استاد سیاهکالی مرادی مطرح کرد؛

جایگاه والای امام، با توجه به ویژگی های متقین «قسمت دوم»

به مناسبت فرا رسیدن سوم رجب، سالگرد شهادت امام المتقین، امام هادی علیه السلام، استاد صادق سیاهکالی مرادی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

بیان مبیّن قرآن درباره متقین:

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای قسمت دوم از گفتگو خاطرنشان کرد: آن مرد عابد واهل تقوی و معنا به خدمت حضرت امیر صلوات الله علیه رسید و گفت: «صف لی المتقین کأنی انظر الیهم» برای من متقین را توصیف کن، ان طوری که من به چشم باطن آنان را ببینم.

حضرت می داند که گفتار او در این نفس قابل چه اثری می گذارد، از این رو اول اعراض کرد و به او گفتن سنگین آمد، ولی دست از طلب طالب بر نداشت و مختصری فرمود که شاید قانع شود و رفع عطش کند، ولی او اصرار کرد؛ بعد حضرت فرمودند:

«فالمؤمنون فيها هم أهل الفضائل منطقهم الصواب و ملبسهم‏ الاقتصاد و مشيهم التواضع خضعوا لله بالطاعة فمضوا غاضين أبصارهم عما حرم الله عليهم واقفين أسماعهم على العلم نزلت أنفسهم منهم في البلاء كالذي نزلت في‏  الرخاء رضي عن الله بالقضاء لو لا الآجال التي كتب الله لهم لم تستقر أرواحهم في أجسادهم طرفة عين شوقا إلى الثواب و خوفا من العقاب عظم الخالق في أنفسهم و صغر ما دونه في أعينهم فهم و الجنة كمن قد رآها فهم فيها منعمون و هم و النار كمن قد رآها فهم فيها معذبون ....

أرادتهم الدنيا فلم يريدوها و طلبتهم فأعجزوها أما الليل فصافون أقدامهم تالين لأجزاء القرآن يرتلونه ترتيلا يحزنون به أنفسهم و يستثيرون به دواء دائهم و تهيج أحزانهم بكاء على ذنوبهم و وجع كلوم‏ جوانحهم فإذا مروا بآية فيها تشويق ركنوا إليها طمعا و تطلعت إليها أنفسهم شوقا فظنوا أنها نصب أعينهم حافين على أوساطهم يمجدون جبارا عظيما مفترشين جباههم و أكفهم و ركبهم و أطراف أقدامهم تجري دموعهم على خدودهم يجأرون إلى الله في فكاك رقابهم من النار و إذا مروا بآية فيها تخويف أصغوا إليها مسامع قلوبهم و أبصارهم و اقشعرت منها جلودهم و وجلت منها قلوبهم و ظنوا أن صهيل جهنم و زفيرها و شهيقها في أصول آذانهم و أما النهار فحلماء علماء بررة أتقياء براهم الخوف فهم أمثال القداح‏ ينظر إليهم الناظر فيحسبهم مرضى و ما بالقوم من مرض أو قد خولطوا قد خالط القوم أمر عظيم إذا ذكروا عظمة الله و شدة سلطانه مع ما يخالطهم من ذكر الموت و أهوال القيامة فزع ذلك قلوبهم و طاشت له حلومهم و ذهلت عنهم عقولهم و اقشعرت منها جلودهم و إذا استفاقوا من ذلك بادروا إلى الله بالأعمال الزكية لا يرضون لله‏...» (خطبه 193)

 

استاد صادق سیاهکالی مرادی خاطرنشان کرد: امام را باید از این فضائل مأموم شناخت؛ فرمودند: «فالمتقون فیها هم اهل الفضائل» فضائل بشری به سه قسم تقسیم می شود: اخلاقی، عقلی و علمی؛ مجموعه این فضایل یعنی مبدا و معاد، عقلی است و تمام مکارم و محاسن اخلاق که خلقی است و اتیان به تمام ما فرضه الله از انبعاث بکل ما بعث الله الیه و انزجار از کل ما زجر الله عنه اگر جمع شود، متقی می شود.

 

وی افزود: در بسط وصف متقین امیرالمؤمنین علیه السلام هفتاد مطلب فرموده است که اول آن این است: «منطقهم الصواب»، وقتی عقل به حدی برسد که از انصراف، صیانت پیدا کند، وقتی نفس به جایی برسد که از هوای نفس صیانت پیدا کند، تعبیر به منطق می شود. از زبان مأموم جز علم، حکمت و صدق و حق صادر و جاری نمی شود. تا برسد به فضیلت هفتادم که «و أسرتهم فقدوا انفسهم منها» دنیا خواست آنهاا را اسیر خود کند، ولی آنان با فداکاری و جهاد نفس و فدا کردن جان، خود را آزاد کردند.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه تأکید کرد: وقتی همه این اوصاف جمع بشود، می شود مأموم، پس خود امام کیست که او امام المتقین و او سرّ الله و او حقّ الله است.

 

وی اضافه نمود: مرحوم سید بن طاووس در زیارت آن حضرت نقل می کند: «السلام علیک یا سرّ الله و السلام علیک یا حق الله»؛ تمام انبیاء از آدم تا عیسی شرفشان و فضیلتشان به این است که به قدر ظرفیت وجودی خود، حامل سرّ خدا باشند، ولی امام هادی علیه السلام کسی است که وجود او «سرّ الله» شده است و در حق الله کمیت اولین و آخرین لنگ می زند و عقل بشر متحیر است؛ سلام بر تو که حقّ خدایی.

 

استاد صادق سیاهکالی مرادی در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: برای اینکه گوشه ای از مقام امام علیه السلام و قدرت بر ایجاد او معلوم شود، به یک نمونه از معجزات آن حضرت اشاره کنم:

مرحوم قطب راوندی که شخصیت علمی  او در نزد اهل رجال روشن است و قبر او در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها در مزار اهل فضل و درایت است، نقل می کند:

یکی از نگهبانان متوکل عباسی که از اسرار دستگاه آنان با خبر بوده است، نقل می کند، متوکل تصمیم گرفت روزی خودش سواره و امام هادی علیه السلام در رکابش پیاده بیرون بیاید تا امام علیه السلام را تحقیر کرده باشد!

وزیر او گفت: این کار بر تو گران خواهد آمد، مردم مخصوصا شیعیان نسبت به تو بد دل و خشمگین خواهند شد، کاری کن که نیت تو بر مردم پوشیده بماند و آشکار نگردد.

متوکل گفت: چه کنم؟

وزیر گفت: اعلان کن که همه مردم از اشراف و اعیان، فرماندهان ارتش، استانداران، فرمانداران و بزرگان بلاد و عشایر، همه پیاده بیایند و علیّ بن محمد (علیهما السلام) هم در بین آنها بیرون بیاید، که در این صورت هم مقصود تو حاصل می شود و هم قصد تو مخفی می ماند، وقتی با جمع بیرون بیاید، کسی متوجه نیت تو نخواهد شد.

متوکل قبول کرد و اعلام نمود که هم بیرون بیایند.

فردای همان روز همه بیرون آمدند. متوکل خواست حشمت ظاهری خود را به رخ مردم بکشاند، مقصد او حاصل شد.

مردم بیرون آمدند و امام هادی علیه السلام نیز در بین مردم پیاده بیرون آمد.

بعد از آنکه مراسم به پایان رسید، امام علیه السلام به منزلش برگشت، ولی بسیار خسته شده بود و عرق کرده بود.

حاجب متوکل می گوید: امام علیه السلام در دهلیز خانه اش نشست، من دیدم آن حضرت عرق کرده و بر پیشانی اش نشسته است، پارچه ای آوردم و عرق جبین آن حضرت را پاک کردم، و گفتم: متوکل نیت بدی نداشت.

تا این جمله را گفتم، حضرت این آیه شریفه را خواند:

«تمتّعوا فی دارکم ثلاثة ایّام ذلک وعد غیر مکذوب»

سه روز از این زندگی تمتع کنید و لذت ببرید، این وعده ای است که خلاف ندارد.

حضرت برخاست و به اندرون منزل رفت، من هم بیرون آمدم، معلمی داشتم که شیعه بود؛ به نزد او رفتم و داستان را برای او نقل کردم.

او گفت: تو خودت این جمله را از حضرت شنیدی؟

گفتم: بله

فرمود: چون حق هم صحبتی با تو دارم، به تو سفارش می کنم، الآن برو و هر چه داری، پراکنده کن و خودت هم از منزلت بیرون نیا.

گفتم: چرا این کار را انجام دهم؟

گفت: تا سه روز دیگر متوکل کشته می شود.

شب چهارم متوکل به دست پسرش منتصر کشته شد، «فقطع دابر القوم الذین ظلموا و الحمد لله رب العالمین»

این نفس متصل به اراده الهی عالمی را زیر و رو می کند

این تازه اثر جمله اخباری آن حضرت است، نه انشائی.

آن مرد آمد و در مقابل حضرت زانو به زمین زد و نشان تشیع و ایمان به ائمه معصومین علیهم السلام را بر سینه خود نصب کرد و از اسفل الاسفلین نجات پیدا کرد و خود را به برکت یک پاک کردن دل به اعلی علیین رساند.

 

استاد سیاهکالی خاطرنشان کرد: اثر وضعی آن عمل این شد که آن مرد، هم در دنیا امان یافت و هم در آخرت امان پیدا کرد. ما محتاج به یک نگاه آن حضرت و اجداد طاهرینش در سه موقف هستیم که علامه با آن عظمتش که پانصد رساله و کتاب نوشته است، گفت: «اگر الألفین و زیارت الحسین نبود، هلاک شده بودم»،

یکی از آن سه موقف هنگام مرگ است که لا طبیب یمنعک و لا حبیب ینفعک

دیگری سرایزی قبر که همه انسان ها در آن لحظه تنها می شوند. فأسلموه الی عمله.

و مورد سوم، قیامت کبری که گفتنی نیست.

 

مددی گر به چراغی نکند آتش طور

 چاره ی تیره شب وادی ایمن چه کنم

 

روضه:

استاد صادق سیاهکالی در بخش پایانی گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید که به مناسبت سوم رجب، سالگرد شهادت امام هادی علیه السلام برگزار گردید، به بیان روضه پرداخت:

عرض می کنم آقا شما پیاده در رکاب متوکل راه رفتی ولی با سر زانوها راه نرفتی.

جدّ بزرگوارت حسین علیه السلام با سرِ زانوها راه رفت. آن هنگام که داخل گودال قتلگاه افتاده بود، یک مرتبه شنید، افرادی صدا زدند به خیمه های حسین بروید و آنها را غارت کنید.

آقا سرش را از خاک بلند کرد، دید جماعتی به سوی خیمه ها می روند.

خواست بایستد ولی دید یارای بلند شدن و ایستادن ندارد، نیزه ای در نزدیکی او افتاده بود، نیزه را برداشت تا به کمک آن بایستد و جلوی لشکر را بگیرد، تا به خیمه ها نریزند، ولی دید توان ایستادن ندارد.

آقا نیزه را بر زمین می زد و با سر زانوها حرکت می کرد تا جلوی دشمن را بگیرد، ولی دید نمی تواند به دشمن برسد، صدا زد: «یا شیعة آل ابی سفیان ان لم یکن لکم دینٌ و کنتم لا تخافون المعاد فکونوا احرارا فی دنیاکم هذه و ارجعوا الی احسابکم ان کنتم عُرُبٌ کما تزعمون» (لهوف)

أقول أنا الذی أقاتلکم و تقاتلونی و النساء لیس لکم علیهن جناح فامنعوا عتاتکم و طغاتکم و جهالکم عن التعرض لحرمی ما دمت حیا!

قال اقصدونی بنفسی و اترکوا حرمی

قد حان حینی و لاحت لوایه

بر پیشانیت عرق نشسته بود که با پارچه پاک شد، ولی قربانت یا حسین به قول فرزندت امام زمان بر پیشانی شما عرق مرگ نشسته بود:

«فهويت إلى الأرض جريحا، تطؤك الخيول بحوافرها، و تعلوك‏ الطغاة ببواترها، قد رشح‏ للموت جبينك، و اختلفت بالانقباض و الانبساط شمالك و يمينك، تدير طرفا خفيا إلى رحلك و بيتك، و قد شغلت بنفسك عن ولدك و أهلك، و أسرع فرسك شاردا، و إلى خيامك قاصدا، محمحما باكيا.»

لینک قسمت اول مصاحبه: https://www.neshasteasatid.com/node/5964

/270/260/20/

 

 

د, 11/27/1399 - 21:54