطالب(ع) تأکید نمود و اذعان داشت: از مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و کسانی که این کار بسیار شریف را دنبال می کنند تقدیر و تشکر می کنم.

 

 

مدیر حوزه‌های علمیه همکاری برای برگزاری همایش ابوطالب(ع) را وظیفه دینی، شرعی و اسلامی دانست و اذعان داشت: ورود در این موضوعات باید از دو منظر درون شیعی  و کلان امت اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

 

 

وی با بیان این که طراحی ها باید ناظر بر تحکیم عقاید، تقویت اشعار و پاسخ به شبهات صورت گیرد و دبیرخانه همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)، باید رویکرد راهبردی، فعال و فراگیر و غیر اختلاف بر انگیز را سرلوحه کار خود قرار دهد.

 

 

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که این همایش مبارک، باید نقطه عطفی بر باز شدن چتر معنوی شخصیت حضرت ابوطالب(ع) بر جامعه باشد، خاطرنشان کرد: این که سخن خود را از بیان دیگران برگیرید، کار بسیار مبارکی است؛ همیاری با شعار و بزرگان  و دریافت نظریات متنوع تفکر و سبک حضرت ابوطالب را باز و حساسیت ها را کاهش خواهد داد.

 

 

وی حضرت ابوطالب(ع) را نمادی از مجموعه فضیلت ها دانست که در برهه‌ای تاریخی نقشی راهبردی را ایفا نموده است، خاطرنشان کرد: با توجه به این که حضرت ابوطالب نقش کلیدی را درتاریخ ایفا نموده، بر همه امت اسلام حق دارد.

 

 

وی بر دایره نقش آفرینی سیره ابوطالب در صیانت از پیامبر(ص) و درخشش اسلام اشاره نمود و ابراز داشت: نیازمند متن جامع علمی ناظر به سطوح مختلف حوزوی، دانشگاهی و نسل جوان هستیم. باید یکی از خروجی های این همایش ارائه متن علمی فاخر برای حوزویان، دانشگاهیان و جوانان باشد.

 

 

وی بر فعال سازی انجمن شعر و ادب در حوزه های علمیه اشاره نمود و با بیان این که آشنا سازی نسل جوان حوزه با شعر و ادب فارسی و عربی از رسالت های مهم این مجموعه است، خاطرنشان کرد: دبیرخانه همایش می تواند از ظرفیت این مجموعه بهره برداری نماید.

 

 

استاد اعرافی بر بهره‌گیری از ظرفیت رشته و گرایش‌های حوزوی تأکید نمود و ابراز داشت: مجموعه محتواهای فاخر را می توان در قالب سرفصل‌ها در متون آموزشی و تحصیلی ارائه نمود.

 

 

وی ضمن تأکید بر توجه به ظرفیت میلیون ها مخاطب آموزش و پرورش و دانشگاه، تصریح کرد: امروز به دلایل مختلف ۲۰۰ هزار جامعه دانشگاهی داریم که در ۴۵ رشته حوزوی در دانشگاه تحصیل نموده‌اند؛ به اندازه جامعه روحانی حوزوی، تحصیل کرده دانشگاهی داریم که در رشته های مشترک تحصیل نموده اند. که می تواند ظرفیت عظیمی را در گستره مخاطبانی ایجاد نماید.

 

 

بحث پایان نامه‌های حوزوی و گفتمان سازی و نشر آن در بدنه حوزه های علمیه از دیگر تاکیدات آیت الله اعرافی بود.

/260/12/

س, 10/30/1399 - 12:00