استاد حامدی:

۱۸۰۰ استاد فعال در سطوح عالی قم مشغول به تدریس هستند/ حضور هشت هزار طلبه در طرح هدایت علمی-تربیتی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، «شانزدهمین نشست نمایندگان طلاب با حضور مدیران ارشد حوزه های علمیه» با حضور حجت الاسلام والمسلمین حامدی، معاون سطوح عالی، خارج و مراکز تخصصی حوزه علمیه قم در دبیرخانه مجمع نمایندگان برگزار شد.

 

 

بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه، استاد حسینی نژاد، رئیس مجمع نمایندگان طلاب ضمن خیرمقدم به معاون سطوح عالی، خارج و مراکز تخصصی حوزه علمیه قم، اظهار داشت: سطوح عالی حوزه نیازمند دقت و پیگیری بیشتر است و باید با برنامه ریزی بهتر برای آن تصمیم گرفت و تلاش کرد.

 

 

وی اظهار داشت: یکی از مطالبات مجمع نمایندگان طلاب، تقویت روحیه انقلابی در حوزه است؛ البته منظور از انقلابی بودن، پرخاش به دیگران نیست؛ منظور، غیرانقلابی اعلام کردن دیگران نیست؛ منظور، منفی گرایی نسبت به دیگران نیست.

 

 

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ابراز داشت: یکی از انتظارات ما از مرکز مدیریت حوزه های علمیه، آشناسازی طلاب با مبانی انقلاب توسط اساتید حوزه است که جزو مصوبات شورای عالی حوزه های علمیه نیز بوده و طلاب و فضلا باید با مبانی ولایت فقیه بیشتر آشنا شوند و در این زمینه، نیازمند به مواد درسی هستیم.

 

 

استاد حسینی نژاد خاطرنشان ساخت: «تربیت و انتخاب کادر علمی و اجرایی انقلابی برای مدارس علمیه»، «تربیت مدیران انقلابی برای مدارس علمیه»، «تبیین و ارائه مبانی و شاخص های نظام اسلامی از سوی حوزه»، «پاسخگویی به شبهات از سوی حوزه»، «ارائه الگوی زندگی اسلامی و انقلابی» و ... از مباحث ضروری است که باید در حوزه های علمیه تقویت شود.

 

 

در ادامه استاد حامدی به عنوان مهمان این نشست به ایراد سخن پرداخت و گفت: مرکز مدیریت حوزه علمیه استان قم پس از حضور آیت الله اعرافی در رأس کار و با ابلاغ شورای عالی حوزه های علمیه، با تغییراتی اجمالی مواجه شد و در آن زمان به دو مدیریت «مدارس و مراکز» و مدیریت «سطوح عالی و خارج» تغییر پیدا کرد.

 

 

وی اظهار داشت: آیت الله اعرافی از مدیریت سطوح عالی و خارج به «پیشانی حوزه» تعبیر دارند و این تعبیر بحق هم هست؛ چراکه در رأس سطوح عالی، مراجع عظام تقلید و در بدنه آن طلابی که شاگرد این مراجع هستند، حضور دارند؛ همچنین سه هزار پرونده اساتید سطوح عالی و ۷۵ هزار طلبه در حوزه علمیه قم حضور دارند.

 

 

معاون سطوح عالی، خارج و مراکز تخصصی حوزه علمیه قم ابراز داشت: برای سال تحصیلی امسال، یک هزار و ۸۰۰ استاد مشغول به تدریس و ۹ هزار و یکصد درس در حال اجراست که با کمی دقت به این اعداد، متوجه سختی برنامه ریزی خواهید شد.

 

 

استاد حامدی خاطرنشان ساخت: در بحث آزمون در فضای کرونایی و مجازی در سال تحصیلی گذشته ۱۴۴ هزار نفر-درس آزمون برگزار کردیم و همچنین در نیم سال اول امسال، ۳۴ هزار نفر-درس آزمون داشته ایم و با توجه به این اعداد و برنامه ها نیاز است که توجه ویژه تری به مدیریت سطوح عالی و خارج حوزه شود.

 

 

وی تصریح کرد: جدیدا نیز تغییرات اجمالی دیگری در قم به وجود آمد و حوزه علمیه قم به سه معاونت «مدارس سطح یک»، «تبلیغ» و «سطوح عالی، خارج و مراکز تخصصی و فقهی» تبدیل شده است.

 

 

معاون سطوح عالی، خارج و مراکز تخصصی حوزه علمیه قم بیان داشت: همچنین درختواره ای در رشته های تخصصی تدوین شده و رشته ها با توجه به نیازها و سطوح گوناگون آماده شده است و بر این اساس، از تأکیدات آیت الله اعرافی است که مراکز تخصصی باید ویژه تر دیده شوند و امور آن با همین دیدگاه به سطوح عالی حوزه علمیه قم منتقل شده است.

 

 

استاد حامدی اظهار داشت: برنامه های مختلفی در معاونت سطوح عالی، خارج و مراکز تخصصی در حال اجراست و انتظارات نیز از حوزه علمیه قم بسیار بالاست و دیگر همانند گذشته نیست؛ به همین دلیل نیاز بود که نظم و سامان بهتری به کارها داده شود و به همین دلیل، این معاونت راه اندازی شده است.

 

 

وی ابراز داشت: یکی از طرح هایی که در این معاونت در حال اجراست، طرح هدایت علمی-تربیتی است که حدود هشت هزار طلبه در طرح هدایت علمی-تربیتی حضور داشته و ۷۰۰ مشاور هم به این فضا و مراکز کمک می کنند؛ البته این آغاز کار است و ان شاءالله تقویت خواهد شد.

 

 

معاون سطوح عالی، خارج و مراکز تخصصی حوزه علمیه قم خاطرنشان ساخت: اساتید، طلاب و مدارس علمیه سه رکن آموزش حوزه های علمیه است و آیت الله اعرافی نیز انتظاراتی داشته و اعلام کرده اند که باید این سه رکن سروسامان پیدا کند و با برنامه ریزی های انجام شده، در حال انجام آن هستیم.

 

 

استاد حامدی تصریح کرد: یکی از برنامه های طرح هدایت علمی-تربیتی، برگزاری کارگاه های گوناگون در موضوعات مختلف است و برای شرکت در این کارگاه ها، امتیازاتی را قائل شدیم تا طلاب با انگیزه بیشتری در آن شرکت نمایند.

 

 

وی بیان داشت: نیازمند کمک نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم هستیم و شما عزیزان می توانید با ارتباطاتی که با طلاب دارید، مشکلات آموزشی این بزرگواران را به ما ارجاع داده تا آن را رفع نماییم.

 

 

همچنین در این جلسه، نمایندگان طلاب نیز به بیان نظرات، پیشنهادات و انتقاداتی همچون: «برگزاری دروسی با عنوان حوزه انقلابی»، «تدوین پایان نامه ها، مقالات و ... در موضوع حوزه انقلابی»، «اجرای دروس با طرح های نو در فضای کرونایی»، «تدریس تخصصی اساتید»، «توجه و سکان داری حوزه در برخی موضوعات علمی مربوط به حوزه همچون سبک زندگی و ...»، «مدیریت نمودن اساتید برای تحقق مدیریت طلاب»، «هدایت اساتید از قم به شهرستان ها»، «ساماندهی پذیرش طلاب»، «تقویت اساتید سطح یک»، «تقویت طلاب در فن نویسندگی»، «تقویت فقه های مضاف در حوزه»، «تقویت مکتب فقهی امام خمینی (ره) در قم»، «برطرف نمودن ضعف های طرح ارتقاء علمی اساتید»، «حل مشکلات طلاب سفیران هدایت» و ... پرداخته و حجت الاسلام والمسلمین حامدی نیز به آن پاسخ داد./260/12/

کلیدواژه:

ش, 11/04/1399 - 12:54